روس اتم افشا کرد/ متخصصان آلمانی در ساخت اولین بمب اتم روسیه نقش داشتند

کدخبر: 309748
اقتصادنیوز: شرکت روس اتم روسیه برای نخستین بار اسناد طبقه بندی شده‌ای را منتشر کرده است که تایید می‌کند متخصصان بزرگ آلمانی که برای هیتلر کار می‌کردند پس از شکست آلمان نازی به شوروی رفته و در ساخت نخستین بمب اتم به این کشور کمک کرده‌اند.

به‌گزارش اقتصادنیوز به‌نقل از ایرنا، این اطلاعات را که از طبقه بندی خارج شده است می‌توان در قسمت تاریخچه پایگاه خبری سایت روس اتم مشاهده کرد.

این برای نخستین بار است که روسیه اسنادی را مبنی بر نقش داشتن متخصصان آلمانی در ساخت نخستین بمب اتمی شوروی منتشر می‌کند.

 

پیشتر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با «اولیور استون» کارگردان سرشناس آمریکایی گفته بود که کشورش در زمان مسابقه هسته‌ای مسکو و واشتنگتن برای ساخت بمب اتمی در دهه 50 قرن بیستم، اطلاعات فراوانی از دانشمندان هسته‌ای آمریکا دریافت کرده بود.

وی افزود: زمانی که آمریکا به بم اتمی دست یافت و اتحاد جماهیر شوروی با جدیت در مسیر ساخت بمب هسته‌ای حرکت می‌کرد، تیم بزرگی از دانشمندان هسته‌ای از جمله دانشمندان هسته‌ای خارجی و در راس آنها دانشمندان آلمانی، برای توسعه برنامه هسته‌ای شوروی تلاش می‌کردند.

پوتین در ادامه خاطره «جولیوس و اتل روزنبرگ» زوج آمریکایی را یادآوری کرد که سال 1953 به اتهام دادن اسرار بمب هسته‌ای آمریکا به شوروی اعدام شدند.

وی افزود: این زوج اطلاعات بمب هسته‌ای آمریکا را از دانشمندان سازنده بمب اتمی آمریکا به دست آورده بودند.
رییس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که این دانشمندان خطر سلاحی که ساخته بودند، به خوبی درک کردند و به نظر می‌رسد از سیاستمداران آمریکایی آگاه‌تر و فهمیده‌تر بودند چرا که از روی عمد این اطلاعات را در اختیار شوروی قرار دادند تا توازن هسته‌ای در جهان برقرار شود.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما