کدخبر: ۳۳۷۶۴۵ لینک کوتاه

دلارزدایی روسیه :ذخایر ارزی و طلا ۲/۵ میلیارد دلار افزایش یافت

اقتصادنیوز: روسیه با هدف کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی خود برای مقابله با سلطه این ارز، ۲.۵ میلیارد دلار به ذخایر طلای خود اضافه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛ آنها ذخیره طلا را به عنوان فاکتوری مهم برای مقابله با سلطه دلار در بازارهای جهانی مطرح می‌کنند. به طوری که تفاهم نامه‌های دوجانبه و چند جانبه برای به زیر کشیدن دلار با ابزار طلا منعقد می‌شود. در این زمینه روسیه و چین پیشتاز هستند.

به گزارش راشاتودی، بر اساس آمارهای بانک مرکزی روسیه،  ذخایر ارز خارجی و طلای روسیه در اول ماه می از رقم 566 میلیارد دلار عبور کرد.

همچنین سرمایه‌های خارجی هم در ماه گذشته با 4 دهم درصد رشد 2.53 میلیارد دلار شد.

مسئولان این کشور می‌گویند که ارزش طلا با 5.2 درصد افزایش از 126 میلیارد دلار فراتر رفته است. 

سقف ارزهای جاری روسیه تقریبا 20 درصد بالاتر از هدف پیش‌بینی شده 500 میلیارد دلاری توسط بانک مرکزی روسیه در سال گذشته است.

روسیه تا کنون طی 4 سال گذشته مرتب ذخایر خود را افزایش می‌دهد. سال گذشته ارزش ذخایر این کشور به 86 میلیارد دلار رسید. در حالی که سال 2017  و 2018 به ترتیب 33 و 55 میلیارد دلار بود.

طی چند سال گذشته روسیه،‌نظم جدیدی را به ذخایر خارجی خود داده است به طوری که سهم دلار را در مقابل دیگر ارزها و نیز طلا به شدت کاهش داده است.

سال گذشته بانک روسیه گزارش داد که سهم دلار در برابر سبد دیگر ارزها از 43.7 درصد به 23.6 درصد در یک سال اخیر کاهش یافته است. 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند