کدخبر: ۳۰۷۸۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس اتریش مطرح کرد؛

آمریکا نمی‌گذارد مسائل میان ایران و سعودی‌ها حل شود

اقتصادنیوز؛ رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری روابط فرهنگی میان ایران و اتریش بر گسترش روابط فرهنگی و توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی  و اینگو آپه، رئیس مجلس اتریش امروز (دوشنبه) در حاشیه صد و چهل و یکمین نشست اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) در صربستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

 لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به ریشه دار بودن روابط ایران و اتریش، گفت: اتریش همیشه نقش متعادلی به مسائل داشته به ویژه بعد از توافق هسته ای، گام های خوبی برداشته البته روابط تجاری بین دو کشور باید افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: علاوه بر روابط سیاسی مناسب بین دو کشور، با وجود تکیه بر مسائل فرهنگی باید بر مسائل علمی نیز تمرکز کرد.

وی با بیان اینکه شرایط منطقه آشفته است و باید بدانیم چه کسی شرایط را اینگونه کرده است، افزود: داعش را چه کسی به وجود آورد؟ خانم کلینتون گفتند؛ ما درست کردیم.

لاریجانی با بیان اینکه عامل موثر آشفتگی در منطقه، آمریکا است، اظهار کرد: به واقع در منطقه نگرانی وجود دارد و این مشکل در لیبی هم وجود دارد البته در مسئله یمن و سوریه از ابتدا گفتیم باید مذاکره سیاسی شود اما برخی از کشورها قبول نکردند.

وی بیان کرد: آن ها می خواستند از ابزار داعش برای خود استفاده کنند اما نمی دانستند گریبان خودشان را هم خواهد گرفت.

لاریجانی تاکید کرد: ایران مخالف حل مسائل میان ایران و سعودی‌ها نیست بلکه آمریکایی ها نمی گذارند و چنین فرصتی نمی دهند چرا که نفع آنها در این درگیری ها است و آمریکا دلیل مهم مناقشه ایران و عربستان به شمار می رود.

رئیس مجلس از اهمیت روابط دوجانبه دو کشور و افزایش مراودات فرهنگی و گردشگری گفت و تصریح کرد: این همکاری ها را می توان گسترش داد، فقط باید اراده سیاسی وجود داشته باشد.

وی خطاب به رئیس پارلمان اتریش گفت: سیاستمداران کمتری به مسائل فرهنگی نظر دارند، لذا تشکر می کنم که شما در مسائل فرهنگی عمیق می شوید.

رئیس پارلمان اتریش: آمریکا سیاست حساب شده‌تری در قبال برجام در پیش گیرد

همچنین در ادامه این دیدار، رئیس پارلمان اتریش با بیان اینکه به تازگی گروه دوستی اتریش از ایران دیدن کرده اند، گفت: خوشبختانه روابط پارلمانی دو کشور در حال گسترش است.

اینگو آپه، گسترش روابط اقتصادی و توریستی با ایران را بسیار مهم دانست و افزود: ایران نقش با ثباتی را در منطقه و خاورمیانه ایفا می کند و این نشان می دهد روش گفت وگو، به هر راه حل دیگری ارجحیت دارد.

رئیس مجلس اتریش وضعیت منطقه غرب آسیا را موجب نگرانی دانست و گفت: اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه و همچنین جنگ در یمن و لیبی نگران کننده است لذا از هر فرصتی برای ایجاد اعتماد میان ایران و عربستان سعودی استقبال می کنم.

وی با ابراز تاسف از خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای، مطرح کرد: تنها راه حل موجود برای امنیت جهانی از نظر ما همین توافق هسته ای است. لذا امیدوارم آمریکا سیاست حساب شده تری را در پیش گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند