کدخبر: ۳۲۹۸۵۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
چرا کروناویروس برای سیستان و بلوچستان خطرناک‌تر است؟

چرا کروناویروس برای سیستان و بلوچستان خطرناک‌تر است؟

اقتصادنیوز: نماینده مردم زابل در مجلس گفت: زیرساخت‌های بهداشتی - درمانی سیستان و بلوچستان، امکانات ضدعفونی کردن شهر ضعیف است. این در حالی است که مردم این منطقه از نظر مالی، جسمی و روحی ضعیف‌تر هستند. اگر کرونا ویروس در سیستان و بلوچستان فراگیر شود ده‌ها برابر تهران هزینه‌ دربرخواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، احمدعلی کیخا در مورد وضعیت شیوع ویروس کرونا در منطقه سیستان و بلوچستان گفت: مشکل چندان حادی فعلا وجود ندارد. شمار مبتلایان نسبت به شهرهای دیگر زیاد نیست. تنها نگرانی ما مهاجرین سیستانی هستند که در شهرهای دیگری مثل تهران، مشهد، اصفهان و شیراز زندگی می‌کنند و طبق رسم هر ساله نوروز به زادگاه خود می‌آیند. اگر این افراد مبتلا باشند، می‌توانند ویروس را به شکل گسترده پخش کنند زیرا بسیاری از آنها از شهرهای کانون ویروس می‌آیند.

نماینده مردم زابل در مجلس ضمن تشکر از کادر درمانی و پزشکی استان سیستان و بلوچستان گفت: بخشی قابل توجهی از موانع عدم ابتلا، به رفتار خود مردم باز می‌گردد. حداقل می‌توان گفت رفتار بهداشتی به عدم شیوع کمک می‌کند. خواهش من این است که مهاجران سیستانی به خاطر شهر و همشهری‌هایشان سفرهای خود را لغو کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس در خصوص امکانات استان سیستان و بلوچستان گفت: زیرساخت‌های بهداشتی درمانی سیستان و بلوچستان بسیار ضعیف است. از طرف دیگر مردم این منطقه از نظر مالی، جسمی و روحی ضعیف هستند. امکانات ضدعفونی شهر هم بسیار ضعیف است. عقل سلیم می‌گوید که نباید بگذاریم کرونا در سیستان و بلوچستان منتشر شود. اگر پایتخت را در نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که هنوز مشکلات جدی و کمبودهایی وجود دارد این در حالی است که تهران شهری با امکانات فراوان است. اگر کرونا ویروس در سیستان و بلوچستان فراگیر شود ده‌ها برابر تهران هزینه‌ در برخواهد داشت.

وی افزود: هیچ کاری به اندازه پیشگیری و مدیریت موازی مردمی نمی‌توان انجام داد. ما باید اعتبار مناسبی را برای پیشگیری در سیستان و بلوچستان انجام دهیم تا از هزینه‌های بزرگتر جلوگیری به عمل آید.

کیخا درباره  کنترل ورودی شهرها گفت:‌ رفت و آمدهای غیر ضرور ممنوع شده است. سفر با قطار هم در حال لغو شدن است. مهم‌ترین مشکل ما مهاجران سیستان و بلوچستانی است که تعداد زیادی هستند و عمدتا برای نوروز به شهر خود بازمی‌گردند. خواهش من این است که فکر نکنید چون اینجا هوا گرم‌تر است پس شرایط بهتر است. ضعیف شدن کروناویروس با هوای گرم صرفا یک احتمال است.

نماینده مردم زابل در مجلس ضمن تأکید به «خانه‌نشینی مردم سیستان و بلوچستان» گفت: من از تمام ملت ایران خصوصا مهاجران سیستان و بلوچستانی می‌خواهم که حداقل سفرهای خود را به تعوبق انداخته و حتی لغو کنند. رهبر معظم انقلاب هر سال برای زیارت به مشهد می‌رفتند که سفر خود را لغو کرده‌اند. ما در جنگ تجربه این را داشتیم که نماز جمعه را در زمان موشک‌باران لغو نکردیم اما عقل حکم می‌کند که همه این اجتماعات تعطیل شود.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند