کدخبر: ۳۳۰۰۸۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بی‌اعتمادی آمریکایی‌ها به رای‌گیری الکترال

اقتصادنیوز: بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو در واشنگتن، مشخص شد که اغلب شهروندان آمریکایی دیگر تمایلی به سیستم کنونی انتخاباتی (الکترال) برای انتخاب رئیس‌جمهور ندارند و معتقدند باید با اصلاح قانون اساسی، از این پس انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده نه رقابتی میان مجمع برگزینندگان برای کسب آرای الکترال بلکه باید در سطح ملی برگزار شود تا همگان بتوانند نظر مستقیم خود را درباره کاندیداها ابراز کنند. البته هم اکنون تمایل به تغییر این روند بین دموکرات‌ها بیش از جمهوری‌خواهان دیده می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، با این حال پیش‌تر و زمانی که باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ قصد شرکت در دومین نبرد انتخاباتی را داشت، جمهوری‌خواهان بیشتری نسبت به دموکرات‌ها خواستار اصلاح سیستم انتخاباتی شده بودند.  نتایج نظرسنجی موسسه «پیو» نشان می‌دهد که اغلب شهروندان آمریکایی که به سن قانونی رسیده‌اند (۵۸ درصد) می‌گویند که قانون اساسی ایالات متحده باید اصلاح‌ شود تا کاندیدایی بتواند در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود که بیشترین تعداد رای را در سراسر ایالات متحده کسب می‌کند. در مقابل ۴۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی هنوز باور‌ دارند که سیستم کنونی انتخاباتی آمریکا مبنی بر کسب تعداد بیشتری از آرای الکترال (مجمع گزینندگان) برای ورود به کاخ سفید باید پابرجا بماند.  پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، حمایت از اصلاح قانون انتخابات این‌ کشور روبه افزایش بوده است. در نظرسنجی مشترک سی. ان. ان و موسسه او. ار. سی که نوامبر ۲۰۱۶ برگزار شد، تقریبا نیمی‌ از افراد (۵۱ درصد) حامی اصلاح قانون اساسی برای حذف آرای الکترال بودند. در نظرسنجی که مارس ۲۰۱۸ توسط «پیو» انجام‌ شد نیز میزان افراد موافق با حذف الکترال‌ها به ۵۵ درصد رسید. میزان‌ حمایت کنونی از حذف آرای الکترال نزدیک به آمار سال ۲۰۱۱ در آمریکا است؛ زمانی که ۶۲ درصد از شهروندان موافق با حذف سیستم انتخاباتی کنونی در آمریکا بودند. اگرچه موضع دو حزب ایالات متحده پس از انتخابات ۲۰۱۶ تاکنون در قبال این پرسش از یکدیگر فاصله گرفته است و اکنون جمهوری‌خواهان بیشتر از سیستم کنونی حمایت می‌کنند. در سال ۲۰۱۱ حدود نیمی از‌ جمهوری‌خواهان و مستقل‌های آمریکا که متمایل به این حزب بودند معتقد بودند که قانون در این باره باید اصلاح شود. امروز دو سوم از همین طیف ترجیح می‌دهند که سیستم انتخاباتی کنونی باقی بماند و این نسبت برای دو سال اخیر دست نخورده باقی مانده است.حالا در میان دموکرات‌ها و افراد متمایل به آنها، ۸۱ درصد معتقدند که قانون انتخاباتی باید اصلاح‌ شود که مقداری بیشتر از دو سال گذشته است.

زنان و افراد جوان‌ حمایت بیشتری از مردان یا افراد مسن از اصلاح قانون کنونی دارند تا هر کاندیدایی که بیشترین رای را در سطح ملی کسب کرد به عنوان رئیس جمهور منتخب برگزیده‌ شود. از هر ۱۰ زن، ۶ نفر معتقد به اصلاح قانون انتخاباتی الکترال به انتخابات ملی هستند و این در حالی است که این‌ میزان میان مردان ۵۲ درصد است. از سوی دیگر ۶۵ درصد از افرادی که بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند موافق اصلاح قانون کنونی هستند و این درصد در میان افراد ۶۵ ساله و مسن‌تر به ۵۱ درصد می‌رسد.  دو عامل سن و جنسیت تاثیر بیشتری در اختلاف دیدگاه میان جمهوری‌خواهان دارند. برای نمونه، ۴۱ درصد از زنان جمهوری‌خواه خواستار اصلاح آرای الکترال و برگزاری انتخابات ملی هستند، این در حالی است که این درصد برای مردان جمهوری‌خواه عدد ۲۴ را نشان‌می دهد. در میان جمهوری‌خواهان، افرادی که دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی نیستند (۳۶ درصد) حامی برگزاری انتخابات ملی هستند و آن دسته از جمهوری‌خواهان دارای تحصیلات دانشگاهی، تنها ۲۳ درصد از این گزینه حمایت می‌کنند. برخلاف این وضعیت، ۷۸ درصد از دموکرات‌های فاقد تحصیلات دانشگاهی حمایت کمتری از اصلاح قانون انتخاباتی الکترال نسبت به حمایت ۸۶ درصدی دموکرات‌های تحصیلکرده نشان داده‌اند.  جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها جدا از تفاوت وسیع‌ دیدگاه نسبت به‌ نحوه‌ اجرای انتخابات ریاست جمهوری، نسبت به‌ میزان تعهد حزب مخالف برای اجرای یک‌ انتخابات منصفانه و دقیق در ایالات متحده تردید دارند. در مجموع، ۵۲ درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی پیو  می‌گویند که جمهوری‌خواهان تا اندازه‌ای یا به‌ مقدار کمی متعهد به برگزاری انتخابات دقیق و منصفانه هستند، اما تنها ۲۲ درصد معتقدند که جمهوری‌خواهان به‌ میزان بالایی به این هدف تعهد دارد. ۵۵ درصد از شرکت‌کنندگان‌ نیز می‌گویند حزب دموکرات به‌ میزان بالا یا به اندازه‌ای متعهد به انتخابات منصفانه است و تنها ۲۰ درصد معتقدند که این حزب خیلی به هدف مزبور متعهد می‌ماند. اکثریت قاطع جمهوری‌خواهان (۸۷ درصد) و دموکرات‌ها (۸۳ درصد) به حزب خود برای تعهد به انتخابات منصفانه اطمینان دارند. به علاوه در هر دو حزب به میزان برابر ۲۳ درصد معتقدند که حزب مخالف به انتخابات منصفانه متعهد است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند