کدخبر: ۲۸۰۸۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ترامپ اخوان‌المسلمین را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد؟

به نوشتۀ "واشنگتن پست"، رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، قصد دارد سازمان اخوان المسلمین را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

به گزارش اقتصادنیوز، رئیس جمهوری آمریکا در اینباره با مشاورانش در امور امنیت ملی و همچنین رهبران منطقه گفتگو کرده است.

اجرای چنین تصمیمی به دولت آمریکا اجازه می دهد افراد و نهادهایی را که با این سازمان ارتباط دارند هدف تحریم قرار بدهد. روزنامۀ "واشنگتن پست" تصریح کرده است که چنین قصدی با مخالفت های شدید وزارت دفاع آمریکا روبرو شده که معتقد است اتخاذ چنین تصمیمی تنش با دولت ترکیه را افزایش می دهد. در اوایل ماه آوریل دونالد ترامپ سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید روز سه‌شنبه (دهم اردیبهشت) در واکنش به گزارش روزنامه نیویورک تایمز که از چنین قصدی در کاخ سفید خبر داده گفت: "که رئیس جمهوری درباره این تصمیم با مشاوران امنیت ملی و رهبران منطقه‌ای که نگرانی‌های مشترکی درباره این گروه‌ داشته‌اند تبادل نظر کرده است."

نیوریوک تایمز در گزارشی که امروز سه‌شنبه (۳۰ آوریل) منتشر کرده آورده کاخ ‌سفید از مشاوران امنیت ملی خود خواسته به دنبال راهی برای وضع تحریم اخوان المسلمین باشند.

به گزارش این روزنامه آمریکایی این روند پس از دیدار سه هفته پیش میان دونالد ترامپ و عبدالغتاح السیسی، رئیس جمهور مصر که به واشنگتن آمده بود آغاز شده است.

نیویورک تایمز می‌گوید طی آن جلسه که پشت درهای بسته و محرمانه برگزار شد دو رهبر بر سر تروریست اعلام کردن گروه اخوان المسلمین رایزنی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش مایک پومپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید از حامیان چنین تصمیمی هستند در حالی که به نوشته نیویورک تایمز وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برخی از دیپلمات‌ها، وکلا و کارمندان خبره کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید نسبت به وجاهت قانونی و تبعات چنین تصمیمی اظهار نگرانی جدی کرده‌اند.

از اخوان‌المسلمین که خود را یک جنبش سیاسی-اجتماعی اسلام‌گرا معرفی می‌کند به عنوان بزرگترین گروه سیاسی اهل سنت در جهان یاد می شود که میلیون‌ها عضو و هوادار در کشورهای عربی دارد.

طی چند سال اخیر، نام این گروه در جریان قیام مردم مصر علیه حسنی مبارک برجسته شد. محمد مرسی از رهبران اخوان المسلمین پس از سرنگونی حسنی مبارک در نخستین انتخابات سراسری مصر به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد اما کمی بعد با کودتای ارتش از قدرت ساقط و زندانی شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند