کدخبر: ۳۲۳۵۲۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
باید اصلاح‌طلبان واقعی و حکومت محور از هم متمایز شوند/ ارائه لیست همراهی با شورای نگهبان است

عبدالله ناصری:

باید اصلاح‌طلبان واقعی و حکومت محور از هم متمایز شوند/ ارائه لیست همراهی با شورای نگهبان است

اقتصادنیوز: عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب: ارائه لیست به معنی همراهی شورای عالی سیاست گذاری با شورای نگهبان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، چیزی تا انتخابات مجلس باقی نمانده و به نظر می‌رسد که اصلاح طلبان از دوراهی ارائه لیست دادن و ندادن عبور کرده‌اند. شاهد آنکه محمدرضا عارف رئیس شورای عالی اصلاح طلبان اخیرا ضمن ابراز خوشبینی نسبت به رایزنی‌های خود با شورای نگهبان تاکید کرد که اصلاح طلبان یک لیست خوب اما غیرائتلافی ارائه می‌کنند. بر این اساس اختلافات در جریان اصلاح طلب بالا خواهد گرفت زیرا همزمان که برخی به ناگزیری ائتلاف اعتقاد دارند، عده ای از اساس ارائه لیست را نادرست می دانند. عبدالله ناصری، عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان در همین گروه جای می گیرد.

او ارائه لیست را همراهی با شورای نگهبان دانست و گفت: «شورای نگهبان مثل ادوار قبلی عمل کرد اما تفاوت این دفعه با دفعات قبل این است که با توجه به شرایط جامعه، عملا یک نوع دهن کجی به مردم و جریان اصلاحات شده است. با این وصف حتما لیست دادن اصلاح طلبان مخصوصا در تهران بسیار معنا دار است و حتما همه جوانب باید درنظر گرفته شود.»

وی افزود: « به نظر من اصلاح طلبان در این دوره  نباید لیست ارائه کنند زیرا این شورا تمام کسانی که در این چهار سال از تریبون مجلس به نفع مردم استفاده کرده بودند، رد صلاحیت شده و یک سری نماینده منفعل و یا نسبتا خنثی تایید صلاحیت دشه اند. در این شرایط لیست دادن شورای سیاست گذاری از تهران به معنای همراهی با شورای نگهبان است.»

ناصری همچنین تاکید کرد: «واقعیت این است که من در بین تایید صلاحیت شدگان کسی را سراغ ندارم که با توجه به تجربه مجلس دهم بتواند انتظارات جامعه مدنی از اصلاحات را نمایندگی کند».

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این پرسش که آیا در شرایطی که اصولگرایان درگیر اختلافات درون جریانی هستند، ارائه لیست از سوی اصلاح طلبان موجب افزایش امکان موفقیت آنان در انتخابات نخواهد شد؟ گفت: «توجه داشته باشی که حتما شرایط برای اصلاح طلبان و انگیزه مشارکت مردم بالاتر از سال 94 یا اسفند 93 نیست بنابراین هر اتفاقی هم که افتد، میزان مشارکت به آن اندازه نیست. از طرف دیگر ما بالاخره یک جایی باید در برابر این بازی برخلاف قانون و روح قانون اساسی بایستیم و این یعنی که اعتراض مدنی کنیم و ضمن اینکه انتخابات را تحریم می کنیم ، لیست ندهیم و تصمیم گیری را به خود مردم واگذار کنیم.»

ناصری در پیش بینی نتیجه انتخابات نیز گفت: «من با توجه به اینکه میزان مشارکت مردم را پایین پیش بینی می کنم، فکر میکنم که لیست اصلی اصولگرایان برنده انتخابات خواهد بود.»

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی اینکه با توجه به رویکرد شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و تصمیم به ارائه لیست، وضعیت اصلاح طلبان نزد افکار عمومی چگونه خواهد بود؟ گفت: « دقت داشته باشید که مساله اصلی ما الان ائتلاف یا لیست دادن نیست. با توجه به شرایط ملی و بین المللی ایران و نارضایتی قاطبه مردم از همه مدیریت کشور، اکنون اساسا مساله چیز و چیزهای دیگری است. اینکه الان مجلس کارایی دارد و چقدر باید اصلاح طلبان به مطالبات مردمی توجه کنند و ... همه لازمه این سیاست است که این بار نسبت به لیست دادن در پایتخت و شهرهای بزرگ تامل کنیم. علت نیز آن است که بخش اعظمی از مردم و حتی هواداران اصلاحات بر این باورند که همه اصلاح طلبان تحت هر شرایطی می خواهند با حکومت تعامل می کنند و آتش انتخابات یک طرفه نظارت استصوابی باشد. ما اصلاح طلبان و شورای سیاست گذاری باید این باور مردم را یک بار برای همیشه اصلاح کنیم.»

عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان در واکنش به اینکه اصرار به این موضع در شرایطی که شورای سیاست گذاری بنای لیست دادن دارد، موجب انشقاق و دودستگی در جریان اصلاحات می شود، گفت: « بله، ولی اصلاح طلبان واقعی نمی توانند به بهانه انشقاق یا شکاف این مسیر لاپوشانی و غیرصادق بودن با مردم را ادامه دهند. بالاخره هسته سخت قدرت، شرایطی را به اصلاح طلبان تحمیل کرده که اصلاح طلبان واقعی چاره ای ندارند جز اینکه کنش گری خود را معنادار کنند و به جامعه مدنی بقبولانند که ما آنجا که مخیر باشیم کنار مردم هستیم و بین کنار جامعه مدنی بودن یا کنار حکومت بودن حتما جامعه مدنی را انتخاب می کنند. درست است که به احتمال زیاد انشقاق ایجاد می شود اما بالاخره یک روزی باید اصلاح طلبان واقعی از اصلاح طلبان حکومت محور و قدرت طلب جدا و متمایز شوند».

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند