کدخبر: ۳۲۹۶۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آیا مجلس یازدهم با تعویق دور دوم انتخابات امکان برگزاری جلسات را دارد؟

آیا مجلس یازدهم با تعویق دور دوم انتخابات امکان برگزاری جلسات را دارد؟

اقتصادنیوز: سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس، گفت: جلسات علنی مجلس با ۱۹۴ نمایندگان رسمیت می یابد و در انتخابات ۲ اسفند بیش از ۲۷۰ نماینده انتخاب شدند بنابراین مشکلی برای تشکیل جلسات مجلس یازدهم در خرداد وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس در (شهریور ماه) 99 برگزار می شود، درباره تشکیل مجلس آینده ،گفت:با توجه به اینکه انتخابات در 11 حوزه انتخابیه به دور دوم کشیده است لذا مسئله ای برای برگزاری جلسات و انجام وضایف مجلس وجود ندارد.

وی با بیان اینکه جلسات علنی مجلس با حضور دو سوم نمایندگان تشکیل می شود،افزود: جلسات علنی پارلمان با 194 تن از نمایندگان رسمیت می یابد این در حالی است که درانتخابات 2 اسفند ماه در حدود 270 نماینده از سوی مردم انتخاب شده اند بنابراین مشکلی برای تشکیل جلسات مجلس یازدهم در خرداد ماه وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس تاکید کرد: بنابراین با همین تعداد نماینده که در دوره اول انتخابات وارد مجلس شده اند و امکان برگزاری جلسات علنی وجود داشته و خللی در روند قانون گذاری پارلمان ایجاد نخواهد شد.

سلیمی تاکید کرد:البته فرآیند انتخابات هنوز در حوزه هایی که به دور دوم رفته اند همچنان ادامه دارد و این مسئله ارتباطی به تشکیل مجلس ندارد چرا که بیش از دو سوم نمایندگان از سوی مردم در انتخابات دوم اسفند به مجلس راه یافته اند و صحت انتخابات نیز از سوی شورای نگهبان در این حوزه ها تایید شده است. ب

نماینده مردم سمیرم در مجلس با بیان اینکه امکان درگیر بودن کشور به شیوع ویروس کرونا تا خرداد ماه وجود دارد، اظهار داشت: اگر ستاد مقابله با کرونا اعلام کند که همچنان در خرداد ماه شیوع ویروس ادامه دارد و نباید جلسات علنی پارلمان برگزار شود به تبع آن احتمال عقب افتادن افتتاحیه وجود دارد ، اما اگر ویروس تا آن زمان ریشه کن شود ، مجلس می تواند به روال قانونی در تاریخ مشخص افتتاحیه خود را برگزار کند.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه در سنوات گذشته دور دوم انتخابات پیش از تشکیل مجلس جدید برگزار می شد،گفت: با توجه به اینکه تا کنون سابقه نداشته که مرحله دوم انتخابات پس از تشکیل مجلس جدید باشد بنابراین باید دید تکلیف نماینده حوزه های انتخابیه که انتخابات در آنها به دور دوم کشیده شده در این مدت (خرداد تا شهریورماه)چیست؟.

به گزارش تسنیم،، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: با توجه به اینکه وزیر کشور طی نامه‌ای به شورای نگهبان درخواست به تعویق انداختن مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره از مجلس شورای اسلامی را مطرح کرده بود لذا شورای نگهبان پس از بررسی‌های لازم با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی در 21 شهریور ماه 99 موافقت کرد و بر این اساس دومین مرحله از انتخابات مجلس یازدهم در این تاریخ برگزار خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند