کدخبر: ۲۷۵۸۹۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

انتقاد شدید آمریکا از آلمان در مراسم ۷۰مین سالگرد تاسیس ناتو

اقتصادنیوز: مشاجره بر سر میزان بودجه دفاعی کشورهای عضو ناتو بر مراسم ۷۰مین سالروز تاسیس ناتو سایه افکنده است. مایک پنس، معاون دونالد ترامپ در نطق خود سیاست دفاعی آلمان و میزان بودجه دفاعی این کشور را مورد انتقاد قرار داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛  مراسم ۷۰مین سالروز تاسیس ناتو در واشنگتن برگزار می‌شود. مراسمی که بیش از آنکه نمایش وحدت و انسجام کشورهای عضو پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) باشد، بار دیگر به مشاجره بر سر بودجه دفاعی کشورهای عضو دامن زده است.

افزون بر آن، برنامه دولت ترکیه مبنی بر خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰ از روسیه نیز، مناقشه بین آمریکا و ترکیه را در پی داشته است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در سخنان خود به‌شدت از سیاست آلمان در ناتو انتقاد کرد. محور اصلی انتقاد پنس از آلمان ناظر بر بودجه نظامی و دفاعی این  کشور بود.

بر اساس تصمیم مشترک کشورهای عضو ناتو، اعضای این پیمان موظفند دو درصد از تولید ناخالص ملی خود را به امور دفاعی اختصاص بدهند.

در سال ۲۰۱۴ کشورهای عضو ناتو تصمیم گرفته بودند که همه کشورهای عضو تا سال ۲۰۲۴ میزان بودجه دفاعی خود را به میزان دو درصد از تولید ناخالص ملی افزایش دهند.

انتقاد ترامپ از آلمان

انتقاد مایک پنس، تکرار همان انتقادی است که بارها از سوی دونالد ترامپ مطرح شده است. او در دیدار خود با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین (۲ آوریل) در کاخ سفید برگزار شده بود، بار دیگر از نازل بودن سطح بودجه دفاعی آلمان انتقاد کرد.

ترامپ گفت، آلمان صرفا حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی خود را صرف بودجه دفاعی می‌کند. ترامپ در گفت‌وگو با دبیرکل ناتو تاکید  کرده بود که زیر  فشار آمریکا، کشورهای عضو ناتو حاضر به افزایش یکصد میلیارد دلار بودجه نظامی خود شده‌اند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان

بر اساس تصمیم آلمان، این کشور تا سال ۲۰۲۳ بودجه دفاعی خود را به‌۱،۲۳ درصد تولید ناخالص ملی خود خواهد رساند. موضوعی که بسیار نازل‌تر از دو درصدی است که از سوی کشورهای عضو ناتو تعیین شده است.

هایکو ماس و انتقادها

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در رابطه با الزام افزایش بودجه دفاعی آلمان مواضع مشابهی را دنبال می‌کنند. این کشورها نیز  همچون آمریکا اصرار دارند آلمان سهم بیشتری در تامین هزینه‌های دفاعی برعهده گیرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در ارتباط با تشدید انتقادها به بودجه نازل دفاعی این کشور در اظهارات خود در آستانه برگزاری مراسم ۷۰مین سالگرد ناتو تاکید کرد که آلمان نیز به وظیفه خود در زمینه تامین نیازهای دفاعی کشورهای عضو ناتو پایبند است و این کشور پول بیشتری به مسائل دفاعی اختصاص خواهد داد.

این در حالی است که در طرح بودجه آلمان تا سال ۲۰۲۳ که اخیرا از سوی اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان از حزب سوسیال دموکرات ارائه شده، بودجه دفاعی پیش بینی شده کمتر از رقم مورد توافق است.