کدخبر: ۳۱۹۹۰۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جزئیاتی از محتوای پیغام‌های اخیر آمریکا به ایران

جزئیاتی از محتوای پیغام‌های اخیر آمریکا به ایران

اقتصادنیوز: مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی تاکید می کند: «در چند روز اخیر پیام‌های متعدیی از سوی آمریکا به تهران ارسال شده که در عراق، یمن، سوریه، لبنان و... ما حاضر هستیم فلان اقدام را برای شما انجام دهیم. این نشان می‌دهد که واشنگتن به غلط بودن محاسبات خود به سرعت پی برده‌اند. آن‌ها می‌دانند که تهدیدات ایران جدی خواهد بود.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، ز​امیر موسوی، کارشناس مسائل خاورمیانه و مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی پیرامون ترور سردار سلیمانی و تاثیرات آن بر معادلات امنیت منطقه‌ای گفت: «پس از شهادت سردار سلیمانی، بر این باور هستم که منطقه به سوی نظم خاورمیانه‌ای جدیدی در راستای خواست محور مقاومت پیش خواهد رفت. واقعیت امر این است که در چند وقت گذشته آمریکا و متحدان‌اش تلاش‌های زیادی داشتند که محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران را بدنام کنند. آن‌ها شرایط بسیار سختی را برای این محور تحمیل کردند و کانون تمرکز آن‌ها پایگاه مردمی محور مقاومت بود. البته آن‌ها به نتایجی نیز دست یافتند و موفق شدند بخشی از نیروهای دست نشانده را به سمت حمه به کنسول‌گری‌ها، مراکز حشدالشعبی و... تهییج کنند.»

وی افزود: «در میانه این شرایط شهادت سردار سلیمانی همچون مدیی آسمانی بر محور مقاومت و پایگاه مردمی‌اش نازل شد. آمریکایی‌ها بر کربلا، نجف و بخش‌هایی از بغداد که پایگاه محور مقاومت بود، متمرکز بودند اما تشیع تاریخی یا به عبارت بهتر بیعت مردم عراق با سردار سلیمانی نشان داد که مردم خاموش یا همان بخش اعظم جامعه که در برابر توطئه آمریکا بی‌تحرک بودند، حضوری میلیونی داشتند. حتی تعدادی از آشوب‌گران نیز با احساس شرمندگی روانه خانه‌های خود شدند. در واقع، عراقی‌های اصیل به میدان آمدند و نشان دادند که این مدت خاموش بوده‌اند.»

مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در ادامه تصریح کرد: «علاوه بر سطح داخلی عراق، در سطح منطقه‌ای نیز ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، منجر به تحولاتی بزرگ خواهند شد. در واقع، مرگ این دو شخصیت ریشه محور مقاومت را مستحکم‌تر می‌کند. همچنین، نوعی اقتدار را به محور مقاومت بخشیده است؛ اگر توجه داشته باشیم شاهد هستیم همه ارکان و شخصیت‌های حاضر در محور مقاومت بر تداوم راه سردار سلیمانی تاکید داشتند و دارند. تمامی تماس‌ها از غزه، لبنان، عراق، یمن، سوریه، سودان و... نشان‌گر همبستگی با ارتجاع آمریکا و اسرائیل در منطقه بود.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخشی دیگر از گفته‌های خود گفت: «در سطحی دیگر شهادت سردار سلیمانی در سطح داخلی جمهوری اسلامی ایران نیز جهشی قابل توجه را به همراه داشت. در واقع، استحکام و وحدتی قابل توجه میان دولت و احاد مختلف ملت ایجاد شد. در شرایط کنونی مقام‌های سیاسی کشورمان با اقتدار تهدید می‌کنند که علت اصلی آن را می‌توان همین پشتیبانی ملت ارزیابی کرد. نوع استقبال مردم از پیکر سردار سلیمانی پاسخی محکم به اظهارات دونالد ترامپ بود.»

موسوی در ادامه درتحلیل خود از پیام‌ها و سفر هیات‌های مختلف کشورهایی همچون قطر، عمان و ... به تهران برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا، گفت: «اقدام آمریکا کاملا محرمانه و با محاسبات غلط انجام شد. آن‌ها براین باور بودند که تحریم‌ها، اعتراضات اخیر، تحولات چند وقت اخیر داخل عراق و... تاثیرات خود را بر جای گذاشته و موضع جمهوری اسلامی ایران را تضعیف کرده است. بر خلاف این روند واکنش دولت و ملت ایران نشان داد تمامی این محاسبات اشتباه بوده و مشاوران کاخ سفید بلافاصله ندای ندامت سر دادند. از همان لحظات اول متوجه شدند که این اقدام چه اشتباه بزرگی بوده و چه تاثیری بزرگی با جایگاه و حضورشان در منطقه خواهد داشت.»

او افزود: «در چند روز اخیر پیام‌های متعدیی از سوی آمریکا به تهران ارسال شده که در عراق، یمن، سوریه، لبنان و... ما حاضر هستیم فلان اقدام را برای شما انجام دهیم. این نشان می‌دهد که واشنگتن به غلط بودن محاسبات خود به سرعت پی برده‌اند. آن‌ها می‌دانند که تهدیدات ایران جدی خواهد بود و این امر نشان می‌دهد که تهدیدات، تحریم‌ها و جنایات آمریکا موجب عقب‌نشینی ایران نخواهد شد. مجموع این شرایط زمینه‌ساز این امر شده که شرایط جدید بر مبنای عقب‌نشینی فوری آمریکایی‌ها از منطقه رقم بخورد.»

مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در پایان تاکید کرد: «ترور مقام رسمی دو کشور، آن‌هم به صورت ترور میزبان و مهمان در فرودگاه بین‌المللی بغداد بر مواضع ایران در سطح جهانی مشروعیت بخشیده است. زمانی که آمریکا و شخص ترامپ مسئولیت این ترور را بر عهده گرفته‌اند به طور حتم به معنای دادن این حق به ایران است که رد هر نقطه از جهان مقامات آمریکایی را بکشد. در مجموع، شرایط به‌گونه‌ای پیش رفته که راهی جز برخورد با آمریکا باقی نمانده است؛ به همین دلیل اگر واشنگتن می‌خواهد برخوردی انجام نشود باید از کلیه پایگاههایش در منطقه خارج شود.»

 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند