واکنش دو عضو شورا در تحقق وعده «شفافیت در شهرداری»

کدخبر: 321386
اقتصادنیوز: دو عضو شورای شهر تهران طی هفته جاری نسبت به محقق شدن اقدامات اصلاحی در مجموعه مدیریت شهری ابراز ناامیدی کردند. اگرچه یکی از مهم‌ترین وعده‌های اعضای شورای شهر تهران از ابتدای تشکیل شورای پنجم و مستقر شدن کابینه جدید مدیریت شهری در ساختمان بهشت، مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت عمومی در میان شهروندان نسبت به تصمیمات اخذ شده برای اداره شهر بود اما به نظر می‌رسد با گذشت نیمی از عمر این دوره مدیریتی، برخی از اعضای شورای شهر عملا به این نتیجه رسیده‌اند که انجام اقدامات اصلاحی در سیستم شهرداری تهران حداقل در زمان فعلی امکان پذیر نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، راه اندازی سامانه شفافیت، ایجاد شفافیت در قراردادهای کلان، نمایش عمومی اطلاعات شهرسازی و... از جمله مسیرهای آزموده شده از سوی اعضای شورای شهر طی دو سال گذشته است که در قالب آن تلاش شد بخشی از اطلاعات نامرئی و غیرقابل دسترس از مجموعه مدیریت شهری در دسترس شهروندان قرار گیرد. انتشار اطلاعات مربوط به این حوزه‌ها، یک مرحله مقدماتی و تمرینی برای ایجاد شفافیت و مسدود کردن دریچه‌های فساد محسوب می‌شود. هرچند مدیران شهری در ابتدای سال گذشته وعده افشای سایر قراردادهای شهرداری شامل نحوه واگذاری املاک و همچنین اطلاعات شهرسازی(به شکل کامل) را دادند اما فعلا افشای اطلاعات قراردادها منهای این دو حوزه است. به نظر می‌رسد یک زورآزمایی بین «رانت» و «شفافیت» برای انتشار اطلاعات این دو حوزه شکل گرفته که تا این لحظه مدافعان شفافیت را در بن بست مخالفان قرارداده است. اطلاعات دو حوزه مهم و مستعد بروز امضاهای طلایی یعنی «اطلاعات شهرسازی» و «واگذاری املاک شهری» در تمام سال‌های گذشته در تاریکخانه شهرداری رخ داده و شهروندان به‌عنوان صاحبان اصلی شهر از جزئیات آن اطلاعی ندارند. نکته جالب آنکه به نظر می‌رسد بانیان مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت در مجموعه مدیریت شهری برای متقاعد ساختن مدیران ارشد شهرداری برای مرئی‌سازی اطلاعات این دو حوزه به یک مسیر فرسایشی وارد شده‌اند، به همین دلیل هم یک عضو شورای شهر اعلام کرده این مسیرها نمی‌تواند به‌طور کامل به ایجاد شفافیت و جلوگیری از بروز فساد در ساختار شهرداری کمک کند.

بهاره آروین به‌عنوان عضوی که طی دو سال گذشته در این مسیر به‌طور جدی گام برداشته است، اوایل هفته جاری در کانال تلگرامی خود نوشت:« دو سال قبل که با رای شما به شورای شهر تهران راه پیدا کردم، آرزوهای بزرگی داشتم که بتوانم برای زندگی بهتر شما تلاش کنم. اما هر روز که می‌گذرد، ناامیدتر می‌شوم از اینکه بتوان در ساختار موجود قدمی برای کاهش رنج شهروندان برداشت. بر این باور بودم و هستم که شفاف بودن و شفاف عمل کردن، یکی از اصلی‌ترین راه‌های کاهش فساد است. اما دریغ که امروز در ساختاری غرق در فساد سیستماتیک، با منظره‌ای تکان‌دهنده از دروغ و پنهان‌کاری و مسوولیت‌ناپذیری روبه‌رو شده‌ایم که با ساز و کار موجود، هیچ امیدی به اصلاحش نداریم.» او در ادامه از احتمال استعفا از مجموعه مدیریت شهری خبر داده است. در همین روز نیز ناهید خداکرمی دیگر عضو شورای شهر نیز به وضعیت سخت مبارزه با فساد در ساختار شهرداری اشاره کرد.

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۲۲ خرداد ۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ با وجود اینکه شاهد رشد ۴۰ درصدی معاملات اوراق بدهی دولت بودیم، اما ارز معاملات بار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما