کدخبر: ۲۸۱۰۴۱ لینک کوتاه

یک کشته و دست‌کم ۴۶ مجروح حاصل درگیری‌های ونزوئلا

اقتصادنیوز: کاراکاس روز ناآرامی را پشت سر گذاشت. خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس جمهور خود خوانده این کشور از مردم خواسته بود در تظاهرات ضد دولتی گسترده‌ای شرکت کنند. تظاهراتی که رویارویی با نیروهای انتظامی و نظامی طرفدار دولت نیکلاس مادورو را در پی داشت.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت (دوم مه) با انتشار گزارشی از کاراکاس، پایتخت ونزوئلا خبر از درگیری‌های روز اول ماه مه در ونزوئلا داده است.

در جریان تظاهرات روز گذشته، یک زن در اثر اصابت گلوله به سر خود کشته شد. اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها در عین حال، خبر ازمجروح شدن دست‌کم ۴۶ نفر در ناآرامی‌های روز اول ماه مه می‌دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از پرتاب گاز اشک‌آور و همچنین شلیک گلوله‌های پلاستیکی خبر داده است. شرکتکنندگان در تظاهرات ضد دولتی نیز با پرتاب سنگ با نیروهای انتظامی به مقابله برخاسته‌اند.

گفته می‌شود یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه نیز در جریان رویارویی بین اپوزیسیون و نیروهای دولتی مجروح شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت ونزوئلا خواسته است تا به حقوق معترضان احترام گذاشته و از قهر علیه شرکتکنندگان در تظاهرات ضد دولتی استفاده نکند.

بازیگران سیاسی تنش ونزوئلا

روز چهارشنبه اول ماه مه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و همتای روسی خود، سرگئی لاوروف با یکدیگر تماس تلفنی داشتند.

روسیه و آمریکا متقابلا یکدیگر را متهم به مداخله در امور داخلی ونزوئلا کرده‌اند. آمریکا از حمایت و پشتیبانی روسیه از نیکلاس مادورو انتقاد کرده است.

لاوروف نیز دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را غیرسازنده و مغایر با قوانین بین‌المللی خوانده است. لازم به یادآوری است که آمریکا نخستین کشوری بود که دولت خوان گوایدو را به رسمیت شناخت.

گوایدو روز ۲۳ ژانویه، خود را رئیس جمهور دولت گذار معرفی کرده بود و تنش سیاسی و رویارویی نیروهای اپوزیسیون و دولت از همان زمان شدت گرفت.

از سوی دیگر، دولت کوبا نیز اتهام دخالت در امور داخلی ونزوئلا را بار دیگر تکذیب کرده است. آمریکا مدعی است که کوبا برای حمایت و پشتیبانی از دولت مادورو به آن کشور سرباز اعزام کرده است.

اعتصاب و تظاهرات

خوان گوایدو پس از درگیری‌های روز اول ماه مه از طرفداران خود خواسته است به تظاهرات و اعتراضات ادامه دهند.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا اعلام کرده است که این اعتراضات تا سقوط دولت مادورو ادامه خواهد یافت. گوایدو همچنین خواستار برپایی اعتصابات گسترده در ونزوئلا شده است. هدف از این اعتصابات، افزایش فشار بر دولت مادورو اعلام شده است.

از سوی دیگر، نیکلاس مادورو از مجازات آن دسته از نیروهای نظامی سخن گفته که از اجرای فرامین دولتی سر باز زده و به اپوزیسیون پیوسته‌اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند