کدخبر: ۲۹۰۱۳۸ لینک کوتاه

هابرماس: کشورهای اروپایی خودخواهی‌های ملی را کنار بگذارند

اقتصادنیوز: یورگن هابرماس، فیلسوف بنام آلمانی که به تازگی نودمین سالگرد تولدش را جشن گرفته، در نطقی در دانشگاه فرانکفورت کشوهای اروپایی را فراخواند که خودخواهی‌‌های ملی‌شان را پشت سر گذارند و سازنده‌تر فکر کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛  یورگن هابرماس در تازه‌ترین سخنرانی خود که شامگاه چهارشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) به مناسبت نودمین سالگرد تولدش در دانشگاه فرانکفورت ایراد کرده، کشورهای اروپایی را فرخوانده است تا خودخواهی‌های ملی‌خود را پشت سر گذارند.

او در نطق خود تصریح کرد که کشورهای اروپایی باید حاضر باشند، فراتر از مرزهای خود بیاندیشند و دیدگاه‌های خود را به شکلی سازنده رد و بدل کنند.

به باور هابرماس از این راه است که کشورهای اروپایی می‌توانند ریشه‌های مشترک فرهنگ‌های سیاسی‌شان را که تنها در نگاه اول متفاوت به نظر می‌رسد، دریابند.

به گفته این فیلسوف آلمانی وظیفه کنونی کشورهای اروپایی این است که با نابرابری‌های روزافزون اجتماعی مقابله کنند.

هابرماس در این راستا سیاستمداران را به نداشتن شجاعت متهم کرد و گفت که نخبگان سیاسی، به جز شمار معدودی استثناء، جسارت لازم برای پیگیری سیاستی سازنده و شکل‌دهنده را از دست داده‌اند.

هابرماس تا زمان بازنشستگی‌اش در سال ۱۹۹۴ صاحب کرسی استادی فلسفه در دانشگاه فرانکفورت بود.

هابرماس که به "واژه‌پرداز جمهورى" نیز شهرت یافته، در مقایسه با دیگر روشنفکران آلمانى، بیشتر در سیاست دخالت کرده و در لحظه‌هاى خطیر همانند "وجدان بیدار جامعه" نظرات و هشدارهای خود را بیان کرده است.

تعمیق دموکراسى، روادارى، حمایت از شان انسان در برابر زیاده‌خواهى‌هاى تکنولوژى ژن، دفاع از صلح و تفاهم میان فرهنگ‌ها و ملت‌ها از موضوع‌هایى بوده‌اند که هابرماس با روشنگرى انتقادى خود بدان پرداخته و در پهنه همگانى به بحث گذاشته است.

هابرماس در ایران نیز بسیار شناخته شده است و در سال ۱۹۸۱نیز سفری به ایران داشت. از او چند کتاب و مقاله‌ پراکنده به فارسی برگردانده‌اند؛ از جمله "مهندسی ژنتیک و آینده‌ سرشت انسان" توسط یحیی امامی، "جهانی شدن و آینده‌دمکراسی" توسط کمال پولادی و "دگرگونی ساختارهای عمومی" توسط جمال محمدی.

 این روشنفکر برجسته آلمانی جایزه‌های علمی و فلسفی گوناگونی دریافت کرده است؛ از جمله جایزه "جان کلوگه"، جایزه‌ هگل، جایزه‌ فروید، جایزه‌ آدورنو، جایزه کیوتو و جایزه صلح ناشران کتاب آلمان.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند