کدخبر: ۳۲۰۴۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
واکنش روسیه به درخواست ترامپ برای خروج از برجام

واکنش روسیه به درخواست ترامپ برای خروج از برجام

اقتصادنیوز: وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه توافق‌ هسته‌ای با ایران کارآیی و تعادل منافع طرفین را به‌خوبی نشان داده، تأکید کرد: مسکو قصد خارج شدن از برجام را ندارد و مواضع تهران که خواستار اجرای تعهدات از سوی آمریکاست، منطقی‌تر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، خبرگزاری «نووستی» نوشت، وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به درخواست "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در این باره که لازم است "از آنچه از توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده، خارج شد"، اعلام کرد که این کشور به هیچ وجه قصد ندارد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)درباره برنامه هسته‌ای ایران خارج شود.

در بیانیه منتشره از سوی وزارت خارجه روسیه در این رابطه آمده است: «توافق هسته‌ای، سندی است که بسیار خوب کارآیی خود را نشان داده و تعادل بین منافع همه طرفین را رعایت کرده و ضروری است که اجرا شود. بنابراین ، مواضع طرف ایرانی بسیار قابل درک‌تر و قابل پذیرش‌تر است که اعلام کرده ایالات متحده باید به اجرای تعهدات خویش در چارچوب برجام بازگردد.»

مقامات دیپلماتیک روسیه بر این عقیده هستند که در صورت بروز هرگونه اختلاف نظر در این‌باره، لازم است تا درباره احتمال تعدیل توافقات موجود بحث و بررسی شود. به گفته آنها، اقدام منطقی‌تر آن خواهد بود اگر آمریکا با توجه به اینکه این توافقنامه با تصویب قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل به تاییده رسیده ، به توافقاتی که خود پیش برده است، بازگردد

ترامپ در تاریخ 8 ژانویه (18 دی ماه) اعلام کرد که کشورهای باقی مانده در توافق هسته‌ای با ایران (فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه، چین) باید از آن خارج شوند و کار به روی یک توافقنامه جدید را آغاز کنند که به عقیده وی، جهان را به مکانی امن‌تر تبدیل کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند