کدخبر: ۳۳۶۴۷۶ لینک کوتاه

احتکار نفت ارزان توسط هندی‌ها

اقتصادنیوز: پالایشگاه‌های هندی با وجود اینکه مخازن نفت در همه نقاط این کشور ۱۰۰ درصد پر شده‌اند، از ارزانی قیمت‌ها بهره برده و به نگهداری نفت روی مخازن شناور روی آورده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از بلومبرگ؛ دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند اعلام کرد که پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی اکنون هفت میلیون تن معادل بیش از ۵۰ میلیون بشکه در روز نفت را در نفتکشها نگهداری می‌کنند. پالایشگاه‌های هندی در بحبوحه ریزش بیش از ۶۰ درصدی قیمت نفت به ذخیره‌سازی پرداخته‌اند. 

استفاده هند از مخازن شناور در پی پر شدن کامل ظرفیت مخازن خشکی روی داده است. ۲۵ میلیون تن ظرفیت نگهداری نفت و سوخت در پالایشگاه‌ها، خطوط لوله و دپوهای خشکی این کشور کاملاً پر شده است.نفت به دلیل سقوط مصرف در پی شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت کوتاه‌مدت میان عربستان سعودی و روسیه دچار افت شدید قیمت شد.

سقوط تقاضا برای نفت، اشباع عرضه را تشدید کرده و باعث پر شدن سریع مخازن خشکی در سراسر جهان شده و در نتیجه همه به دنبال گزینه‌های دیگری مانند مخازن شناور افتاده‌اند.

سنتیل کوماران، مشاور بازار نفت در شرکت «فکتس گلوبال انرژی» در این باره به بلومبرگ گفت: مشاهده اینکه پالایشگاه‌های دولتی هند نفت را در مخازن شناور نگه دارند، غیرمعمول است اما به نظر می‌رسد با کاهش قابل توجه تولید دیگر جایی برای نگهداری نفت ندارند.

به گفته وزیر نفت هند، تقاضای این کشور برای محصولات نفتی در آوریل حدود ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

مخازن نفت هند ۹۵ درصد پر شده و پالایشگاه‌های هندی در تلاش برای فروش سوخت در بازار محموله‌های تک هستند و نرخ پالایش را در سراسر کشور کاهش داده‌اند.

هند سومین مصرف‌کننده و واردکننده بزرگ نفت جهان است و بیش از ۸۰ درصد از نفت مورد نیازش را وارد می‌کند که بزرگ‌ترین هزینه در تجارت خارجی این کشور است.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند قرنطینه این کشور را تا ۱۷ ماه مه تمدید کرد اما برخی از صنایع و کشاورزی و همچنین حمل‌ونقل کالاها اجازه یافته‌اند فعالیتشان را از سر بگیرند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند