کدخبر: ۳۰۷۶۹۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پوتین در سفر به ریاض رشد نفوذ خود را در منطقه به نمایش گذاشت

اقتصادنیوز؛ رئیس‌جمهوری روسیه امروز (دوشنبه) برای اولین بار در یک دهه گذشته عازم عربستان سعودی می‌شود؛ آن هم در تلاش برای سرمایه‌گذاری روی نفوذ رو به رشد حاصل از پیشرفت‌های نظامی در سوریه، روابط قدرتمند با رقبای منطقه‌ای و همکاری در حوزه انرژی.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، مسکو در سال ۲۰۱۵ با ارسال نیرو به سوریه قدرتی در خاورمیانه کسب کرد، در حالی که ایالات متحده عقب‌نشینی داشت.

در آستانه سفر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نیروهای آمریکایی از شمال سوریه عقب‌نشینی کردند و هم‌زمان متحدان کرد توافقی با ارتش اسد تحت حمایت روسیه داشتند تا جلوی تهاجم ترکیه را بگیرند. روسیه همچنین مناسباتش با اهل تسنن در عربستان و شیعیان ایران را تقویت کرده است.

پوتین در سفر به عربستان با وزیر انرژی روسیه و رئیس صندوق سرمایه کشورش همراهی می‌شود و قرار است مذاکراتی با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد و حاکم دوفاکتوی عربستان داشته باشد؛ فردی که پوتین می‌گوید روابط دوستانه‌ای با آن دارد.

روابط تقویت‌شده باعث شده است که روسیه غیر اوپکی که زمانی به عنوان رقیب در بازارهای نفتی محسوب می‌شد، به پادشاهی سعودی در تشکیل اتحادیه‌ای موسوم به اوپک+ بپیوندد تا از قیمت‌های نفت خام با محدود کردن تولید حمایت کند.

پیش از این دیدار، پوتین که پس از حملات ۱۴ سپتامبر به تأسیسات نفتی آرامکو پیشنهاد ارائه سیستم‌های دفاعی روسی را به این پادشاهی ارائه داده بود، گفت او همچنین می‌تواند نقش مهمی در کاهش تنش‌ها با تهران داشته باشد، زیرا روابط خوبی با هر دو طرف دارد.

هرگونه پیشرفتی در برنامه‌های بلندمدت عربستان سعودی برای خرید سامانه‌های موشکی سطح به هوای S-۴۰۰ روسیه باعث ایجاد ناراحتی در واشنگتن خواهد شد؛ آمریکایی که اخیرا اعلام کرد پس از حمله ماه گذشته حدود ۳۰۰۰ سرباز و سیستم پدافند هوایی اضافی به عربستان سعودی اعزام می‌کند.

نفت و سرمایه‌گذاری

عادل الجبیر،‌ وزیر مشاور عربستان در امور خارجه در رابطه با نگرانی‌ها از گرم شدن روابط کشورش با مسکو گفت، او تضادی نمی‌بیند. او یکشنبه به خبرنگاران گفت: «باور نداریم که داشتن مناسبات نزدیک با روسیه تاثیری منفی روی روابط ما با ایالات متحده داشته باشد. معتقدیم می‌توانیم روابط استراتژیک و قدرتمندی با ایالات متحده داشته باشیم و در عین حال روابطمان را با روسیه گسترش دهیم.»

پرچم‌های روسیه و عربستان در آستانه سفر یک روزه پوتین در خیابان‌های ریاض به چشم می‌خورند. پوتین پس از آن عازم امارات متحده عربی می‌شود. رئیس‌جمهوری روسیه در جریان دیدار با رهبران سعودی، درباره پیمان اوپک پلاس که شامل کاهش تولید روزانه ۱.۲ میلیون بشکه نفت از ژانویه می‌شود، بحث و تبادل‌نظر خواهد کرد.

در همین حال نشستی با حضور ۳۰۰ تن از مدیران اجرایی سعودی و روسی برگزار خواهد شد. انتظار می‌رود طرفین توافق‌هایی به ارزش بیش از دو میلیارد دلار به امضا برسانند که شامل یک سرمایه‌گذاری مشترک از سوی شرکت آرامکو و صندوق سرمایه روسیه خواهد بود. الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه هم گفت، گازپروم روسیه مایل به همکاری با شرکت‌های سعودی در حوزه گاز طبیعی است. مسکو، بزرگترین صادرکننده گندم در جهان، پیشرفت‌هایی هم در دسترسی به بازارهای سعودی و خاورمیانه داشته است و پادشاهی سعودی ماه اوت با تسهیل ویژگی‌های واردات گندم، درها به سوی واردات از دریای سیاه را باز کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
28 نفر این پست را پسندیده اند