کدخبر: ۳۱۷۷۴۴ لینک کوتاه

برکناری پادشاه اردن توسط اسرائیل؟

اقتصادنیوز: تل‌آویو نقشه سرنگونی پادشاه اردن از قدرت را در سر می‌پروراند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، «هاارتص» نوشت، طرح سرنگونی پادشاه اردن در چارچوب تدابیری قرار دارد که هدف از آن تاثیرگذاری بر بافت جمعیتی و در راس آن دره اردن است.

یک محقق اسرائیلی اظهار داشت: «اسرائیل طرح‌های بزرگی را در مورد اردن آماده کرده است. الحاق دره اردن، یک عملیات تاکتیکی است که هدف از آن، تلاش برای الحاق کرانه باختری و لغو توافق صلح با اردن و هدف استراتژیکی آن، سرنگونی خاندان پادشاهی اردن و تحقق این رویا که اردن، فلسطین است، اعلام شده است.

راستگرایان اسرائیلی بر این باورند که حکومت خاندان پادشاهی هاشمی غیرقانونی است. هدفی که دنبال می‌شود این است که پادشاه اردن توافق صلح را لغو کند تا در آن صورت امکان تلاش برای سرنگونی وی و کنار زدنش از قدرت به وجود آید.

راستگرایان اسرائیلی آرزوی وقوع بهار اردنی و تظاهرات اعتراض آمیز تا اجرای کودتا علیه حکومت اردن را در سر می‌پرورانند تا ملک عبدالله به شکل خجالت آور از قدرت برکنار و رانده شود و در آن صورت امکان تکمیل پروژه الحاق کرانه باختری و ایجاد کنفدرالیسم میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اردن به وجود آید.

آنچه راستگرایان اسرائیلی به دنبال آن هستند، تخریب مسجدالاقصی است. سرنگونی ملک عبدالله از نگاه راستگرایان اسرائیلی کلیدی برای الحاق کرانه باختری بدون میلیون‌ها فلسطینی است».

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند