جواد امام:

توضیح جواد امام درباره جلسه روحانی و خاتمی/ اصلاح‌طلبان موثر را ذبح کرده‌اند/ تکلیف سه چهارم کرسی‌های مجلس از الان مشخص است

کدخبر: 323229
اقتصادنیوز: مدیر عامل بنیاد باران با اشاره به دیدار روحانی و محمد خاتمی با بیان اینکه رئیس‌جمهور به صورت علنی مواضع خودش را اعلام کرده و نیازی به پنهان‌کاری ندارد، تاکید کرد: انتخابات بدون حضور رقیب شکست جمهوریت نظام است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، ف​خبر دیدار سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات با حسن روحانی رئیس جمهور حواشی در پی داشت که برخی این دیدار را گفت‌وگویی پیرامون تصمیم‌گیری راجع به انتخابات بیان کردند.

هیچ چیز مخفی بین آقای روحانی خاتمی نبوده و همه چیز توسط رئیس جمهور گفته شد

جواد امام درباره گفت‌وگوی خاتمی و روحانی پیرامون انتخابات، گفت: کسانی که این مباحث را مطرح می‌کنند در حال حاشیه‌سازی بوده و هدفشان هم آقای روحانی است؛ وگرنه جلسه آقای خاتمی با آقای روحانی اولین جلسه نبوده و هیچ ارتباطی به بحث انتخابات نداشته است.

وی با بیان اینکه آقای روحانی نیز در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور حرف‌هایش را اعلام کرد و چیزی نیست که بخواهند آن را پنهان کند، افزود: آقایان به جای اینکه به این مسائل بپردازند خوب است که نسبت به اتفاقی که باعث یاس، ناامیدی، بی‌قانونی و از موضوعیت افتادن انتخابات شده تجدیدنظر کنند.

این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: آقای روحانی چیزی برای پنهان کردن ندارد و رسما اعلام کرده که دیگر انتخاباتی در کار نیست بلکه این کاری که انجام می‌شود انتصابات است و نیز «انتخابات» تشریفاتی بیش نیست؛ بیشتر از این چه اتفاقی باید می‌افتاده که حال می‌خواهند ببینند آقای ناطق‌نوری، روحانی و سید حسن آقا به آقای خاتمی چه گفتند؟ مگر بیشتر از اینکه رئیس‌جمهور در محیط علنی اعلام کرده چه وضعیتی حاکم شده است، وجود دارد؟

هیچ عملی برای دعوت مردم به انتخابات وجود ندارد

وی درباره اینکه آیا در جلسه مذکور درباره راهکاری برای دلگرمی بدنه اصلاح‌طلبان و منتسبان به آقای ناطق  صحبتی  شده است، اظهار داشت: وقتی آقایان موانع و تهدیدهایی که پیش روی کشور وجود دارد را نمی‌بینند، مگر آقای خاتمی در حالی که سازوکاری فراهم نیست می‌تواند به اجتماع بگوید که بیایند رای بدهند؟ هر چیزی ساز و کاری دارد.

امام اضافه کرد: در درجه اول ساز و کار حضور مردم در انتخابات کاندیداهای مورد نظر آنها است مگر ما می‌توانیم در حالی که تنوعی نباشد و کاندیدایی که می‌تواند مردم را ترغیب و تشویق به حضور در پای صندوق رای کنند وجود نداشته باشد از مردم بخواهیم که بیایند و رای بدهند؟ ما به مردم بگوییم رای بدهید اما مردم حق انتخاب نداشته باشند اینکه دیگر انتخابات نیست.

وی تصریح کرد: پیام روشن برای کسانی که می‌خواهند ببینند در جلسه آقای خاتمی، آقای ناطق و روحانی چه گذشته، این است که صدا و سیما بیاید به صورت مشخص و صریح تمام صحبت‌های رئیس‌جمهور که منتخب اکثریت مردم بوده را درباره چالش‌های کشور، اساس تهدیدات داخلی و خارجی، به هیچ انگاشته شدن مردم و ایتنکه انتخابات مسیر محکم و امنی برای جلوگیری از تهدیدات است، نشان دهد.

همه اصلاح‌طلبان تاثیرگذار ذبح شده‌اند

مدیرعامل بنیاد باران با اشاره به رد صلاحیت‌های انجام شده توسط شورای‌نگهبان یادآور شد: از میان ۳۰ حزب اصلاح‌طلبی که برای انتخابات کاندیدا معرفی کرده‌اند تنها ۷ درصد تایید صلاحیت شده ۱۶ دبیرکل و قائم مقام دبیران احزاب، ۱۱ استاندار ، ۲۵ نفر از اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان رد صلاحیت شده‌اند، این‌ها چیزهای مشخصی است که آقایان به آن توجه ندارد.

وی افزود: اما از طرفی سخنگوی محترم شورای نگهبان می‌گوید: «قانون اصلاح‌طلب و اصولگرا را مشخص نکرده است»، معلوم است که مشخص نکرده مگر در قانون باید شخص و جریان را مشخص کند؟ شما باید به عنوان یک نهاد حاکمیتی حقوق همه مردم را رعایت کنید و همه را به یک چشم ببینید نه اینکه در هر جای کشور اصلاح‌طلبان را شناسایی کرده و آنهایی که تاثیرگذار هستند را کاملا ذبح کنید.

امام درباره اینکه برخی مدعی هستند که بیش از ۱۳۰ اصلاح‌طلبان شناخته شده در تهران تایید صلاحیت  شده‌اند، گفت: این ادعای آقای بادامچیان است که احتمالاً فکر می‌کنند اصلاح‌طلبان قرار است از ایشان مشورت بگیرند و آقای بادامچیان برای آنها لیست تهیه و به مردم کاندیدا معرفی کند؛ هر زمانی که قرار شد لیست‌مان را از آقای بادامچیان بگیریم ممکن است او در تهران ۱۳۰ نفر که هیچ، هزار نفر را معرفی کند اما اصلاح‌طلبی که مورد نظر نیستند.

کسی به تخلفات شهرداری تهران توجه نمی کند

این کنشگر سیاسی در واکنش به نظر آقای کدخدایی مبنی بر اینکه «برخی نمایندگان رد صلاحیت شده‌ خودشان مشکل اقتصادی نداشتند اما از کسی که مشکل اقتصادی داشت حمایت کرده‌اند» اما در موردپرونده املاک نجومی در آستانه انتخابات هیچ کسی موضع گیری نمی‌کند، تاکید کرد: اگر صحبت کنند مگر شنیده میشود؟ مگر سوابق و عملکرد آقایان در شهرداری تهران پوشیده و پنهان است؟ چیز جدیدی نیست اما شنیده نمی‌شود؛ فقط بدهی آقایان در شهرداری تهران ۵۰ هزار میلیارد است، مال‌های بزرگی که در تهران ساخته شده که تمام بافت شهری فرهنگی و ترافیکی تهران را به هم ریخته است، بلند مرتبه سازی‌ها و هزار و یک اشکال دیگر که در حوزه شهرسازی صورت گرفته بخشی از کارهای آنها است.

وی با بیان اینکه مگر فقط یک تخلف بوده که ما بگوییم آقای فلانی چون در زندان است و اعتراف هم کرده، پس فقط همان است، گفت: حجم ساخت و سازهایی که در منطقه ۲۲ بیش از استانداردها انجام گرفته و به واسطه اینکه کانال‌های جابجایی هوا در تهران از غرب به شرق است باعث بسته شدن راه‌های تنفسی تهران شده و اکنون ۲۰ منطقه دیگر در حال زجر کشیدن هستند، بخش دیگری از تخلفات صورت گرفته است.

اگر جان مردم اهمیت داشت تخلفات ساخت و ساز برای رد صلاحیت آقایان کافی بود

وی با بیان اینکه که اگر جان مردم اهمیت داشت حداقل به خاطر آلودگی‌ها که یکی از اثرات جدی و مخرب آن ساخت و سازهای غیر مجاز است در ۱۴ سال مدیریت آقایان بر شهرداری است برای تایید نشدن آنها کافی است، ادامه داد:  مگر توانسته‌اند از پس این میراثی که از دولت قبل به دولت فعلی رسیده است بر بیاید که حالا شهردار فعلی و شورای شهر بتواند از پس این ۵۰ هزار میلیارد بدهی بربیایند؟

عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تصریح کرد: اگر هم از پس آن بر بیاید سازمان بازرسی کل کشور و گزارشاتی که خودشان از مقدار زیادی گزارش از ساخت و سازها و بلندمرتبه سازی‌ها و اتفاقاتی که افتاده است، دارند را بررسی کنند.

رقابت بدون رقیب شکست جمهوریت نظام است

امام درباره اینکه قالیباف و اطرافیانشان از مدت‌ها قبل از تایید صلاحیت در انتخابات مطمئن بودند و به بستن لیست و فعالیت‌های انتخاباتی می‌پرداختند از طرفی نیز با توجه به این که سودای ریاست مجلس را دارند و پیش‌بینی می‌شود که نظام پارلمانی را در کشور راه‌اندازی کنند، گفت: این پیروزی نیست در واقع تصویر شکست جمهوریت نظام است در میدانی که رقیب وجود نداشته باشد؛ اینکه کسی خودش با خودش مسابقه بدهد اسمش را پیروزی می‌گذارید؟ وقتی کاندیدا از قبل تعیین شده هستند و صلاحیت آنها گرفته شده است و حتی پوسترهایشان را نیز از همین حالا  چاپ کرده‌اند دیگر اسم آن را که رقابت نمی‌شود گذاشت. اینکه یک نفر در میدان بماند و دیگری حذف شود که اسمش انتخابات نیست چرا اسم آن را انتخابات می‌گذارید؟ این نیاز به انتخابات ندارد و اسم آن را هم به پیروزی نمی‌شود گذاشت.

این کنشگر سیاسی افزود:  با این مسیری که می‌رویم اگر مردم در صحنه حضور نداشته باشند این پیروزی نیست بلکه شکست مردم و جمهوریت نظام است.

با حضور ۱۲ درصدی هم مجلس و هم ریاست آن را می‌توان داشت

وی با بیان اینکه از سویی هم نظام پارلمانی نیازمند اصلاح قانون اساسی است و اگر قرار باشد که ما نیازمند اصلاح قانون اساسی باشیم ‌باید واجدان شرایط رای در صحنه باشند، گفت: اگر قرار باشد اتفاقی که در شورای دوم افتاد و ۱۲ درصد واجدان شرایط در تهران رای دادند داشته باشیم و انتخابات پرشور با حضور ۷۰_۸۰ درصدی مردم نباشد، آقایان می‌توانند هم مجلس را در اختیار داشته باشند و هم رئیس شوند و هر جایی را  انتخاب کنند و بنشینند؛ اما این انتخاب خودشان است و انتخاب مردم نیست اگر قرار است مردم انتخاب کنند باید انتخابات آزاد برگزار شد.

این عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درباره رایزنی اصلاح‌طلبان، گفت: آقایان بیشتر مشکلات و مبانی را رایزنی کرده‌ و تضییع حقوق که صورت گرفته را گوشزد کرده‌اند البته این تضییع حقوق کاندیداها نیست بلکه تضییع حقوق مردم است.

وی تصریح کرد: برای اینکه شاهد یک انتخابات پرشور باشیم و امنیتی را درون کشور و همچنین در مقابل دشمنان بیرونی فراهم کنیم دوستان رفته هشدار و توجه داده و پیگیری کردند که تجدید ظر صورت بگیرد و تاکید است که مر قانون رعایت شود وگرنه کسی نمی‌خواهد دنبال صلاحیت کاندیدایی که به لحاظ قانونی مشکل دارد، برود.

باید با ۲۶۰ کرسی در مقابل ۳۰ کرسی رقابت کنیم 

امام خاطرنشان کرد: دلیل رد صلاحیت افراد جریان اصلاحات مواضع و نگاه سیاسی آنها بوده است، این نگاه سیاسی را امروز بر نمی‌تابند و چون آن را بر نمی‌تابند قرار نیست در صحنه حضور داشته باشند و چون در صحنه حضور ندارند به هر حال باید اتهامات دیگری به آن‌ها زده شود.

وی با بیان اینکه اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی اصلاح‌طلبان برای اینکه حداقل شرایطی را برای انتخابات پرشور فراهم کنند جمع شدند و حتی در انتخابات ثبت نام کرده و به رد صلاحیتشان هم اعتراض و تمام تلاششان را کردند، اظهار کرد:  اما امروز متاسفانه شاهد هستیم در کل کشور به استثنای تهران اگر خیلی راحت برخورد بکنیم ۳۰ کاندیدا تا امروز نداریم حال باید ببینیم که شورای نگهبان یازدهم در تجدیدنظر خودشان چه کار خواهند وجود ندارد. در کل کشور به استثنای تهران، باید با ۲۶۰ کرسی در مقابل ۳۰ کرسی رقابت کنیم این شرایط رقابت بوده و عادلانه است؟

مدیرعامل بنیاد باران در پایان افزود: این شرایط انتخاباتی است که کشور و ما از آن دم زدیم؟ مردم این همه هزینه دادند که انتخابات ۲۶۰ به ۳۰ باشد؟ به گفته معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات سه چهارم از کرسی‌ها غیرقابل رقابت هستند و تکلیف انتخابات از این حوزه‌ها از همین حالا روشن است، ما منتظریم تجدیدنظر هستیم تا بتوانیم وظیفه ملی و میهنی خودمان را در انتخابات انجام دهیم.

 

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید