کدخبر: ۲۹۲۱۸۰ لینک کوتاه

آخرین جنجال بر سر گزارش صداوسیما که «دور زدن تحریم‌ها را «لو می‌دهد»

اقتصادنیوز: صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارش‌های منتشر شده مبنی بر افشای جزئیات یک معامله نفتی محرمانه و نحوه دور زدن تحریم‌های آمریکا را رد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ جنجال بر سر انتشار گزارشی در صدا و سیما در حالی بالا گرفته که میزان صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا به‌شدت کاهش یافته است و رهبران جمهوری اسلامی در صدد یافتن راه‌هایی جایگزین برای فروش نفت هستند.

پیش‌تر برخی از رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که در برنامه "سلام، صبح بخیر" شبکه سوم سیما، مجری این برنامه با نشان دادن تصاویر هوایی، مسیر یک کشتی حامل نفت را که در حال دور زدن تحریم‌های آمریکا و رساندن محموله خود به چین بوده، افشا کرده است.

اقدام عجیب و سوال برانگیز شبکه سه در معرفی خریداران نفت ایران

مجری شبکه سه با نشان دادن تصاویر هوایی از محل خرید نفت و همچنین تصویر یک کشتی به نام سالینا ریز اطلاعات یک معامله نفتی را افشا کرد

این در شرایطی است که مسئولین بر محرمانه نگه داشتن اطلاعات فروش نفت تاکید می کنند

در این برنامه گفته شده که این کشتی با نام "سالینا" یک میلیون بشکه نفت تحویل خریداران چینی داده است.

با این حال، روابط عمومی برنامه "سلام، صبح بخیر" ساعاتی پس از انتشار این گزارش‌ها اتهامات وارده مبنی بر افشای اطلاعات محرمانه ملی را تکذیب کرد.

لو رفتن

در بیانیه روابط عمومی برنامه "سلام، صبح بخیر" گفته شده که اطلاعات مربوط به این کشتی و فروش محرمانه نفت ایران به مشتری چینی، پیش‌تر «در قالب گزارشی با تصاویر ماهواره‌ای در نشریه بین‌المللی فایننشال تایمز همراه با عکس و جزئیات کامل‌تر منتشر شده بوده است».

در این بیانیه گفته شده است: «اگر قرار بر ردیابی کشتی از سوی آمریکایی‌ها باشد، این امر باید هفته قبل صورت گرفته باشد و نیازی به یادآوری کردن برنامه "سلام، صبح بخیر" با زبان فارسی به طرف آمریکایی نیست.»

پخش این اطلاعات در حالی صورت می‌گیرد که وزارت نفت ایران پیش‌تر بر حفظ اطلاعات و "اسرار نفتی" اصرار کرده و حاضر به لو دادن "اطلاعات سری دور زدن تحریم‌ها" نشده بود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، پیش از این در مواردی در برابر پرسش‌هایی در مورد میزان تولید و فروش نفت ایران سکوت کرده و گفته بود حاضر به افشای اطلاعات در این زمینه نیست.

زنگنه اسفند ماه سال گذشته در جریان یک سخنرانی گفته بود: «من نمی‌توانم بگویم چطور تحریم‌ها را دور می‌زنیم، زیرا به ضرر ملت است. عده‌ای می‌گویند شما کار نمی‌کنید، اما ما نقشه‌ها را افشا نمی‌کنیم. ما هیچ اطلاعی نمی‌دهیم، زیرا دشمن علیه ما استفاده می‌کند.»

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند