کدخبر: ۳۲۴۲۲۵ لینک کوتاه

مجید انصاری از شرکت در انتخابات مجلس انصراف داد؟

اقتصادنیوز: داریوش قنبری گفت: اصلاح‌طلبان باید دنبال نتیجه باشند و اکنون زمان این سخن گذشته است و دیگر نمی‌توان از لیست ائتلافی سخن گفت. اکنون تنها راهی که مانده حمایت از نیروهای اصلاح‌طلب، معتدل و مستقل است

به گزارش اقتصادنیو به نقل از نامه‌نیوز، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اعلام کرد که لیست جامعی ارائه نخواهد شد اما شوراهای استانی و احزاب می‌توانند از نامزدهای مختلف حمایت کنند. بیانیه اخیر این شورا به معنای آن است که در این دوره انتخاباتی نمی‌توان انتظار حضور چشم‌گیر اصلاح‌طلبان در مجلس را داشت. علاوه بر این به نظر می‌رسد که شورای عالی سیاست‌گذاری در عین حال که نتوانست لیست انتخاباتی بدهد اما ائتلاف با نیروهای غیراصلاح‌طلب را نپذیرفت.

داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب باور دارد هنوز هم می‌توان امید داشت که اصلاح‌طلبان کنش مؤثری در انتخابات داشته باشند. در تحلیل اوضاع انتخاباتی جبهه اصلاحات گفت: «گرچه شورای سیاست‌گذاری اعلام کرده است که لیستی جامع و تشکیلاتی در تهران ارائه نمی‌شود اما این اختیار به شوراهای استانی و احزاب داده شده است که خودشان لیست بدهند یا از نامزدهای اصلاح‌طلب حمایت کنند. در حوزه‌های انتخابیه‌ای که اصلاح‌طلبان نیرویی ندارند هم احزاب می‌توانند از نیروهای معتدل و مستقل حمایت کنند. این موضوع منطقی است که با حمایت از نیروهای معتدل مانع ورود نیروهای تندرو به مجلس بشویم زیرا حضور آنها در مجلس منجر به تأمین منافع ملی نخواهد شد. اصلاح‌طلبان باید این استراتژی را انتخاب کنند تقریبا همان رویکردی که در انتخابات سال94 پیش گرفته شد».

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: «به هر حال معلوم است که در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه انتخابی آرمانی نخواهیم داشت زیرا بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده‌اند اما اکنون باید به عقلانیت رجوع کرد و سعی کنیم تا مجلسی حداقل شبیه به مجلس دهم داشته باشیم درغیر این‌صورت نیروهای تندرو تمام مجلس را در اختیار می‌گیرند. هنوز هم می‌شود چهره‌های غیرحزبی که معتدل و منطقی هستند را پیدا و از آنها حمایت کرد».

او در پاسخ به این پرسش که اگر قرار به حمایت از نیروهای غیراصلاح‌طلب بود چرا شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان این موضوع را به شکل تشکیلاتی درنیاورد و یک لیست ائتلافی ارائه نداد، گفت: «اصلاح‌طلبان باید دنبال نتیجه باشند و اکنون زمان این سخن گذشته است و دیگر نمی‌توان از لیست ائتلافی سخن گفت. اکنون تنها راهی که مانده حمایت از نیروهای اصلاح‌طلب، معتدل و مستقل است».

او در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا با ارائه لیست‌های متعدد از سوی احزاب و شوراهای استانی اصلاح‌طلبان رأی‌دهنگان دچار سردرگمی‌ نمی‌شوند اظهار کرد: «در استان‌ها شبکه‌های اصلاح‌طلبی فعالیت می‌کنند و اگر موضعی بگیرند به سرعت به اطلاع مردم استان می‌رسد و خیلی نگرانی خاصی از این جهت وجود ندارد».

قنبری در پایان در خصوص این شائبه که ممکن است مجید انصاری از انتخابات انصراف دهد، گفت: «من این مسئله را از زبان خود آقای انصاری نشینده‌ام و این موضوع صرفا در حدگمانه‌زنی است. خود ایشان باید خصوص سیاست انتخاباتی‌اش اظهارنظر کند».

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند