کدخبر: ۳۱۶۰۲۷ لینک کوتاه

اقبال جوانان به حزب کارگر

اقتصادنیوز: امروز انتخابات عمومی در انگلستان برگزار می‌شود و نتیجه این انتخابات اثرات بزرگ و پایداری بر این کشور و اتحادیه اروپا خواهد داشت. نظر سنجی‌های متعدد درباره اینکه کدام حزب بیشترین رای را کسب خواهد کرد انجام شده و به نظر می‌رسد حزب محافظه کار به پیروزی خواهد رسید. سال ۲۰۱۷ در برخی نظرسنجی‌ها حزب کارگر در سطح بالاتری قرار داشت و علت این امر، محبوبیت این حزب بین جوانان است. برای انتخابات امروز نیز تعداد زیادی از جوانان ثبت‌نام کرده‌اند.

چیلان یگینسو - نیویورک تایمز

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته‌های اخیر جوانان طرفدار حزب کارگر در دانشگاه‌ها برنامه‌های گسترده برای جلب آرای دانشجویان دیگر به حزب کارگر را اجرا کردند. در دانشگاه ساوث همتون دسته‌های مختلفی از این جوانان با برگه‌هایی که به‌طور مفصل دستورالعمل ثبت نام برای انتخابات روی آنها نوشته شده بود با دانشجویان دیگر صحبت می‌کردند. آنها شعارهایی نظیر «برای شغل، مسکن، خدمت به جوانان و مبارزه با تغییرات آب و هوایی رای بدهید» سر می‌دادند و به این ترتیب توجه دانشجویان را جلب می‌کردند. برنامه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا که عموما از سوی افراد در سنین بالاتر حمایت می‌شود، از دید جوانان یک تهدید برای مسافرت، تحصیل و کار در خارج انگلستان محسوب می‌شود. جوانان همچنین به مسائلی نظیر حفاظت از محیط زیست، تحصیل و مسکن توجه خاص دارند.

در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۷ حضور جوانان در انتخابات به حزب کارگر کمک کرد، به شکل غیرمنتظره‌ای تعداد کافی کرسی در پارلمان را تصاحب کند تا حزب محافظه کار را از اکثریت محروم کند. انتخاباتی که امروز برگزار می‌شود از بسیاری جهات مهم‌ترین انتخابات انگلستان در چند دهه اخیر است. حزب کارگر شهرهای بزرگ با جمعیت جوان را هدف قرار داده است. این امید در حزب کارگر وجود دارد که با جلب آرای این گروه، میزان بالای کرسی در پارلمان نصیب این حزب شود. در شمال انگلستان که به‌طور سنتی هوادار حزب کارگر است عده‌ای طرفدار جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا هستند بنابراین ضروری است که آرای این منطقه با آرای جوانان جبران شود.

مجموعه اخبار انتخابات پارلمانی بریتانیا

دانشجویانی که به تازگی وارد دانشگاه شده‌اند و بسیاری از آنها بار نخست است که پای صندوق‌های رای حاضر می‌شوند در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ درباره جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا واجد شرایط رای دادن نبودند و اکنون هیجان خاصی برای رای دادن دارند. آن انتخابات در واقع سرنوشت این نسل را تحت‌الشعاع قرار داده و آنها معتقدند انتخابات امروز مهم‌ترین انتخاباتی است که آینده آنها را تعیین می‌کند. یکی از دانشجویان دانشگاه ساوث همپتون می‌گوید: «نسل جوان همواره نادیده گرفته می‌شود، اما در این انتخابات ترتیبی می‌دهیم که نظر ما شنیده شود. ما در انتخابات شرکت می‌کنیم و طوری رای می‌دهیم که از این وضعیت افتضاح خارج شویم.»

سال ۲۰۱۷ انتخابات عموما تحت‌تاثیر دو نسل جوان و نسل میانسال قرار داشت و اختلاف‌نظر بین این دو چندان شدید بود که موسسه «یو جی او وی» اعلام کرد سن جایگزین طبقه به‌عنوان خط تقسیم‌کننده سیاست در بریتانیا شده است. سال ۲۰۱۷ بیش از ۶۰ درصد رای‌دهندگان بین ۱۸ تا ۲۹ سال از حزب کارگر حمایت کردند در حالی که ۶۹ درصد افراد بالاتر از ۷۰ سال به نفع حزب محافظه کار رای دادند. نسل جوان با دو موضوع یعنی برنامه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا و یک دهه سیاست‌های ریاضت جویانه دولت محافظه کار مخالف بودند و هستند. در انتخابات امروز یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها این است که آیا رای‌دهندگان جوان که معمولا در نظرسنجی‌ها شرکت نمی‌کنند، می‌توانند یک نتیجه غیرقابل انتظار برای انتخابات رقم بزنند یا نه.

گزارش‌ها نشان می‌دهد تعداد افراد زیر ۳۴ سال که برای رای دادن ثبت نام کرده‌اند، امسال بسیار بیشتر از میزان مربوط به انتخابات سال ۲۰۱۷ است. البته این لزوما به آن معنا نیست که حضور جوانان در این انتخابات بالاتر خواهد بود. تحلیلگران می‌گویند ممکن است درباره اثر بالقوه حضور جوانان اغراق شده باشد. واقعیت این است که دانشجویان می‌توانند دو بار ثبت نام کنند: یک بار در شهر محل تولدشان و یک‌بار در شهری که در آن به دانشگاه می‌روند. البته اکثر آنها تنها در یکی از این دو محل ثبت نام کرده‌اند. نکته دیگر این است که به رغم افزایش تعداد جوانان ثبت نام کرده برای دادن رای در انتخابات، تعداد آنها در مقایسه با رای‌دهندگان در سنین بالاتر کمتر است. از سوی دیگر بخش بزرگی از کسانی که رای نمی‌دهند جوان هستند: تنها ۴۰ تا ۵۰ درصد جمعیت ۱۸ تا ۳۰ ساله در انتخابات سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ رای دادند در حالی که ۸۰ درصد افراد بالاتر از ۷۰ سال در انتخابات شرکت کردند. ماه قبل هنگامی که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلستان اعلام کرد انتخابات برگزار خواهد شد، بسیاری از جوانان با مطالعه برنامه‌ها و دیدگاه‌های حزب کارگر به این نتیجه رسیدند که این برنامه‌ها بهترین فرصت‌ها را برای جوانان به وجود خواهد آورد. وعده‌های حزب کارگر بسیار جذاب است: بالاترین میزان سرمایه‌گذاری در امور جوانان در بین احزاب انگلستان، حمل و نقل رایگان با اتوبوس برای تمامی افراد زیر ۲۵ سال، افزایش حداقل دستمزد به ۱۰ پوند و افزایش سرمایه‌گذاری در خدمات به جوانان به قسمی است که برنامه‌های محدودکننده این خدمات که از سوی حزب محافظه کار انجام شده، معکوس شود.

البته با آنکه رای‌دهندگان جوان به حزب کارگر گرایش دارند، اما رای آنها نشان می‌دهد در بین ایشان عده‌ای نیز طرفدار دیگر احزاب از جمله حزب لیبرال دموکرات و حزب سبزها هستند. لیبرال دموکرات‌ها، مخالف جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا هستند. کارشناسان معتقدند حضور جوانان در انتخابات امروز بالا خواهد بود. آنها می‌گویند تمامی شواهد حاکی است اگر یک فرد در نخستین انتخاباتی که می‌تواند شرکت کند حضور یابد این به یک عادت تبدیل خواهد شد، بنابراین رای‌دهندگان جوان که در انتخابات سال ۲۰۱۷ رای دادند به احتمال زیاد در انتخابات امروز پای صندوق‌ها خواهند آمد. رای‌دهندگان جدید را نیز باید به آنها اضافه کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد پس از بحران مالی و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ رای‌دهندگان جوان که بیشترین تاثیر را از سیاست‌های ریاضت جویانه، نرخ بالای بیکاری و کاهش خدمات دولت متحمل شده بودند، مشارکت سیاسی بالاتری داشته‌اند. با توجه به اهمیت بالای انتخابات امروز، جوانان انگیزه بالاتری برای حضور در پای صندوق‌ها دارند. همچنین آنها شهری را برای ثبت نام انتخاب کرده‌اند که رای دادن در آن بیشترین تاثیر را در تحقق هدف شان داشته باشد. هدف اصلی اکثر جوانان، تحقق نیافتن برنامه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپاست و آنها می‌دانند که اگر حزب کارگر پیروز شود و خواستار همه پرسی مجدد شود، مردم با جدایی مخالفت خواهند کرد. زیرا اکثر آنها در سه سال اخیر در عمل با واقعیت‌ها و اثرات جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا آشنا شده‌اند.

از آنجا که لیبرال دموکرات‌ها نیز اعلام کرده‌اند برنامه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا را لغو خواهند کرد. احتمالا رای جوانان بین حزب کارگر و حزب لیبرال دموکرات تقسیم خواهد شد اما از آنجا که رای حزب لیبرال دموکرات بالا نخواهد بود جوانان به حزب کارگر رای می‌دهند تا رای شان هدر نرود. انگیزه دیگر آنها نارضایتی درباره به حاشیه رانده شدن است. این دیدگاه در آنها وجود دارد که از سوی دولت محافظه کار به حاشیه رانده شده‌اند و برای اثبات نادرست بودن آن وارد انتخابات می‌شوند. نظرسنجی‌ها و تحقیقات سال‌های اخیر نشان می‌دهد جوانان به علل گوناگون به حزب کارگر گرایش پیدا کرده‌اند. البته مخالفت با جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا و سیاست‌های ریاضت جویانه دولت محافظه کار مهم‌ترین علل این گرایش است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند