گزارش محرمانه سازمان ملل درباره حمایت‌های تسلیحاتی امارات از لیبی

کدخبر: 338356
اقتصادنیوز: گزارش محرمانه سازمان ملل نشان می‌دهد، امارات با نادیده گرفتن قطعنامه شورای امنیت درخصوص ممنوعیت ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به لیبی، یک پل هوایی برای انتقال سلاح به این کشور راه اندازی کرده‌ است تا از طریق آن نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر را کمک کند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از بلومبرگ؛  این گزارش طی ماه میلادی جاری به شورای امنیت ارائه شد و دو دیپلماتی که در جریان مفاد آن قرار داشتند،  گفتند: امارات  از ابتدای نوامبر گذشته تاکنون دست کم ۳۷  فرونده هواپیما حامل سلاح و مهمات به لیبی ارسال کرده‌ است.

شبکه پیچیده‌ای از شرکت‌ها وجود دارد که سلاح و مهمات به لیبی ارسال می‌کنند. این شرکت‌ها در امارات، قزاقستان و جزایر ویرجین انگلیس ثبت شده‌اند.

در این گزارش که توسط کمیته کارشناسان سازمان ملل تهیه شده آمده‌ است: این کمیته پروازهای محرمانه  زیادی را ثبت کرده است که از امارات و پایگاه هوایی این کشور در اریتره انجام شده و مقصد تمام آنها مناطق تحت تصرف ژنرال حفتر در لیبی  بوده‌ است.

به گفته این دیپلمات‌ها،  برخی از هواپیماها که حامل تسلیحات  و مهمات برای نیروهای حفتر بودند،  با کمک  دو شرکت قزاقستانی به سمت لیبی پرواز کردند

به دنبال سرنگونی نظام معمر قذافی درسال ۲۰۱۱  در لیبی این کشور دچار جنگ داخلی شد و این جنگ همچنان ادامه دارد. نیروهای وابسته به ژنرال حفتر از حمایت عربستان، امارات، مصر، روسیه  بهره مند است و نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی ( مورد تائید سازمان ملل ) توسط قطر، ترکیه  و برخی کشورهای غربی حمایت می‌شود.

 

تیتر یک
  • ارزش منصفانه طلا چقدر است؟

    آخرین مطالعه نشان می دهد که آمریکا در حال نزدیک شدن به «وضعیت عادی» است ، اما آخرین مرحله،مرحله دشواری خواهد بود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما