کدخبر: ۳۳۴۶۲۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کدام استان در وضعیت قرمز کروناست؟/ پروتکل‌ها رعایت نشود، مجبوریم تجدیدنظر کنیم

کدام استان در وضعیت قرمز کروناست؟/ پروتکل‌ها رعایت نشود، مجبوریم تجدیدنظر کنیم

اقتصادنیوز: سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت بابت کارگران غیر رسمی نگران است،‌ گفت: بخشی از کارگران غیررسمی در بازگشایی اول مشاغل کم ریسک به کار بر خواهند گشت و از بیکاران کاسته می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، علی ربیعی طی گفت‌وگویی اینترنتی با تعدادی از خبرنگاران،‌ اظهار کرد: تلاش همه مدیران این است که با غربالگری وزارت بهداشت، از ورود افراد بیمار به کارگاه‌ها جلوگیری شود؛‌ مناسبات باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم تولید را با کمترین درگیری افراد داشته باشیم.

اهم اظهارات سخنگوی دولت را به نقل از ایسنا، تسنیم و مهر بخوانید؛

* تلاش همه مدیران این است که با غربالگری وزارت بهداشت، از ورود افراد بیمار به کارگاه‌ها جلوگیری شود.

*دولت هم بابت کارگران غیر رسمی نگران است. فکر می کنیم بخشی از کارگران غیررسمی در بازگشایی اول مشاغل کم ریسک بر خواهند گشت و از بیکاران کاسته می شود. وزارت کار و رفاه اجتماعی مسئول شده تا این دسته از افراد را در زیر چتر قرار دهد. سه ملیون نفری که شناسایی کردیم افرادی بودند که در هیچ بانکی حضور نداشتند.

* این نکته حائز اهمیت است که هنوز بیماری کرونا به طور قابل توجهی در کشور وجود دارد، نباید فراموش کنیم انتشار اول با بک کیس و نمونه در شهرستان قم اتفاق افتاد و تا زمانی که ویروس در کشور هست و دارویی کشف نشده باید تمام اقدامات لازم را انجام دهیم. در حال حاضر و ظرف روزهای اخیر کرونا داخل ایران در فاز مدیریت شدن قرار دارد اما این به معنای کنترل و مهار بیماری نیست.

*هیچ استانی در وضعیت قرمز نیست اما وضعیت عادی هم نمی‌توانیم اعلام کنیم. باید ما دقیقاً متوجه این تعابیر باشیم. صبح با دکتر زالی صحبت کردم و بحث این بود دریافت پیام غلط نباید از سوی مردم صورت گیرد. اگر تغییر صورت گرفته این تغییر نشان از کنترل است و ما نباید رفتار بهداشتی را کاهش دهیم زیرا باز ممکن است دچار مشکل شویم.

 

*روی سخن ما با مردم در این شرایط این است که با هشدار در مورد رعایت بهداشت فردی، عمومی، رعایت پروتکل‌های فاصله گذاری هوشمند و حتی از استفاده از ماسک‌های خانگی در مکان‌های شلوغ، به دولت کمک کنند تا کنترل نسبی را تداوم ببخشیم و هنگامی که به همکاری و کنترل بزرگ مردم رسیدیم می‌توانیم از مهار اپیدمی این بیماری صحبت کنیم.

*کماکان در خواست ما این است که فقط باید برای کارهای ضروری از خانه‌ها بیرون آمد و با انجام پروتکل‌ها باید در محیط‌های صنعتی و محیط‌های کار حاضر شویم. در پارک‌ها اتراق ممنوع بود اما دیروز دیدیم افراد با فاصله‌های کم نشسته بودند ما ناگزیر هستیم اگر مراعات‌های تعیین شده مراعات نشنوند در برخی تصمیمات تجدید نظر کنیم. در خواست ما این است که از هر بازگشایی پروتکل ذیربط را مراعات کنیم و حتی جرایم سخت گیرانه برای تخلفات پیش بینی شده است‌.

*درباره برنامه‌های دولت برای مدیریت بازار بورس، به طور کلی سرمایه گذاری در هر زمینه‌ای از جمله خرید سهام ممکن است با فراز و نشیب‌هایی همراه باشد اما دولت همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا امنیت سرمایه گذاری مردم تحقق یابد.

*خوشبختانه مردم پول‌های خود را به سمت بازارهای مسکن، سکه و ارز نبرده اند بلکه به سمت بازار بورس برده اند که علامت بسیار خوبی برای جامعه است و نشان می‌دهد که جامعه درست و منطقی تصمیم می‌گیرد.

*با افزایش پول و نقدینگی مردم در بازار بورس، امکان سرمایه گذاری‌های جدید توسط شرکت‌هایی که خودشان را عرضه می‌کنند، به وجود می‌آید.

*شستا که اخیراً عرضه شده است، منابعی را از طریق بازار بورس به دست آورده و حتماً از این منابع در جهت سرمایه گذاری‌های جدید و اشتغال زایی و البته بدون بنگاه داری استفاده خواهد کرد.

*خوشبختانه بخشی از ساتا به بورس خواهد آمد و همچنین در روزهای آینده ایمیدرو و ایدرو به بازار بورس می آیند و بر این اساس عرضه‌های جدیدی را در بازار بورس شاهد خواهیم بود.

*صندوق‌های ETF یا صندوق‌های قابل معامله در بورس که دولت تا ۲۰ درصد تخفیف خواهد داد، صندوق‌های بسیار ایمنی برای سرمایه گذاری هستند که تداوم نشاط بازار، سیاست و استراتژی دولت است.

* دولت کنترل ریسک بازار را هم در دستور کار دارد، ما به دنبال آن هستیم که علاوه بر اینکه تداوم سودآوری واقعی در بازار محقق شود، نشاط بازار هم محقق شود.

*ما تلاش می‌کنیم شرکت‌های دولتی را نیز عرضه کنیم، برنامه ریزی دقیقی در این زمینه انجام شده و شرکت‌هایی که تا پیش از این تمام یا بخشی از سهام آنان متعلق به دولت یا نهاد عمومی غیردولتی بوده به تدریج وارد بورس می‌شوند و این عرضه‌ها ادامه خواهد داشت.

*برنامه عرضه ایمیدرو هم تا حد زیادی نهایی شده است، فکر می‌کنم تا یک ماه آینده بتوانیم ایمیدرو را در بورس عرضه کنیم و سایر شرکت‌های متعلق به نهادهای عمومی و شرکت‌های دولتی هم به تدریج تا پایان سال عرضه خواهند شد.

*صندوق‌های سرمایه گذاری با تخفیف ۲۰ درصدی تضمین بسیار خوبی برای سرمایه گذاری هستند، در بخش کنترل بازار و تداوم سودآوری هم ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا مشارکت مردم از طریق روش‌های کم ریسک تر مثل صندوق‌های مشاع تداوم یابد.

*دولت تمام اهتمام خود را به خرج خواهد داد تا نشاط در بازار بورس تداوم یابد و امیدواریم مردم هم همچنان سرمایه گذاری خود را در جای درستی مثل صندوق‌های ETF که دولت در برنامه خود دارد، دنبال کند.

*برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا بخشی از سهام نهادهای عمومی نیز به افرادی از صاحبان صندوق‌ها واگذار کنیم که البته چون این موضوع هنوز نهایی نشده است، بنده نمی‌توانم چگونگی آن را در حال حاضر اعلام کنم اما صاحبان صندوق‌های نهادهای عمومی مطمئن باشند که تلاش‌های زیادی صورت خواهد گرفت که بخشی از سهام آنان یا با کسر از حقوق و یا از محل سودی که خواهند داشت به طبقات پایین اجتماعی هم تعلق گیرد.

*کسی که از ناامنی در خلیج فارس سود خواهد برد، ایالات متحده آمریکا است با شرایطی که برای نفت این کشور بوحود آمده آنها سود  خواهند برد، برای همین هم استراتژی ما کاهش تنش در خلیج‌فارس است. البته این را هم می‌گویم مسئولیت هرگونه ماجراجویی در منطقه با آمریکا خواهد بود و ما در واکنش به این ماجراجویی‌ها منفعل نخواهیم بود.

* برای ما مایه تعجب است کشوری که عنوان بزرگترین ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ در امتداد بسیار دیگری از قطعنامه‌های شورای امنیت به شهرت رسیده است، جمهوری اسلامی ایران را به دلیل انجام یک عمل مرسوم که کمترین مغایرتی با تعداد حقوقی و بین المللی ندارد به نقض قطعنامه متهم می‌کند. به اعتقاد ما هیچ تردیدی نداریم که آمریکا در اثبات این اتهام خود شکست خواهد خورد.

* جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های تکنولوژیک نظامی و غیرنظامی دارد که منطبق با حقوق بین الملل و قوانین جاری میان کشورها است را حق لاینفک خود می‌داند. این ادعاها کوچک‌ترین تأثیری بر اراده ما برای ادامه مسیر قانونی خودمان نخواهد داشت و ما به کشورهای اروپایی هم توصیه می‌کنیم از سال‌های گذشته درس بگیرند و هر چه زودتر به باج دهی به این زورگو خاتمه دهند. جهان در میانه عبور از کرونا و پسا کرونا امنیت بیشتری خواهد داشت، هیچ عملیاتی مغایر با قوانین و قطعنامه‌ها صورت ندادیم و این را حق خودمان می‌دانیم.

*{در پاسخ به سوال دیگری درباره موضع دولت در رابطه با کارشکنی آمریکا و اتهاماتی که به کشور ما وارد می‌کند}: متأسفانه در میانه مبارزه با کرونا که تمام دنیا باید با هم متحد باشند اعتقاد داریم ما ابتدا باید در منطقه خود به سمت صلح حرکت کنیم تا بتوانیم با کرونا مقابله کنیم.

*دنیا به امنیت فیزیکی و روانی نیاز دارد تا بتواند از این بحران عبور کند، متأسفانه آمریکایی همواره فرافکنی می‌کنند و ما هم می‌دانیم با شرایط سخت شیوع بیماری در آمریکا دولت و رئیس جمهور آمریکا، برای منحرف کردن افکار عمومی در آمریکا از اداره ناموفق خود در مبارزه با کویید ۱۹ و فرار از مسئولیت‌های بین المللی خود چاره‌ای جز فرافکنی ندارد.

*به نظر من آمریکا به حل مسائل داخلی خود و پاسخ دادن به آنها بازگردد، آمریکا به جای اینکه اظهارات غلط و سخیف به این بیماری و اظهاراتی که از همان ابتدا انجمن‌های پزشکی و علمی رد می‌کنند و یک چالش ذهنی ایجاد می‌کند را حل کند به اتهام زنی می‌پردازد. ما به سهم خود در ایران این اعتقاد را داریم که متعهد بودیم به عالی‌ترین سطح شفافیت در مقابله با بیماری کرونا. ما جان شهروندان خود را به خطر نینداختیم.

*روز ۳۰ بهمن که آزمایش پاستور اعلام شد بیماری کرونا قطعی است، اعلام کردیم و هزینه زیادی برای این اعلام پرداخت شد، بنابراین جان یک ایرانی برای ما مهم بوده است. اگر چالشی در مورد آمار هست بارها توضیح دادیم و گفتیم ما برای آمار استانداردی گذاشتیم و آن این است که وزارت بهداشت و آزمایشگاه‌های ما پاسخ بدهند قطعاً ناشی از کرونا بوده است.

*بنابراین اینکه گاهی می‌بینید آمار بالا می‌رود برای نتایج آزمایش‌ها است که می‌آید. ما هیچ کوتاهی برای ارائه آمار نداریم. شاخص آمار خود را هم اعلام کردیم و هراسی هم از مردم خود نداریم و جامعه جهانی را هم به روز در جریان آخرین دستاوردهای علمی خود قرار دادیم. خوشحال هستیم که در کیت و ونتیلاتور دستاورد داشتیم و این دستاورد را هم در اختیار همسایگان و هم در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار دادیم.

*این می‌تواند به تشریک مساعی و به اشتراک گذاشتن دانش جهانی برای مقابله با کرونا بسیار کمک کند. با توجه به کار خبط آمریکا در تهدید سازمان بهداشت جهانی، اتهام زنی به ایران هم از همین جنس است. ما در زمینه جان مردم بر عهد و پیمانمان با مردم ایستادم و کوتاه نخواهیم آمد و شوخی نخواهیم داشت.

*حتماً جان یک نفر ایرانی، یک سالمند ایرانی، یک بالای ۸۰ ساله هم برای ما مهم است و مانند بسیاری از کشورها آنها را کنار نگذاشتم و نگفتیم بیمارستان‌های ما جای کدام طبقه اجتماعی و گروه سنی است‌. نفس یک ایرانی برای دولت ما و همه ما مهم است. جان هر کسی هم برای خودش و هم برای ما متصدیان برای پاسخگویی در مقابل خدا مهم است.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند