کدخبر: ۳۲۶۱۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اولین گام از توافق آمریکا و طالبان فردا اجرایی می‌شود

اولین گام از توافق آمریکا و طالبان فردا اجرایی می‌شود

اقتصادنیوز: یک مسئول افغان اعلام کرد که توافق کاهش خشونت در افغانستان از فردا (شنبه) وارد فاز اجرایی می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اسکای نیوز نوشت، این مسئول تصریح کرد، توافق کاهش خشونت در این کشور به مدت یک هفته، از شنبه اجرایی می‌شود.

بر اساس این توافق، هیچ کدام از طرفین دست به خشونت نمی‌زنند. دو طرف در این مدت فعالیت‌های همدیگر را تحت نظارت خواهند داشت و موافقتنامه صلح میان آنان در روزهای پایانی ماه فوریه و یا اول مارس امضا خواهد شد.

پیشتر سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در دوحه پایتخت قطر، گفت که بر اساس گفتگوهای جاری صلح میان آمریکا و طالبان، دو طرف ابتدا در افغانستان آتش‌بس اعلام خواهند کرد و سپس تا پایان ماه جاری میلادی، موافقتنامه صلح به امضا خواهد رسید.

شاهین در یک گفتگوی تلفنی با بی‌بی‌سی گفته بود به زودی و همزمان با اعلام آتش‌بس، زمان امضای موافقتنامه نیز مشخص می‌شود. او گفت چند روز پیش از امضای موافقتنامه، فضای صلح آمیزی در افغانستان برقرار خواهد شد و آنها به آتش بس پایبند خواهند بود. او تاکید کرد که انتظار می‌رود توافقنامه صلح تا پایان این ماه امضا ‌شود.

منابع طالبان گفته بودند که ممکن است اعلامیه همین روز اول اسفند یا جمعه صادر شود و نخستین روز برقراری کاهش خشونت ممکن است ۲۲ فوریه (سوم اسفند) باشد. به گفته این منابع، وضعیت صلح‌آمیز یک هفته ادامه خواهد داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند