کدخبر: ۳۱۱۸۰۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
فعالیت‌های مشکوک «سپاه صلح آمریکا» در حیاط خلوت روسیه

فعالیت‌های مشکوک «سپاه صلح آمریکا» در حیاط خلوت روسیه

اقتصادنیوز: بازداشت ۲ نیروی سپاه صلح آمریکا در قرقیزستان به دلیل حمل‌ مواد مخدر ازلزوم بررسی بیشتر فعالیت این نهاد در فضای پساشوروی خبر می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، بازداشت 2 داوطلب عضو سپاه صلح آمریکا در قرقیزستان به دلیل حمل‌ مواد مخدر از لزوم بررسی بیشتر فعالیت این نهاد در فضای پساشوروی خبر می‌دهد زیرا کارمندان آن نه تنها به قوانین ملی کشورهای منطقه احترام نمی‌گذارند بلکه تهدیدات جدی برای امنیت ملی را ایجاد می‌کنند.

بی احترامی اعضای سپاه صلح آمریکا به قوانین قرقیزستان

این سازمان به طور رسمی مشغول فعالیت‌های بشردوستانه است و در استان‌های قرقیزستان از جمله مناطق دورافتاده زبان انگلیسی تدریس می‌کند و به تازگی در تاریخ بیستم سپتامبر مراسم ویژه این سپاه برگزار شد.

در این مراسم اعضای جدید معرفی شدند و برنامه‌های استان‌های مختلف قرقیزستان مطرح شد.

در حاشیه این مراسم در جنوب کشور 2 تبعه آمریکا «ای دنیل جیمس» و «پاویل دویاتکین» و عضو سپاه صلح این کشور به دلیل حمل‌ بیش از یک کیلوگرم مواد مخدر از جمله حشیش توسط پلیس قرقیز بازداشت شدند.

بر اساس قوانین احتمالا افراد بازداشت شده به 10- 12 سال زندان محکوم می‌شوند زیرا حمل‌ بیش از یک کیلوگرم مواد مخدر در قرقیزستان جرم سنگینی می‌باشد.

 مقامات سپاه صلح آمریکا پیشنهاد دادن 14 هزار دلار برای آزادی اتباع خود به نهادهای دولتی را ارائه دادند اما پلیس قرقیزستان این پیشنهاد را قبول نکرد.

وکیل‌های سپاه صلح مدعی هستند بازداشت شدگان قصد گسترش مواد مخدر را نداشتند و برای استفاده شخصی این مواد را به همراه داشتند اما دادگاه قرقیز به این اظهارات توجهی نکرد.

می‌توان گفت که مقامات سیستم دولتی قرقیزستان نشان دادند که در قلمروی این کشور حتی آمریکایی‌ها نیز باید قوانین را رعایت کنند.

سؤالات دیگری هم مطرح می‌شود که چرا سپاه صلح آمریکا مصرف کنندگان مواد مخدر را برای تدریس در مدارس می‌پذیرد؟ و کودکان قرقیز از مصرف کنندگان مواد مخدر چه یاد می‌گیرند؟ 

علاوه بر این در سال 2018 معلوم شد که برخی از اعضای سپاه صلح آمریکا گرایش‌های جنسی نامتعارفی دارند و ساکنان استان «تالاس» قرقیزستان به فعالیت اینگونه افراد اعتراض کردند.

در همین راستا چندی پیش «تری لین پارکر» همجنس‌باز و داوطلب سپاه صلح آمریکا مشغول به تدریس زبان انگلیسی در قرقیزستان بود که پس از اعتراضات مردم محلی فعالیت وی متوقف شد.

به گفته ساکنان استان تالاس گسترش ارزش‌های آمریکایی در قرقیزستان امکان ندارد و سازمان‌های بشردوستانه نباید به چنین اقداماتی بپردازند.   

تاریخچه سپاه صلح آمریکا

سپاه صلح آمریکا سازمان دولتی این کشور فعال در زمینه همکاری‌های بشردوستانه از جمله تدریس زبان انگلیسی است و به ابتکار «جان کندی» با هدف ارائه کمک به کشورهای در حال توسعه در سال 1961 تأسیس شد اما بیشتر به عنوان ابزار نفوذ ایدئولوژیکی، سیاسی و اقتصادی «واشنگتن» در سراسر جهان شناخته می‌شود.

کارمندان این سازمان در کشورهای مختلف اطلاعات را جمع آوری و به سازمان اطلاعاتی آمریکا ارسال می‌کنند.

در سال 2018 بودجه سپاه صلح آمریکا در حدود 500 میلیون دلار بود و تمام هزینه‌ها از طرف وزارت امور خارجه این کشور تامین شد.

نمایندگی‌های این سازمان در 139 کشور جهان قرار دارند و به طور دائم برای گسترش فعالیت‌های این سازمان تلاش می‌شود.

از زمان تأسیس این نهاد تا امروز بیش از 215 هزار داوطلب به کشورهای آمریکای مرکزی، جنوبی، آفریقا، خاورمیانه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی اعزام شدند.

در بین کشورهای پساشوروی سپاه صلح آمریکا در ارمنستان، گرجستان، اوکراین و قرقیزستان فعال است و روسیه، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان و قزاقستان همکاری با این سازمان را ممنوع کردند.

فعالیت کارمندان این نهاد تحت پوشش برنامه‌های بشردوستانه در بخش جمع آوری اطلاعات درباره تحولات اجتماعی-سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف کاملا شناخته شده است.

در سال 2008 «آنتونی شراپ» داوطلب سپاه صلح آمریکا در قزاقستان به دلیل نگهداری مواد منفجره بازداشت شد و دولت آذربایجان نیز به فعالیت کارمندان این مؤسسه برای ایجاد اختلافات قومی در این کشور اعتراض کرد.

همچنین سپاه صلح آمریکا پایگاه پرورش نیرو برای وزارت امور خارجه و نهادهای اطلاعاتی این کشور می‌باشد و ارتباط مستقیم بین داوطلبان سپاه با سازمان اطلاعاتی آمریکا برقرار است.

موضوع‌های مانند «ارزیابی مناطق آبی»، «آلودگی محیط زیستی»، «آمار جرائم» و «اقتصاد» پیوسته مورد علاقه این افراد قرار می‌گیرد که ارتباطی به آموزش و ریس زبان انگلیسی در این مناطق ندارد.

چرا داوطلبان سازمان بشردوستانه و معلمان زبان انگلیسی به بررسی وضعیت تجاری- اقتصادی، منابع طبیعی، اختلافات مرزی و ارتش کشورهای مختلف می‌پردازند؟

در حال حاضر 112 شهروند آمریکا در استان‌های مختلف قرقیزستان حضور دارند که 60 درصد از آنان زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و بقیه در برنامه‌های تجاری و بهداشتی حضور دارند.

داوطلبان سپاه صلح در قرقیزستان کارمند رسمی سفارت آمریکا شناخته شده و از پرداخت مالیات معاف هستند اما مانند دیگر دیپلمات‌ها مصونیت سیاسی ندارند.

تعداد داوطلبان این سازمان در قرقیزستان در حال افزایش است و به طور آزاد در استان‌های مختلف این کشور حرکت می‌کنند و همین‌طور که می‌بینیم به قوانین دولت قرقیز احترام لازم را نمی‌گذارند.

با وجود این موارد، اعضای این سازمان به طور مستقیم با مدارس در استان‌های مختلف این کشور ارتباط برقرار می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند