کدخبر: ۳۱۳۵۹۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
عکسی از جاسوس زن مشهور روس در ایران، که در ۹۳ سالگی درگذشت

عکسی از جاسوس زن مشهور روس در ایران، که در ۹۳ سالگی درگذشت

اقتصادنیوز: گوهر وارتانیان مامور اطلاعاتی مشهور و افسانه‌ای سرویس اطلاعات شوروی سابق که مانع ترور رهبران شووری، انگلیس و آمریکا توسط آلمان‎ نازی در ایران شده بود دوشنبه در ۹۳ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، گوهر به همراه شوهرش گئورگ وارتانیان حدود 43 سال با نام‌های مستعار «آنیتا» و «هانری» در سازمان اطلاعات شوروی کار می‌کردند و در سال 1943 میلادی عملیات سرویس ویژه آلمان نازی تحت عنوان «پرش بلند» برای ترور چرچیل، استالین و روزولت رهبران بریتانیا، شوروی و آمریکا در زمان برگزاری کنفرانس تهران را ناکام گذاشتند.

خبر درگذشت او در صفحه فیس‌بوک سفارت ارمنستان در روسیه با این تیتر منتشر شد که «عزیمت وی ​​ضرر جبران ناپذیری برای همه ما است!».

وارتانیان 25 ژانویه سال 1926 به دنیا آمد و در اوایل دهه 1930 به همراه خانواده راهی ایران شد.

وی در سن 16 سالگی به گروه ضد فاشیسم شوروی پیوست و با همسر آینده خود یعنی گئورگ وارتانیان که سرهنگ اتحاد جماهیر شوروی بود آشنا شد.

براساس گزارش رسانه‌های روسیه او به همراه شوهرش فعالیت های اطلاعاتی گسترده ای در ایران در شرایط دشوار داشت.

در سال 1951 ، گوهر به همراه شوهرش به شوروی بازگشت و تحت عنوان مستعار آنیتا و هانری به زندگی خود ادامه داد.

وی و همسرش پس از 30 سال کار سرانجام بازنشست شدند.

این نیروی اطلاعاتی شوروی پیش از مرگ گفته بود «سلیا ساندیس» نوه وینستون چرچیل نخست وزیر پیشین بریتانیا به خاطر نجات جان پدربزرگش در زمان برگزاری کنفرانس تهران در سال 1943 میلادی در مسکو به دیدن او رفت و شخصا از او و سرویس اطلاعاتی شوروی برای نجات جان پدربزرگش تشکر کرد.

این مطلب برایم مفید است
243 نفر این پست را پسندیده اند