کدخبر: ۳۱۵۰۸۲ لینک کوتاه

علم‌الهدی: بیخود می‌گویند دچار گرانی هستیم/ بنزین چه ربطی به نان دارد

اقتصادنیوز: نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به اینکه ایمن‌سازی در حوزه معیشتی کار سختی نیست، اظهار کرد: اگر معیشت مردم را در اقتصاد خرد ایمن‌سازی کنیم مشکلی پیش نمی‌آید، اقتصاد معیشتی ایمن یعنی هر روز نرخ تازه‌ای نباشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، حجت الاسلام و المسلمین سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه که در حرم مطهر برگزار شد، گفت: ذات مقدس پروردگار در قرآن این نکته را مشخص کرده‌اند که مسئله تقوا و هزینه سازی زندگی حدومرز مشخصی دارد.

امام‌جمعه مشهد، خاطرنشان کرد: الگوی کامل برای حفظ اعتدال در زندگی این است که نگاه در زندگی به طبقه پایین‌تر و اجتناب از نگرش به قشر بالاتر داشته باشیم، انسان در جریان مصرف باید به پایین‌تر از خود نگاه کند که این موضوع در آیه 131 سوره طه دستور داده شده است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بابیان اینکه در زندگی زوج‌های جوان مشکل این است در آغاز زندگی در تنظیم الگوی مصرف زندگی پیشرفته پدر را معیار قرار می‌دهند، اذعان کرد: زندگی تازه و ابتدایی که از ابتدا می‌خواهد شروع شود نمی‌تواند الگوی این زندگی زندگانی پیشرفته خانواده عائله‌مند باشد.

وی افزود: اگر قرار شد الگوی مصرف در ابتدای زندگی رعایت شود جوانان با هیچ مشکلی روبه‌رو نمی‌شوند اما منشأ بیشتر مشکلات جوانان تأمین منابع مالی ابتدای زندگی است.

نماینده مجلس خبرگان با عنوان راهکار دوم الگوی مصرف مناسب، عنوان کرد: باید در زندگی کفاف را در نظر گرفت، یعنی بر اساس تأمین اولیات زندگی و بر اساس آبرو برنامه‌ریزی کرد، سبد هزینه باید مطابق کفاف زندگی به‌عنوان الگوی مصرف مناسب اجرا شود. 

علم الهدی ابراز کرد: انسان وقتی پول زیاد دارد دلواپسی و دغدغه دارد که باعث می‌شود آرامش زندگی از انسان گرفته شود، مسئله تأمین کفاف الگوی دینی در مصرف است.

نماینده ولی‌فقیه در خطبه‌های سیاسی نماز جمعه ضمن تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) و عرض تسلیت رحلت حضرت فاطمه معصومه (س)، بیان کرد: نکته‌ای که جوانان باید در این مقطع حساس توجه کنند فعالیت جهادی نسل جوان است.

وی ادامه داد: وجود مقدس حضرت معصومه (س) که زندگانی مشترک را تشکیل نداده بودند در زمان خروج امام هشتم (ع) با هفت نفر از خواهران خود زینب گونه همراه لشکر مدافع امام رضا (ع) از مدینه خارج شدند که نشان دادند روزی که بنای جهادگری در راه ولایت باشد خواهر جوان در کنار برادر جوان وارد می‌شود و کار جهادی در شان زن را انجام می‌دهد.

امام‌جمعه مشهد تأکید مسئله جوان‌گرایی در فرمایشات مقام معظم رهبری را بر روی ورود جوانان بر عرصه دانست و متذکر شد: در نظام نیازمند به تبدیل و تغییر نسل در پاسداری از انقلاب هستیم، نباید انقلاب را با عناصر 40 سال کارکرده ادامه دهیم انقلاب ما در مسیر پیشرفت گام دوم به تبدیل و تغییر محتاج است، جوانان باید وارد عرصه شوند.

خطیب نماز جمعه مشهد اضافه کرد: جوان جهادگر است، روحیه جهادی دارد امروز انقلاب ما در عرصه‌های مدیریتی و مبارزاتی و دفاعی محتاج حرکت‌های جهادی کوبنده است و هرچه این حرکت‌های جهادی قوی‌تر انجام گیرد هم بنیه انقلاب بیشتر می‌شود و هم دفاع از انقلاب در مقابل دشمنان جانانه‌تر است.

آیت‌الله علم الهدی با اشاره سالروز به توپ بسته شدن حرم مطهر توسط تزارهای روس، یادآور شد: تا چندساله گذشته رسم بود مشهدی‌ها اعلام عزاداری می‌کردند، امروز هم دشمنان روی این اصل حرکت می‌کنند به دنبال حادثه می‌گردند، حادثه‌ای ایجاد کنند یا بر حادثه‌ای مسلط شوند یا دشمنی خود را نشان دهند.

نماینده مجلس خبرگان تصریح کرد: در انقلاب مشروطیت چون عده‌ای با مشروطیت مخالفت کردند و انقلابیون مشروطه‌خواه بر سر ستیز برآمدند این موضوع تا جایی پیش رفت که مشروطه‌خواهان بر این جریان پیروز می‌شدند در این زمان روس‌های تزار برای اینکه از جریان ارتجاعی استبدادزده حمایت کنند خط آتشی درست کردند تا مشروطه‌خواهان از شهر خارج شوند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بابیان اینکه موج‌سواری‌های دشمن برای امروز نیز هست، اذعان کرد: جریان استکباری در حوادثی که به وجود می‌آید بر این موج‌سوار می‌شود، عداوت خود را نسبت به دین نشان می‌دهد، این کار جریان استکبار است که‌موج ایجاد کنند و با موجی که ایجاد می‌کنند مطلب را به نفع خود به بهره‌برداری برسانند.

وی افزود: مدیران و مسوولان ما باید مدیریت را بر اساسی قرار دهند که در جامعه موج مورد بهره‌برداری دشمن به وجود نیاید، اگر در اجتماع خود بتوانیم برای اقتصاد معیشتی مردم ایمن‌سازی کنیم حرکتی موج‌آفرین شکل نمی‌گیرد، اشکال در کارگزاری برخی مسؤولین است باید در ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی مردم اقدام به حرکتی کنند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به اینکه ایمن‌سازی در حوزه معیشتی کار سختی نیست، اظهار کرد: اگر معیشت مردم را در اقتصاد خرد ایمن‌سازی کنیم مشکلی پیش نمی‌آید، این موضوع باعث می‌شود تا کارگری که حداقل دستمزد دارد زندگی خود را با حداقل‌ها برنامه‌ریزی کند، اقتصاد معیشتی ایمن یعنی هر روز نرخ تازه‌ای نباشد هر مسئله‌ای که پیش آمد تعادل اقتصاد معیشتی به هم نخورد.

امام‌جمعه مشهد، بیان کرد: متأسفانه ایمن‌سازی اقتصادی نداریم، بنزین گران شده چه ربطی به چونه نان دارد که نان کوچک‌تر شود؟ مدیران جامعه روی مسئله بایستند اینکه برخی بگویند دچار گرانی هستیم بیخود می‌گویند، این چه حرفی است؟ شما نمی‌توانید مدیریت کنید، باید بایستید، با این نرخ‌ها ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی در جامعه به هم می‌خورد و اگر این موضوع به هم خورد برای دشمن موج ایجاد می‌شود.

نماینده مجلس خبرگان ابراز کرد: معیار زندگی، زندگی مسئول و مدیران نیست معیار برای زندگی کار با حداقل دستمزد است، اگر خود مدیر حداقل دستمزد داشت چطور زندگی را مدیریت می‌کرد؟ باید جوری مدیریت کنید که زندگی برای این کارگر امنیت داشته باشد، در ضروریات در زندگی دارای امنیت باشد.

علم الهدی گفت: نمی‌توانستید مسؤولیت قبول نمی‌کردید، کسانی که توانایی ندارند نیایند، ایران کشوری انقلابی و در جنگ با آمریکا است هر لحظه با توطئه روبه‌رو است کسی که می‌خواهد به مقامی برسد مدیریت خود را ارزیابی کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند