کدخبر: ۳۱۳۶۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تحلیل بیادی از برنامه احمدی‌نژاد برای انتخابات/ خودش نمی‌آید اما...

تحلیل بیادی از برنامه احمدی‌نژاد برای انتخابات/ خودش نمی‌آید اما...

اقتصادنیوز: دبیر جمعیت آبادگران جوان گفت: سهم اصولگراها و اصلاح طلبان از کرسی های مجلس آینده هر کدام حدود ۱۵ درصد و منتخبان مستقل ۶۰ درصد خواهد بود. به عبارت دیگر نامزدهایی که مستقل هستند و وابستگی جریانی به اصولگرایی و اصلاح طلبی ندارند بیشتر رأی خواهند آورند و به مجلس راه می یابند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، آرایش جریان های سیاسی برای ورود به انتخابات مجلس کم کم در حال شکل گیری است. عزم اصلاح طلبان این دوره جزم است که مانند اصولگرایان با تابلوی اختصاصی خود به میدان رقابت پا بگذارند. در این میان اعتدالیون اصولگرایان همسو با علی لاریجانی پیشنهادی برای ائتلاف دریافت نکردند و به نظر می رسد تلاش کنند تا در یک کمپین انتخاباتی قرار گیرند.

حسن بیادی معتقد است ائتلاف حزب اعتدال و توسعه و لاریجانی با اقبال حداکثر 10 درصدی مردم مواجه می شود چون دیگر مجموع رأی دهندگان فریب صحنه سازی و نحوه انتخاب آقای روحانی را در جناح چپ نخواهند خورد.

مشروح گفتگو با حسن بیادی را در ادامه بخوانید.

*آیا حزب اعتدال با جریان آقای لاریجانی وارد ائتلاف انتخاباتی می شوند؟

-با انشقاق های عجیب و غریبی که میان هر دوجناح غالب وجود دارد، وقوع هر اتفاقی محتمل است.

*چقدر شانس دارند که قطب سوم و یکی از اضلاع مجلس آینده باشند؟

- حداکثر 10درصد کرسی های مجلس را به دست خواهند آورد چون مردم می دانند این نوع ائتلاف یک شیوه گول زننده است و دیگر کلک نحوه انتخاب روحانی را در جناح چپ نخواهند خورد.

*بقیه کرسی ها چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد؟

- بین جریان اصولگرا، اصلاح طلب و مستقلان تقسیم می شود و یک نکته مهم وجود دارد که معادلات انتخابات مجلس در تهران با شهرستان ها متفاوت است علی‌ایحال همه جناحهای سیاسی این شتباه را مرتکب و از ظرفیت شهرستان‌ها غافل می شوند. معتقدم سهم اصولگراها و اصلاح طلبان هر کدام حدود 15 درصد و منتخبان مستقل 60 درصد خواهد بود. به عبارت دیگر نامزدهایی که مستقل هستند و وابستگی جریانی به اصولگرایی و اصلاح طلبی ندارند بیشتر رأی خواهند آورند و به مجلس راه می یابند.

*به نظر شما احمدی نژاد می تواند معادلات انتخابات مجلس را به هم بریزد

- ۱۰۰ درصد مؤثر خواهد بود اگرچه به احتمال زیاد خودش نامزد انتخابات مجلس نمی شود.

*آیا احمدی نژاد از همین الان مشغول ساماندهی انتخاباتی نیروهای مورد حمایتش در سراسر کشور است؟

- حتما این کار را می کند به نظر شما چرا نباید انجام بدهد؟

*برای تعیین یک فرد مورد نظر خودش برای ریاست مجلس تلاش خواهد کرد؟

- اگر ورود پیدا کند حتما این کار را انجام خواهد داد. البته از الان نمی شود رئیس مجلس تعیین کرد اگرچه مدیریت مجلس کمی فرمایشی است و خاصیت اصلی خود را از دست داده و سیل نزولی را نسبت به دوره‌های گذشته داشته اما باید دید ترکیب مجلس آینده چه طور خواهد شد بعداً می توان اظهارنظر کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند