کدخبر: ۲۷۷۱۷۹ لینک کوتاه

اعتراض سناتور جمهوری‌خواه به سیاست‌های دوگانه کاخ سفید درقبال ایران

اقتصادنیوز: یک سناتور جمهوری‌خواه به دولت آمریکا هشدار داد که دست کم بدون اجازه کنگره وارد جنگ با ایران نشود.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از ایسنا؛ به نوشته نشریه پولتیکو، سناتور رند پاول در جلسه روز چهارشنبه کمیته امور خارجی مجلس سنا با مایک پمپئو، وزیر امورخاجه آمریکا به طور شفاف هشدار داد که دولت اجازه ندارد با ایران وارد جنگ شود.

این سناتور جمهوری‌خواه از پمپئو سوال کرد، آیا قانون استفاده از گزینه نظامی ۲۰۰۱ که به نیروهای آمریکایی اجازه داد با نهادها و نیروهای عامل حملات ۱۱ سپتامبر بجنگند، شامل ایران می‌شود، یا نه اما او از پاسخ مستقیم سر باز زد و گفت که این موضوع را به قانون‌گذاران ارجاع می‌دهد. وی در ادعایی بی‌اساس گفت: تردیدی وجود ندارد که میان دولت ایران و القاعده ارتباط وجود دارد.

گفته می‌شود القاعده عامل حملات به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک بوده است.

به نوشته پولتیکو، هنوز مشخص نیست که دولت ترامپ می‌تواند تا این اندازه غیر قابل باور بگوید که ایران متحد القاعده بوده و در حملات ۱۱ سپتامبر مشارکت داشته است. القاعده و وابستگانش افراطی‌هایی هستند که با تشیع کاملاً مخالفند.

رند پاول نیز در حالی که پمپئو را برای طفره رفتن از پاسخ به این سوال سرزنش می‌کرد، یادآور شد که دولت آمریکا اجازه ندارد بدون تصویب کنگره با ایران وارد جنگ شود و تنها کنگره است که می‌تواند اجازه جنگ را صادر کند.

در جلسه روز چهارشنبه کمیته امور خارجی سنا، سناتور بن کاردین به همراه چند عضو دیگر تلاش کردند جزئیاتی درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی از پمپئو دریافت کنند اما او در ازا سعی داشت موضوع را به سمت ایران بکشاند و مدعی شد که آنچه ایران درباره برنامه هسته‌ای‌اش به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای به اشتراک گذاشته، کاملاً فریب است.

سناتور کاردین هم تاکید کرد که در حال صحبت درباره کره شمالی است، نه ایران. او در ادامه پرسید که آیا بازرسان بین‌المللی همچون ایران، در حال نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی هستند، یا نه. پمپئو در پاسخ گفت که خیر.

مایک پمپئو سردمدار کمپین دولت ترامپ برای اعمال فشار حداکثری علیه ایران به شمار می‌آید. ترامپ روز دوشنبه نیز در اقدامی بی‌سابقه نام سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه تروریستی قرار داد.

وی در پاسخ به سوال سناتور رند پاول مبنی بر اینکه آیا آمریکا با این کار زمینه را برای جنگ فراهم می‌کند، تروریستی خواندن سپاه را "پذیرفتن حقیقت" توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران نیز در به اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به سنتکام را گروهی تروریستی اعلام کرد.