بلومبرگ خبر داد

تصمیم جدید اردوغان درباره «اس ۴۰۰»

کدخبر: 391937
اقتصادنیوز: خبرگزاری بلومبرگ سه شنبه شب در گزارشی اعلام کرد که احتمال دارد ترکیه نسبت به استفاده از سامانه موشکی «اس – ۴۰۰» روسیه مقابل عدم حمایت آمریکا از گروه‌های کُرد در سوریه صرف نظر کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، مقام‌های ترکیه که خواستند نامشان ذکر نشود به این خبرگزاری آمریکایی گفتند: آنکارا آماده عقب نشینی از مواضع پیشین خود مانند استفاده محدود از سامانه‌های هوایی اس – ۴۰۰ روسیه است؛ چرا که دولت ترکیه تلاش دارد تا از تأمین قطعات یدکی سیستم‌های تسلیحاتی ساخت آمریکا که در اختیار دارد اطمینان حاصل و همچنین از خسارت اقتصادی خودش جلوگیری کند.

مقام‌های ترکیه افزودند: آنکارا همچنین تلاش می‌کند تا مانع از افزایش حمایت‌های واشنگتن از شبه نظامیان کُرد در سوریه شود.

پیش‌تر «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در گفت و گو با روزنامه الحریت این کشور درباره استفاده از سامانه موشکی اس – ۴۰۰ گفته بود: همواره آماده مذاکره هستیم. همیشه قصد استفاده از آنها را نداریم. این سیستم‌ها با توجه به شرایط خطر استفاده می‌شوند. در این زمینه تصمیم گیرنده هستیم.

مسکو و آنکارا در سال ۲۰۱۷ توافقنامه واگذاری سامانه‌های اس ۴۰۰ را امضا کردند که این اقدام با انتقاد شدید آمریکا مواجه شد.

واشنگتن آنکارا را تهدید کرد که در صورت خرید این سامانه در فهرست سیاه آمریکا قرار می‌گیرد.

سرانجام وزارت دفاع ترکیه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ از تحویل گرفتن اولین سری از سامانه دفاع موشکی "اس ۴۰۰" روسیه خبر داد.

تیتر یک
  • واکنش‌های جهانی به ملاقات پاپ و آیت‌الله سیستانی

    اقتصادنیوز: رسانه‌های مختلف بین‌المللی امروز به صورت گسترده‌ای به ملاقات مهم پاپ فرانسیس و آیت‌الله سیدعلی سیستانی پردا…

از دست ندهید
بلیط هواپیما