آغاز نشست شورای حکام آژانس درباره ایران

کدخبر: 440230
جلسه فصلی ماه سپتامبر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پایتخت وین آغاز شد و محور اصلی این جلسه برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در «وین» پایتخت اتریش با محور اصلی برنامه هسته‌ای ایران آغاز به کار کرد و تا روز جمعه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) ادامه خواهد داشت.

نمایندگی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در پیامی که در صفحه توییتری خود در خصوص آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کرد، نوشت: «جله ماه سپتامبر (ماه فعلی میلادی) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شده است».

در این پیام در خصوص محور اصلی جلسه شورای حکام آژانس نوشته شده است: «دستورکار آن شامل موضوعات ایمنی هسته‌ای، امنیت هسته‌ای، استفاده صلح‌آمیز از اتم، راستی‌آزمایی و نظارت در ایران، به کارگیری پادمان‌ها و سیاست‌های شخصی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌شود».

از طرف دیگر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در «وین» نیز در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، در خصوص این نشست گفت: «جلسه ماه سپتامبر شورای حکام آژانس آغاز شده است. قالب این نشست به صورت ترکیبی (مجازی و حضوری) است اما اکثر اعضای شورای حکام و کارشناسان آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای حضور مجازی، در سالن اجلاس حضور داشته باشند. در دوران همه‌گیری، چنین چیزی (برگزاری ترکیبی نشست) برای اولین بار است که رخ می‌دهد».

جلسه فصلی شورای حکام آژانس در حالی برگزار شده است که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه هفته جاری (20 شهریور ماه) برای دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تهران سفر کرد.

وی پس از بازگشت از سفر به ایران در فرودگاه وین  در جمع خبرنگاران با اشاره به توافق با ایران گفت که نیازی به صدور قعطنامه علیه ایران در شورای حکام نمی‌بیند.

گروسی اضافه کرد: «من به  شورای حکام نظرات و دیدگاه‌هایم را ارائه خواهم کرد به آنها چیزهایی را که بدست آوردم توضیح خواهم داد و آنها المان‌های جدیدی را در اختیار خواهند داشت و درباره صدور قطعنامه تصمیم گیری خواهند کرد. توافق جدید به ما اجازه می‌دهد تا اطلاعات درباره فعالیت هسته‌ای ایران در زمینه آب سنگین، روتورها، سانتریفیوژها و غنی سازی ادامه یابد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه شب در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. او پیش از ظهر امروز (یکشنبه) ۲۱ شهریور ماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد که این دیدار ۲ ساعت به طول انجامید.

مدیرکل آژانس پس از این دیدار، ضمن مثبت ارزیابی کردن آن، بر گسترش همکاری ایران و آژانس تأکید کرد و گفت که دوباره برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به تهران می‌آید.

در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این دیدار منتشر شد، ذکر شده که طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند. 

در ادامه این بیانیه آمده است: در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فیمابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. در همین راستا، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار خواهد کرد و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد کرد تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های بین ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف و بحث در خصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

طبق این بیانیه، به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

پیش‌تر گزارش شده بود گروسی وضعیت همکاری ایران با آژانس را در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بین روزهای ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریور) برگزار خواهد شد به اعضای این شورا ارائه خواهد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما