ربیعی: مردم ایران و عراق با تبلیغات منفی و مسموم از هم جدا نمی‌شوند/ حسین فریدون قبل از تشکیل این دولت برای دکتری اقدام کرده بود / استفاده از سرنگ آلوده در روستای لردگان را تکذیب می‌کنم

کدخبر: 306533
اقتصادنیوز؛ سخنگوی دولت گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آنها اعلام می‌کند و تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، علی ربیعی روز دوشنبه در نشست خبری گفت: امروز یکی از سیاست های خدشه ناپذیر و بسیار مهم دولت گسترش مناسبات با همسایگان است. توسعه روابط با همسایگان یکی از ضروریات و مسائل مهم در سیاست های  دولت تدبیر و امید قرار گرفته است. سفر هفته گذشته رئیس جمهوری به ارمنستان برای حضور در نشست اتحادیه و اجلاس اوراسیا با حضور ۶ کشور منطقه در همین راستا صورت گرفت.  
وی ادامه داد: این سفر از اهمیت فوق العاده در این برهه زمانی برخوردار است. نقش مهمی در آینده گره های منطقه ای و تمام مسئولیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی که با همسایگان خواهیم داشت ایفا خواهد کرد.
سخنگوی دولت یادآور شد: ما با اوراسیا از دی ماه ۹۴ توافقی مبنی بر تشکیل کمیسیون مشترک مطالعات امکان سنجی انعقاد قرارداد تجارت ترجیحی تشکیل دادیم و در نهایت با ۵ کشور که یک بازار حدود ۲۰۰ میلیون نفر را تشکیل می دهد به موافقنامه تجارت آزاد دست خواهیم یافت. در مراحل آتی با پیشرفت کار امیدواریم موافقتنامه تجارت آزاد به طور دائم و پیوسته منعقد شود.
ربیعی در ادامه گفت:‌ این موافقتنامه توسط دولت به مجلس ارایه شده است و همزمان در مجالس کشورهای دیگر عضو اتحادیه به تصویب رسیده است و از ۵ آبان ماه ۹۸ اجرایی خواهد شد.
 سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: براساس این موافقتنامه از تاریخ ۵ آبان ۹۸، ۵۰۲ قلم کالا صنعتی و کشاورزی مشمول تثبیت و بعضا کاهش تعرفه خواهد شد که می تواند تاثیر چشم گیری برحجم تجارت ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا داشته باشد.
ربیعی با بیان این که مناسبات ما با همسایگان فقط منحصر به اوراسیا نیست گفت: بیشتر در دیدار سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان هم پیشرفت های مهمی در جهت همگرایی بدست آوردیم که احداث و راه اندازی راه آهن شمال جنوب نمونه بارز آن بوده است.
وی با بیان این که هدف ما گسترش این مناسبات با همه کشورهای منطقه و همسایگان و  خصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس است، اظهارداشت:‌ ما مایل نیستیم هیچ کشوری را در همسایگی خود از دایره پیوندهای عمیق اقتصادی، فرهنگی و سیاسی استثنا کنیم. به همین دلیل در ماه های گذشته دولت جمهوری اسلامی ایران از تلاش کرده است که از همه ظرفیت ها برای بهبود روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه از طریق ابتکار عمل های دیپلماتیک که اوج آن پیشنهاد رئیس جمهور به تشکیل ائتلاف امید بود، بهره بگیرد.

 تلاش دولت ارتقای صلح و دوستی در منطقه متوقف نخواهد شد

ربیعی افزود: همه ما و کشورهای خلیج فارس باید هوشیار باشیم که بدخواهانی هستند که سعی در تخریب هر نوع گشایشی میان ما با آن دسته از همسایگانی دارند که در سال های اخیر دچار اختلاف نظر شده ایم، دارند.
 سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز ملت ما به خوبی واقف است که برخورداری از مناسبات دوستانه با همسایگان و  تعمیق آن به مرحله گسست ناپذیر، موثرترین ابزار برای مقابله زورگویی یکجانبه گرایی و مداخله قدرت های دعوت نشده به منطقه ما است.
 وی اضافه کرد: این مهمترین دلیل برای همت والای جمهوری اسلامی برای ساختن منطقه قوی و مرفه برای همه کشورهای منطقه است به همین دلیل از هر گونه ناآرامی و تنش در کشورهای همسایه نگران و متاثر می شویم و خواهان اهتمام جدی برای حفظ آرامش در همه کشورهای منطقه هستیم به همین خاطر رخدادهای چند روز گذشته عراق مایه تاسف دولت و ملت ایران است.

ربیعی ادامه داد: در روزهای گذشته و در حالی که دولت و ملت عراق خود را برای میزبانی از بزرگترین رخداد فرهنگی و مذهبی جهان آماده می‌کردند و منطقه نیز همزمان در حال حرکت به سوی صلح و ثبات است حوادث تلخی را شاهد بودیم که متاسفانه عده ای نیز در این حوادث جان خود را از دست دادند.

سخنگوی دولت یادآور شد: دولت عراق اطمینان داده که هیچ برخوردی میان نیروهای امنیتی و معترضان رخ نداده است و گروه های فرصت طلب دیگری دست به این جنایت زده اند از مردم عراق می‌خواهیم خویشتن‌داری بیشتری به خرج دهند و به دنبال راه حل های دموکراتیک و قانونی برای رسیدگی به مطالبات و پاسخ به آن باشد.

ربیعی خاطرنشان کرد: شهروندان عراقی ضمن پیگیری مطالبات خود باید از هوشیاری لازم برای سوء استفاده بدخواهان از اعتراضات خود برخوردار باشند و به آنها فرصت پیگیری بداندیشی آنها را ندهند.

وی با بیان اینکه اطمینان داریم دولت و ملت عراق از بلوغ و آگاهی کافی برای حل مشکلاتشان برخوردار هستند و به خوبی از عهده آن برخواهند آمد، گفت:‌ راه درست غلبه بر مشکلات وحدت عراق حول مرجعیت این کشور و تکیه بر آن است. جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آنها اعلام می‌کند و هیچ شکلی از تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند.
 ربیعی  در بخش دیگر از سخنانش گفت: ما همواره گشایش در خارج توسعه در داخل را به عنوان استراتژی دو ستونه مدنظر قرار دادیم. در این راستا مراقبت از زندگی روزمره مردم و افزایش توان تولید داخل جداکردن بودجه جاری از نفت گسترش فضای اجتماعی و گسترش اشتغال با توجه به شرایط تحریم از همه مهم‌تر توسعه روستایی و سیاست گذاری معطوف به روستا برنامه‌ای بوده که ما در این سال‌ها دنبال کرده‌ایم.

سخنگوی دولت اظهارداشت: دموکراسی، پیگیری انتخابات آزاد در داخل در آینده ای نه چندان دور، زندگی روزمره مردم، کمک به مقاومت در داخل و در کنار مردم ایستادن برای عبور از تحریم و شکستن حصری که تحریم برای ما آورده برنامه‌هایی است که دولت همزمان در دستور کار خود دارد.
وی با تشریح اقدامات  انجام شده برای برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم اربعین حسینی اظهارداشت: برای اربعین بخشی اشکالات در بلیط‌های هواپیما  وجود داشت که امروز در دولت و حاشیه دولت صحبت کردیم، وزیر راه فعالانه تلاش کرده و قیمتها را کنترل می کند تا مشکلی ایجاد نشود، همین طور در وزارت خارجه و وزارت کشور بی‌نظیرتر از سال‌های قبل این موضوع را پیگیری می‌کنند.

بخش جاری بودجه از نفت جدا می شود

ربیعی درباره تصمیم دولت در حذف درآمدهای نفتی از بودجه جاری کشور، گفت: بخش جاری بودجه از نفت جدا می شود و تمام تلاش ما بر این است که بودجه جاری را از منابعی مانند مالیات و سایر درآمدهای دولت  جبران کنیم و بودجه نفت را برای پروژه‌های عمرانی استفاده کنیم.
وی در این زمینه توضیح داد: نمی‌خواهم بگویم دولت دو نوع بودجه خواهد نوشت؛ یکی برای نفت و یکی برای غیرنفت،  بلکه یک برنامه بودجه خواهد بود ولی می توانید چنین تصویری هم داشته باشید. گرچه تحریم آسیب رسان و بد است و علیه ملت عمل می کند اما برای سیاستگذار برکاتی هم دارد؛ اینکه بتوانیم بودجه جاری را متکی بر منابع داخلی قرار دهیم یکی از اتفاقات خوبی است که در حال رخ دادن است.
سخنگوی دولت درباره برنامه دولت در زمینه یارانه ها و به ویژه یارانه های پنهان هم گفت: این بحث در ستاد سران سه قوه مطرح شد و باید تصمیمی اتخاذ کنیم که این تصمیم وجوه اقتصادی، اجتماعی، زندگی و رفاه مردم را باهم در نظر داشته باشد. در این زمینه سناریوهای متعددی مطرح بوده و در دستور کار قرار دارد و وقتی به یک نظریه منسجم و قابل تصویب برسد اطلاع رسانی و اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد: به دلیل متغیرها و ذینفعان متعددی که در این تصمیم موثر است هنوز به طور مشخص اتخاذ نشده ولی  فکر می‌کنم در مرحله نهایی است. اما آنچه که مسلم است و می‌توانم بگویم این است که هرگونه تصمیم درباره یارانه ها، یارانه های پنهان و به ویژه موضوع سوخت، هرگونه تصمیمی که اتخاذ شود افزایش، توان و رفاه دهک های پایین جامعه در نظر گرفته خواهد شد؛ یعنی مراقبت از دهک ها و طبقه متوسط در این تصمیم گیری ها قطعاً محفوظ است.


پرونده تبعه روس درباره ویزا بوده است 

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره یولیا یوزیک تبعه بازداشت شده روس  اظهار داشت: من هم این خبر را شنیدم با مدیران مربوطه صحبت کردم.  آنچه که من مطلع هستم پرونده مربوط به تخلفات این خانم در زمینه ویزا و سایر تخلفات بوده و به زودی رسیدگی و تعیین تکلیف می شود.
 وی یادآورشد: اساساً پرونده ایشان پرونده معاونت ضد جاسوسی نبوده است. اینکه ایشان خبرنگار، تاجر یا گردشگر بوده نمی دانم اما تخلفات در این زمینه و در حوزه ویزا بوده و به سرعت رسیدگی می‌شود.

فریدون قبل از تشکیل این دولت در مقطع دکتری پذیرفته شده بود

ربیعی درباره مدرک تحصیلی حسین فریدون، اظهار داشت: در خصوص مدرک تحصیلی آقای فریدون مطالعه کردم و دیدم که چند نماینده در این خصوص موضع‌ گرفته بودند. اتفاقا ادعاهایشان را تغییر دادند از این تعداد حداقل ۲ نفر بر سلامت روندی که طی شده است صحه گذاشتند.
وی افزود: خودم مدتی قبل به دقت با وزیر علوم و مدیران دانشگاه درباره این موضوع صحبت کردم، آقای فریدون قبل از دولت حسن روحانی به عنوان دانشجوی دکتری در یکی از دانشگاه‌های گیلان پذیرفته شده بود بنابر این پذیرش وی در این دولت نبوده است. فریدون به دانشگاه شهید بهشتی انتقال پیدا می‌کند 
وی خاطرنشان کرد: رئیس وقت این دانشگاه که الان رئیس دانشگاه آزاد است و رئیس دانشگاه شهید بهشتی فرد بسیار سختگیری است و جبهه گیری سیاسی ندارد.

ربیعی افزود: فریدون بیش از یکسال در منطقه کردستانات اسیر بوده است و جایی که اطلاع دارم، وی ۳۰ درصد نیز جانبازی دارد و انتقال وی بنا بر قانون هیچ اشکالی نداشته و انتقالی قانونی بوده است.

وی با بیان اینکه در این ماجرا هیچ  شخص و یا فردی از سوی دولت دخالتی نداشته است،  بیان کرد: فکر می‌کنم برادر رئیس جمهوری بودن قطعا هیچ مزیتی برای حسین فریدون در این پرونده نداشته است. وی نیز همانند هر شهروند دیگری حق اعتراض دارد و مسیرهای قانونی را باید طی کند. امیدواریم که به این مساله منصفانه رسیدگی شود و در دفاع از هر چیزی که به حقوق مردم مربوط می‌شود هیچ کسی مداخله ‌ای نمی‌کند که خدای ناکرده دفاع ناحقی بخواهد انجام بدهد.
سخنگوی دولت عنوان کرد: استدلال‌های وی نیز باید مانند هر شهروند دیگری شنیده شود و ان شاء الله که منصفانه در این مورد قضاوت شود. روی سخن من به برخی از مخالفان دولت و رسانه‌ها است. به هر حال اگر منتقد هم هستید اجازه بدهید دادگاه کار خود را انجام دهد. ایجاد فضای سنگین سیاسی روی دادگاه متاسفانه رویه‌ای است که ما مدتی است که با آن مواجه هستیم.

همسرم کجا بود؟

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره ادعای مطرح شده از سوی قاضی صلواتی مبنی بر ارتباط همسرش با یک متهم و نقل و انتقال ۲ میلیارد تومان اظهار داشت: من همسر ندارم. اسم کوچک را نیاوردند؟ حتما فرد دیگری را منظورشان بوده است. شباهت‌های اسمی گاهی اوقات دردسر ایجاد می‌کند. من از قاضی صلواتی درخواست می‌کنم توضیحاتی درباره فرد مدنظرشان بدهند. از طرفی، شوکه هم شدم و با خود گفتم همسرم کجا بود؟  
 

توزیع شیر مدارس از چند روز دیگر آغاز می‌شود

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری درباره عدم تخصیص بودجه شیر مدارس تصریح کرد: ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی وزارت آموزش و پرورش درخواست شده است تا شیر مدارس ارائه شود. از آنجایی که همه دستگاه‌ها برای دریافت بودجه دچار مشکل شده‌اند، ۱۸۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد. دیروز در حاشیه جلسه دولت بحثی میان من، نوبخت و حاجی‌میرزایی در این باره شد و این میزان به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.  
سخنگوی دولت اضافه کرد: قطعا از امسال با اولویت به سراغ مدارس می‌رویم. ارائه شیر مدارس هم از مناطق محروم و در شهرهای بزرگ از مدارس محروم آغاز می‌شود. فکر می‌کنم اگر از مناطق محروم این کار شروع شود، ۲۰۰ میلیارد تومان کفاف خواهد داد و حتما این کار از چند روز دیگر آغاز می‌شود.

ارزش و اعتبار پول ملی ۴۰ درصد بهتر شده است

ربیعی درخصوص سخنان رییس جمهوری مبنی بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور و کاهش تورم، گفت: ما گفتیم ارزش پول ملی ۴۰ درصد بهبود پیدا کرده است اما در مورد موضوع دیگری کلیپ ساخته می شود. بحثی که ما این بود که امسال نسبت به سال گذشته ارزش و اعتبار پول ملی ۴۰ درصد بهتر شده است و حرف غلطی هم نیست.  
وی افزود: می دانیم مردم زندگی سختی دارند ولی کمک کردن به زندگی مردم، کمک به دولت برای حل مسائل است. رشد شتابان تورم کاهش پیدا کرده و رو به بهبود است البته ما نمی خواهیم در این زمینه خودمان را توجیه کرده و فرافکنی کنیم اما بیان این گونه آمارها سوء تفاهم ایجاد می کند. 
سخنگوی  دولت ادامه داد: دولت در این زمینه مسئولیت پذیر وارد شد اما نباید غیرمنصفانه ۵ سال رشد مدام و کنترل تورم در حالی که تحریم بودیم نادیده گرفته شود. تحریم اجازه نداد پول به کشور منتقل شود و بتوانیم آزادانه نفت بفروشیم هرچند که وزارت نفت در این زمینه کارهای خوبی انجام داده است.
ربیعی گفت: ما در تحریم با مشکلاتی روبرو شدیم که بر زندگی مردم اثر روانی و اقتصادی گذاشت. اما مهم این بود که به سرعت خودمان را پیدا کردیم و توانستیم ارز را در یک کانال مشخص آورده و با یک نوسان رو به بهبود حرکت کند. شاخص های تورم در تولید بهبود پیدا کند و از تندی تورم کاسته شود و در برخی کالاها حتی کاهش قیمت را شاهد بودیم که البته هنوز در زندگی مردم چشمگیر نبوده است. 
وی با تاکید براین که  در مقابل تحریم ها می‌ایستیم، گفت: مردم دچار مشکل هستند و علت آن هم مشخص است و تلاش دولت هم در این زمینه مشخص است.

استفاده از سرنگ آلوده را تکذیب می کنم 

ربیعی درخصوص سرنگ‌های آلوده در روستای چنار محمودی (لردگان از توابع چهارمحال و بختیاری)، گفت: من در ارتباط با این موضوع با ۲ مدیرکل اطلاعات منطقه،  معاونان وزیر بهداشت و خود وزیر بهداشت به طور مفصل گفت و گو کردم همچنین با مسئولان سیاسی منطقه صحبت کردم و اطلاعاتی که امروز ارائه می‌کنم اطلاعات جامع و دقیقی است.
وی تاکید کرد: اولا هرگونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت کاملا تکذیب می‌کنم و این ادعا به هیچ وجه درست نیست.
سخنگوی دولت بیان کرد: ماجرا از این قرار است که فردی به پزشک مراجعه می‌کند و پزشک تشخیص می‌دهد که ایمنی بدن وی پائین آمده است. و وی را به آزمایش‌های بیشتری ارجاع می‌دهد. وظیفه وزارت بهداشت این است که به وظیفه خودش به‌طور اخلاقی و حرفه‌ای عمل کرده است. بلافاصله با دیدن این علائم شیوع‌شناسی می‌کند که علت این موضوع چیست.  
ربیعی عنوان کرد: به طور طبیعی هر نوع بیماری از جمله وبا، طاعون و ... به هر کجا که برود کنترل‌های لازم صورت می‌گیرد و بیماری به طور کامل از بین می‌رود و به همین سیاق این کار صورت گرفته است.  
وی خاطرنشان کرد: ماجرا از وقتی به انحراف رفت که یکی از بهورزان خوب ما بدون هیچ تخصصی و سوالی از وی توسط مقام قضایی استان بازداشت شد. من سوال کردم و گفته شد بازداشت وی به دلیل این بوده که ممکن است علیه وی خشونت به خرج داده شود. ولی همه اطلاعات غلط از همین نقطه شروع شد.
سخنگوی دولت افزود: بیماری‌هایی که پایه‌های ۱۰ ساله و ۸ ساله دارند و این بیماری از بیماری‌هایی است که در عرض یک ماه به‌وجود نمی‌آید. فکر می‌کنم اینقدر ناچیز است که در همه دنیا روزانه انواع و اقسام بیماری‌ها را در کل دنیا و در شهرهای مختلف هست و پیرامون این بیماری‌ها مطالعه انجام و پیشگیری می‌شود.
ربیعی اظهار داشت: منطقه یک،  فرهنگی و پر از فرهنگ خوب و با افرادی متدین با عقبه فرهنگی از منطقه است به اعتقاد من ناامنی روانی، بیشتر در منطقه اثر گذاشته است.

قدردانی از اقدام مسئولانه بهیار روستای چنار محمودی
سخنگوی دولت همچنین از رفتار اقدامات مسئولانه بهیار روستای چنار محمودی قدردانی کرد و گفت: باید این بهیار را تشویق کنیم.
ربیعی با انتقادر از رسانه های خارجی فارسی زبان گفت: این رسانه به سرعت هر موضوعی را به نارسایی نظام جمهوری اسلامی نسبت می دهند و به یک مساله اجتماعی تبدیل می کنند، این نوع مسائل پدیده ای است که در تمام کشورهای جهان از آمریکا تا اروپا و کشورهای توسعه یافته هم هر روز متصور و در حال رخ دادن است.
ربیعی همچنین با قدردانی از رسانه های رسمی کشور در برخورد با مساله چنار محمودی، تصریح کرد: به جز فضای مجازی، رسانه های هوشمندانه و مسئولانه عمل کردند و از آنها تشکر می کنیم.
وی گفت: اکنون ۱۶ تیم در چنار محمودی مستقر هستند و مردم منطقه مطمئن باشند از هیچ سرنگ آلوده ای استفاده نشده است، البته در آن منطقه نیز تعدادی -حدود ۲۶ نفر- معتاد هستند که ممکن است از سرنگ آلوده استفاده کرده باشند، که در تمام دنیا هم این اتفاق دیده می شود.
سخنگوی دولت افزود: وزن این رخداد در چنار محمودی به گونه ای نبوده است که خارجی ها روی آن موج سواری کنند، و بخواهند مردم یک منطقه را در نگران کنند، مردم منطقه اطمینان داشته باشند وزارت بهداشت با مراقبت موضوع را دنبال می کند، موج سواری های داخلی و اطلاع رسانی های داخلی منجر به این فضا شده که البته برای ما هم یک هوشیار سازی است که غربال گری ها باید به موقع انجام شود، با واقعیات روبه رو شویم و اگر هم بیماری ایجاد می‌شود آنرا درمان کنیم که وظیفه دولت را در این زمینه سنگین می کند.
ربیعی گفت: زمانی که وزیر رفاه بودم -در حدود سال ۱۳۹۴- با هدف جلوگیری از شیوع بیماری، از طریق مراکز بهزیستی میان معتادان سرنگ مجانی توزیع می کردیم، که البته همان زمان نیز برخی این اقدام را نقد می کردند.

میزان اشتغال نسبت به سال گذشته افزایش یافت 

ربیعی همچنین درباره آمار اشتغال در تابستان ۹۸ گفت: آماری اعلام شده متکی به گزارش های مرکز آمار ایران است، در بخش های صنعتی کاهش داشتیم، اما در بخش های خدمات مولد مانند گردشگری و تولید پوشاک رویش داشته ایم. شواهد تامین اجتماعی هم آمار را تایید می کند، در یک سال گذشته منتهی به تابستان سال ۹۸ آمار در حدود ۸۴۴ هزار نفر اعلام شده، خالص اشتغال ایجاد شده این میزان در روستاها نیز افزایش داشته و همچنین نرخ مشارکت در این دوره افزایش یافته است،  

سخنگوی دولت در مورد علل ناملموس بودن افزایش اشتغال در جامعه، تصریح کرد: بیکاری نهفته در کشور بسیار زیاد بوده است حدود از ۳ میلیون ۴۰۰ هزار نفر افرادی که سال ها بیکار را تحمل کرده اند؛ متولدان دهه ۶۰ با توسعه دانشگاه وارد تحصیل شدند و با چهار پنج سال تاخیر وارد بازار کار شدند.
وی با اشاره به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برای نخستین بار آمار بیکاری مزمن قبلی در حال کاهش است؛ با توجه به بیماری بیکاری انتقال یافته از دوران قبل داریم و به همین دلیل افزایش اشتغال ناملموس و کمی پیچیده شده است. بر اساس نیاز ما به پنجره جمعیتی، سالانه بیش از یک میلیون شغل است. این آمار به اعتقاد من و سایر شواهد، درست است.
ربیعی به تناسب تحریم ها با ریزش نیروی کار اشاره کرد و گفت: تحریم، فرصت های اشتغال که در گذشته مورد توجه قرار نمی گرفت را برای کشور فراهم کرده است، سیاست کاهش واردات آثار خوبی بر بخش اشتغال گذاشته است. البته بخشی از صنایع دچار مشکل شدند و برخی از صنایع هم بازار داخلی خوبی پیدا کردند و برای عده ای از فروشنده های کالا نیز آثار مثبت داشته است. آثار تورم برای زندگی مردم سختی ایجاد کرده است که دولت در این زمینه به فکر افزایش قدرت خرید مردم است.

ابراز خرسندی از تایید قانون تابعیت فرزندان با مادر ایرانی 

ربیعی همچنین درباره قانون تعیین تکلیف تابعیت حاصل از ازدواج مادران ایرانی با مردان خارجی و آمار این فرزندان در کشور، گفت: این لایحه سال های پیش مد نظر بوده و چندبار هم برای قانون شدن خیز برداشت و هر بار به دلایلی به قانون تبدیل نشد.
سخنگوی دولت با بیان این که مسائل اجتماعی و حقوقی و البته انسانی و شهروندی با نگاه های امنیتی دچار محدودیت می شود، گفت: در اواسط سال ۱۳۹۴ این لایحه که در مورد کودکان با مادران ایرانی بود، به تصویب شورای عالی رفاه رسید؛ که کش و قوس های زیادی هم داشت و بین مجلس و شورای نگهبان رد و بدل شد و در نهایت یک مرجع استعلام به آن اضافه شد که 
وی بیان کرد: آماری که من از دو سال گذشته دارم در حدود بیش از ۱۵۰هزار کودک با مادر ایرانی بودند این آمار مشمول مادران ایرانی داخل کشور نیست بلکه زنان ایرانی خارج از کشور را نیز شامل می شود
سخنگوی دولت با ابراز خرسندی از قانون شدن تعیین تکلیف تبعیت فرزندان با مادران ایرانی گفت: این بچه معمولا به فقر نزدیک می شدند و مدرسه رفتن آنها دچار مشکل بود، ‌ که جز حقوق این گروه از بچه ها بود که اکنون با این قانون مشکلات آنها حل می شود.

از تمامیت ارضی چین حمایت می‌کنیم

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره رای کنگره‌آمریکا به مصوبه ای تحت عنوان دموکراسی و حقوق بشر در هنگ کنگ و موضع ایران در این خصوص گفت:  هیچ کشوری در دنیا حق ندارد برای کشور دیگری تعیین تکلیف و بیانیه صادر کند. این سیاست آمریکا است که در مورد کشورهای دیگر به طور مداخله گرایانه بیانیه صادر می کند.
وی تصریح کرد: اگر ترامپ بتواند مسئله خود را در کنگره حل کند هنر کرده تا درباره مناطق دیگر بیانیه بدهد.البته چین همواره در تحریم در کنار ایران بوده و ما از تمامیت ارضی چین قطعاً حمایت می کنیم و مداخله گری آمریکا هم در چین هم در جاهای دیگر محکوم است.

نباید با اخبار منفی، دل مردم را خالی کرد

ربیعی همچنین درباره بودجه نهاد ریاست جمهوری برای تولید محتوا از دیدگاه‌های رئیس جمهوری، گفت: ارقامی که برخی افراد اعلام می‌کنند صحیح نیست که یا ارقام واعداد را نمی‌شناسند، این عدد هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیست. 
سخنگوی دولت گفت: تا جایی که مطلع هستم مبلغ این اعتبار یک میلیارد و چهارصد و ۴۰ میلیون تومان است که حدود ۵۰درصد آن تخصیص داده شده است و فعالیت هایی که بر مبنای این ۷۰۰ میلیارد تومان تخصیص انجام شده، کاملا شفاف و مشخص است.
سخنگوی دولت با انتقاد از برخی از رسانه‌ها گفت: رسانه‌های نباید با انتشار اخبار منفی، دل مردم را خالی کنند، نقد باید سازنده باشد ، برخی رسانه‌ها از ابتدای روز اخباری مبتنی بر دزدی و زد وبند و القای تصویری منفی از جامعه، منتشر می کنند،بارها گفته ام بین ادراک از فساد و واقعیت فساد یک اختلاف بسیار زیاد وجود دارد.

 

 

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۲۳ خرداد ۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ بازار اوراق بدهی دولت کاملا باثبات و کاملا سرد بود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما