کدخبر: ۳۰۳۸۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رابرت اوبرایان به‌عنوان چهارمین مشاور امنیت‌ملی ترامپ معرفی شد

جانشین بولتون کیست؟

اقتصادنیوز: ترامپ روز چهارشنبه به گمانه‌زنی‌ها پایان داد و نام رابرت اوبرایان، نماینده ویژه مذاکره‌کننده وزارت خارجه در زمینه گروگان‌ها را به‌عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا و جایگزین بولتون معرفی کرد. نام اوبرایان پیش از این نیز در فهرست پنج نامزد نهایی ترامپ برای تصدی این کرسی دیده می‌شد. اوبرایان حرفه خود را از عضویت در تیم حقوقی کمیسیون غرامت شورای امنیت سازمان‌ملل در ژنو آغاز کرد. وی در سال ۲۰۰۵ به‌عنوان نماینده آمریکا در شصتمین نشست مجمع عمومی سازمان‌ملل حاضر شد.

به گزارش اقتصادنیوز، دونالد ترامپ در نهایت روز چهارشنبه به گمانه‌زنی‌ها پایان داد و رابرت اوبرایان، نماینده ویژه مذاکره‌کننده وزارت خارجه در زمینه گروگان‌ها را به‌عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا و جایگزین جان بولتون معرفی کرد. رابرت اوبرایانی که پررنگ‌ترین نقطه حرفه‌ای‌اش نمایندگی ویژه آمریکا در امور تبادل گروگان‌ها در وزارت خارجه بوده است. نام اوبرایان پیش از این نیز در فهرست پنج نامزد نهایی ترامپ برای تصدی این کرسی مهم در بال غربی کاخ‌سفید دیده می‌شد. روزنامه نیویورک‌تایمز با انتشار این خبر آن را درجهت بازسازی تیم سیاست‌خارجی رئیس‌جمهور آمریکا توصیف کرد که اکنون روزهای پرتنشی را با ایران سپری می‌کند. ترامپ همان‌گونه که حکم اخراج جان بولتون را در صفحه توییتری خود اعلام کرد، این بار نیز در توییتر دست به کار شد و انتصاب این حقوقدان آمریکایی را به این سمت اعلام کرد. او البته لحظاتی قبل از اعلام این خبر نیز از تمایلش برای افزایش تحریم‌های اقتصادی علیه ایران گفت. ترامپ در پیام انتصاب اوبرایان نوشت: «من و رابرت همکاری دیرینه و تنگاتنگی را داشته‌ایم. او کار خود را به‌خوبی انجام خواهد داد.»

او البته برای تصدی این جایگاه نیازی به کسب تاییدیه سنا ندارد.

ترامپ فردی را جایگزین بولتون جنگ‌طلب کرده است که توانسته با توانایی خود در مذاکره برای آزادی زندانی‌های آمریکایی در کره‌شمالی و ترکیه ترامپ را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. ورود اوبرایان با این ویژگی‌ها به کاخ سفید را می‌توان تداوم مسیر اخراج بولتون جنگ‌طلب دانست. اوبرایان که بنیان‌گذار شرکت حقوقی «لارسن اوبرایان» است، قرار است چهارمین فردی باشد که در طول نزدیک به ۳ سال گذشته رخت مشاور امنیت‌ملی ترامپ را به تن می‌کند.

اوبرایان حرفه خود را از عضویت در تیم حقوقی کمیسیون غرامت شورای امنیت سازمان‌ملل در ژنو آغاز کرد و از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ به‌عنوان افسر حقوقی در این نهاد حضور داشت. از آن زمان این حقوقدان اهل لس‌آنجلس وکالت صدها پرونده حقوقی مهم را عهده‌دار بوده است.

صلاحیت وی در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۵ به‌عنوان نماینده آمریکا در شصتمین نشست مجمع عمومی سازمان‌ملل توسط سنا تایید شد.

او در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ در تیم کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری میت رامنی و اسکات واکر به‌عنوان مشاور سیاست‌خارجی و امنیت ملی فعالیت کرده است.

اوبرایان کتابی را نیز تحت عنوان « درحالی که آمریکا خواب بود: بازسازی رهبری آمریکا برای ممانعت از یک بحران جهانی» را به رشته تحریر درآورد. در آن زمان که ترامپ هنوز وارد کاخ سفید نشده بود، بارت مارکوسیس، یک دیپلمات بازنشسته آمریکایی در نقد این کتاب نوشت:« اگر مایل هستید بدانید که دونالد ترامپ، «رئیس‌جمهور منتخب» چه روندی را در سیاست‌خارجی درپیش می‌گیرد، این کتاب را مطالعه کنید.»

نام اوبرایان در شرایطی به‌عنوان چهارمین مشاور امنیت‌ملی آمریکا مطرح می‌شود که دونالد ترامپ آمریکا را از معاهدات بین‌المللی نظیر معاهده آب‌و‌هوایی پاریس و توافق هسته‌ای با ایران بیرون کشیده است و همزمان در تنش‌های کم‌سابقه‌ای با ایران و چین به سر می‌برد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند