کدخبر: ۳۰۵۳۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
فشار حداکثری ترامپ؛ مقاومت حداکثری ایران

تحلیل واشنگتن پست از پیامد دشمنی آمریکا با ایران

فشار حداکثری ترامپ؛ مقاومت حداکثری ایران

اقتصادنیوز؛‌ «واشنگتن پست» روز شنبه در مطلبی با اشاره به صبر و مقاومت ملت ایران در برابر فشارهای آمریکا طی ۴ دهه اخیر و ناکارآمدی سیاست فشارحداکثری دولت دونالد ترامپ علیه ایران نوشت که سیاست فشار حداکثری ؛ انتظارات دولت ترامپ را برآورده نخواهد کرد و پاسخ جمهوری اسلامی به «فشار حداکثری»، «مقاومت حداکثری» است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، این روزنامه آمریکایی در گزارش روز شنبه خود به  اقدامات تهدیدآمیز اخیر آمریکا علیه ایران بویژه در زمانی که «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود ؛ اشاره کرده و می نویسد: آمریکا درحالی اقداماتی را علیه ایران به اجرا گذاشت که رییس جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان از این موضوع غافلگیر نشد.

در این گزارش همچنین درباره دیدار احتمالی روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل  آمده است : بسیاری تصور می کردند که ایران این پیشنهاد را از سر استیصال قبول خواهد کرد اما اینگونه نشد.

واشنگتن پست ؛ 40 سال کشمکش میان ایران و امریکا را یادآور شده و می نویسد : شکاف عمیقی که میان ایران و آمریکا وجود دارد ؛ رابطه تهران - واشنگتن  را در چهار دهه گذشته شکل داده است . تمام هدف آمریکا از سیاست فشار حداکثری این است که رهبران ایران را آنقدر در تنگنا قرار بدهد که آنها خودشان درخواست مذاکره مجدد کنند ؛ اما
گویا هیچ نیشی بر جمهوری اسلامی کارگر نیست.

« همه طرف های دعوا اعم از آمریکا و متحدانش در یک جبهه و جمهوری اسلامی در جبهه مقابل موافق اند که مذاکره اجتناب ناپذیر است. انتظارات دو طرف از همدیگر فراوان است و رهبری جمهوری اسلامی می گوید تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، مذاکره بطور مطلق اتفاق نخواهد افتاد. دولت ترامپ هم هدفش این است که با فشار حداکثری و به درد آوردن اقتصاد ایران جمهوری اسلامی را به پای میز مذاکره بکشاند اما مردم ایران در این چهار دهه هر سختی و مشقتی که ممکن است بر یک ملت وارد آید را تجربه کرده اند .»

نشریه آمریکایی همچنین با اشاره به برخی ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر به زانو درآوردن ایران در برابر تحریم های اقتصادی می نویسد : به درستی نمی توان تشخیص داد در حال حاضر میزان واقعی دارایی جمهوری اسلامی چقدر است.

واشنگتن پست به نقل از «کنت کاتزمن»تحلیلگر مسائل ایران در کمیسیون تحقیقات کنگره آمریکا نوشت : پیش بینی سقوط قریب الوقوع اقتصاد ایران؛ کاملا بی اساس است.
کاتزمن تخمین می زند که جمهوری اسلامی کماکان حدود 100 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد. هرچند اقتصاد ایران با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند , اما همین الان هم جمهوری اسلامی  اقلام بسیاری به همسایگانش می فروشد".
ایران در پروژه های ساختمانی در افغانستان فعال است. خودرو تولید  و صادر می کند. به کشورهایی که با آنها مرز مشترک دارد گاز طبیعی صادر می کند. همه اینها فعالیت هایی است که ایالات متحده از آن باخبر است .

در گزارش این روزنامه آمریکایی ، نقش منطقه ای ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و آمده است که تحولات منطقه ای نشان می دهد که رهبران جمهوری اسلامی خاطرشان آسوده است و ما نباید چندان به ارزیابی های دولت ترامپ در مورد قوت و یا ضعف ایران اعتماد کنیم.

واشنگتن پست در این گزارش همچنین با مروری به روابط ایران و آمریکا در دوران رژیم شاهنشاهی می نویسد ؛ در اواخر دهه 1970؛ آمریکا قوی ترین حضور دیپلماتیک را در ایران داشت که در آن موقع بزرگترین ماموریت دیپلماتیک آمریکا در سطح جهان بود. اما با وجود این قوت نیرو؛‌ دستگاه سیاست خارجی آمریکا بطورکل از اهمیت این مسئله غافل ماند که حکومت شاه دارد سقوط می کند ؛ ما امروز هیچ مقام رسمی در کشور ایران نداریم. در طول 40 سال گذشته هم نداشتیم. به همین دلیل درک کاملا"‌ صحیحی از آنچه که در کشور می گذرد، نداریم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند