کدخبر: ۳۲۸۰۷۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تحلیل پلاتز از تاثیر کرونا بر وضعیت بازارهای جهانی

اقتصادنیوز: تازه ترین تحلیل S&P Global Platts نشان می دهد ادامه گسترش ویروس کرونا و افت فعالیت های اقتصادی در کشورهای مختلف می تواند به ضرر بازار جهانی زغال سنگ باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛  تحلیل S&P Global Platts از بازار جهانی زغال سنگ در سال 2020 نشان می دهد گسترش ویروس کرونا و کاهش فعالیت های صنعتی و اقتصادی، موجب وارد شدن فشار زیادی به بازار زغال سنگ در سال 2020 خواهد شد.

بر اساس این گزارش تحلیل پلاتز افزود: تاثیر نهایی ویروس کرونا بر واردات زغال سنگ چین و به طور کلی آسیا و تقاضای جهانی در کوتاه مدت کاملا محسوس خواهد بود. تا زمانی که ویروس کرونا مهار نشود، تقاضا و واردات زغال سنگ محدود خواهد بود.

در چین، گرچه تعداد مبتلایان به کرونا رو به کاهش است ولی دولت همچنان مانع از جابجایی میلیون ها نفر از مردم شده و به نظر می رسد این مساله تاثیر منفی بر تقاضای صنعتی داشته و موجب افت تولید ناخالص داخلی و مصرف زغال سنگ در این کشور خواهد شد.

تقاضای زغال سنگ در نیروگاه های برق چین با افت 30 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده و سوزاندن زغال سنگ در ژانویه و فوریه نسبت به سال 2018 میلادی بیش از 15.2 درصد کاهش داشته است.

به طور کلی در شش ماه نخست امسال، افت مصرف چین و تاثیر اقتصادی کرونا موجب خواهد شد تا فشار زیادی بر قیمت جهانی زغال سنگ وارد شود. این عوامل موجب شده تا S&P Global Platts پیش بینی خود درباره قیمت زغال سنگ طی ماه های آینده را کاهش دهد.

پیش بینی می شود با رونق اقتصادی جنوب شرق آسیا، تقاضای زغال سنگ در این منطقه با افزایش روبرو شود ولی در شمال شرق آسیا به خاطر افزایش تولید برق هسته ای و سیاست های کنترل آلودگی هوا، تقاضای زغال سنگ روندی نزولی خواهد داشت.

این گزارش افزود: مذاکرات قیمتی برای قراردادهای آوریل 2020 تا مارس 2021 میلادی بین تولیدکنندگان زغال سنگ استرالیا و نیروگاه های ژاپنی آغاز شده است.

پیش بینی می شود دو طرف بر سر قیمتهای پایین تر زغال سنگ به توافق خواهند رسید. قیمت هر تن زغال سنگ برای قراردادهای اکتبر 2019 میلادی 72.75 دلار بوده است. کاهش قیمت زغال سنگ می تواند تولید برق در نیروگاه های حرارتی با پایه زغال سنگ را در مقایسه با نیروگاه های گازی، رقابتی تر کند.

در حالی که صادرات زغال سنگ آمریکا و کلمبیا با کاهش روبرو شده است، پیش بینی می شود صادرات آمریکا با افت 5 میلیون تن روبرو شود، تولید و صادرات روسیه نیز در ماه ژانویه کاهش داشته است. البته براوردها نشان می دهد صادرات روسیه امسال با رشد 3 میلیون تن روبرو خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند