کدخبر: ۳۲۳۴۸۷ لینک کوتاه

سلیمی نمین: پایداری لیست جدا بدهد تمام افرادش حذف می‌شوند/ یا یک لیست واحد یا دو لیست کاملا جدا

اقتصادنیوز: تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: به پایداری گفته شده، اگر لیست جدا دهند تمام کسانی که از مجموعه پایداری رأی آورده اند تا در جمع لیست ۳۰ نفر نهایی شورای ائتلاف باشد کنار گذاشته خواهند شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، اصولگرایان برای ورود به انتخابات مجلس به مکانیزم شورای ائتلاف خود را متعهد نشان می دهند. البته هماهنگی آنها برای رسیدن به لیست واحد در تهران خیلی به کندی پیش می رود. با وجودی که کمتر از 2 هفته به زمان آغاز رسمی تبلیغات نامزدها زمان باقی است اما اصولگرایان تازه توانستند تعداد نامزدهای خود را در تهران 90 نفر کاهش دهند، به طوریکه رضایت همه اطراف اصولگرایی جلب شود و کسی ناراضی نباشد.

عباس سلیمی نمین در گفتگو با نامه نیوز درباره ارزیابی لیست 90 نامزد اصولگرا در تهران گفت: تدوین طرحی نو برای جذب مشارکت اقشار مختلف در تنظیم لیست های انتخاباتی کار سخت و دشواری است اما اقدام مثبتی محسوب می شود چون ذهن پایگاه رأی را با مراحل نهایی کردن فهرست درگیر می کند. از این بابت رأی دهندگان دنبال شناخت بیشتر از افراد می روند.

وی افزود: کسانی که در مراحل مختلف برای کاهش تعداد نامزدها از 159 نفر به 90 نفر مشارکت کردند قطعا ضمن آنکه احساس می کنند جناح سیاسی برای نظر آنها اهمیت و احترام قائل است، ذهن شان برای برگزیدن نامزدهای بهتر فعال می شود؛ یعنی تحقیق و پرس‌وجو می کنند و مشورت می گیرند؛ خود این مسئله موجب تزریق یکسری اطلاعات به جامعه می شود. در واقع مثل ادوار گذشته نخواهد بود که از جامعه رأی خواسته شود بدون هیچ شناختی به لیست اعلامی رأی دهد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به برخی ضعف های مکانیزم انتخاباتی شورای ائتلاف گفت: علت عقب افتادن رسیدن به لیست نهایی از جمله نقاط ضعفی است که می توان به آن اشاره کرد. امیدوارم روی این مدل کار شود و با رفع ایرادات برای دوره های بعد آن را بهبود ببخشند.

وی افزود: البته ترسیم چنین سازوکارهایی برای نهایی کردن فهرست انتخاباتی به معنای آن نیست که سهم خواهی ها به طور کل از بین می رود یا دیگر عده ای قادر نخواهند بود نظر خودشان را دنبال کنند. این ایرادات همچنان است اما منافع چنین مکانیزمی بسیار بیشتر از نبودش خواهد بود. ای کاش آقایان زودتر شروع می کردند تا فرصت بیشتری برای شناخت 30 نفر نهایی فراهم باشد.

مدیر دفتر مطالعات تاریخ معاصر ایران درباره کافی بودن زمان برای رسیدن به لیست 30 نفر در تهران اظهار کرد: در 10 روز باقی مانده تا آغاز تبلیغات رسمی انتخابات مجلس، از 90 نفر به 30 نفر رسیدن کار ساده ای نخواهد بود، به ویژه درباره نیروهای جوان؛ بنابراین در این زمان مختصر شاید مشکلاتی پیش آید.

وی درباره احتمال جدایی پایداری از مکانیزم شورای ائتلاف بعد اعلام اسامی 30 نفر نهایی، اظهار کرد: این احتمال وجود دارد ولی به آنها گفته شده، اگر لیست جدا دهند تمام کسانی که از مجموعه پایداری رأی آورده اند تا در جمع لیست 30 نفر نهایی شورای ائتلاف باشد کنار گذاشته خواهند شد.

سلیمی نمین با بیان اینکه اگر پایداری اقدامی خلاف تعهد اخلاقی‌اش انجام دهد، افراد دیگر در دو لیست مشترک نخواهند بود، گفت: یعنی اگر جبهه پایداری ساز جدایی بزند، افرادی که در لیست ائتلاف اصولگرایان هستند اجازه ندارند در لیست جبهه پایداری باشند و همچنین نامزدهای جبهه پایداری نیز در لیست ائتلاف اصولگرایان جایی نخواهند داشت و حذف می شوند. به عبارت دیگر یا یک فهرست 30 نفره واحد خواهد بود یا دو فهرست کاملا جدا که شورای ائتلاف نامزدهای خودش را دارد و جبهه پایداری هم لیست خود را می دهد.

وی درباره ارجحیت میان یک سرلیستی یا سه سرلیستی بودن فهرست شورای ائتلاف توضیح داد: با توجه به نیاز جامعه برای برطرف کردن کاستی ها و تحرک بیشتر مدیران فکر می کنم باید شاخصی را گذاشت که به جامعه اطمینان دهد پاسخ به مطالبه و نیاز مردم در رأس امور قرار گرفته است بنابراین کسی باید سرلیست قرار گیرد که در حوزه کارآمدی کارنامه چشمگیری دارد و توانمندی خوبی از خودش عرضه کرده باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه فهرست تهران شورای ائتلاف اصولگرایان باید یک سرلیست ارائه شود، گفت: آقایان میرسلیم و آقاتهرانی نمی توانند به مطالبه امروز جامعه پاسخ دهند. اصلاح طلبان هفته گذشته با سرلیستی آقای قالیباف فهرستی غیرواقعی را منتشر کردند تا بتوانند تخریب حداکثری انجام دهند.

سلیمی نمین یادآور شد: اگر اصلاح طلبان از نام آقایان میرسلیم و آقاتهرانی نگران بودند قطعا یکی از آنها را سرلیست می گذاشتند، وقتی این اتفاق نیفتاد نشان می دهد که آنها زیاد موجب نگرانی جریان رقیب نمی شوند. این خود دلالت می کند که چه کسی را باید به عنوان سرلیست انتخاب کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند