شناسایی عامل کمبود معلم توسط وزیر آموزش وپرورش!

کدخبر: ۶۰۵۵۶۷
اقتصادنیوز: وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که فقط ۳ درصد کلاس‌های درس با مشکل نبود معلم مواجه هستند .
شناسایی عامل کمبود معلم توسط وزیر آموزش وپرورش!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری نشست غیرعلنی مجلس در خصوص کمبود معلم و چالش‌های آموزش و پرورش، عنوان کرد: وزارت آموزش و پرورش بزرگترین نهاد اجتماعی کشور بوده و تقریبا دو پنجم کارکنان دولت در آموزش و پرورش حضور دارند و از حیث مأموریت نیز مهم‌ترین مأموریت یعنی آینده سازی را به عهده دارد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مجلس نسبت به این وزارتخانه و کمبود معلم دغدغه‌مند است، افزود: ریشه مشکل کمبود معلم مربوط به سنوات گذشته بوده و اهتمام مجلس و دولت بر این است که این مشکل به دوش دولت و مجلس بعد موکول نشود.

صحرایی با یادآوری اینکه وزیری در دوره کاری خود در سنوات گذشته به رئیس جمهور وقت گفته بود که ۳۰۰ هزار معلم اضافه داریم که مشخص بود در راهبرد‌ها اشتباه کردند، ادامه داد: از سوی دیگر ریشه مشکل جایی است که پذیرش دانشگاه فرهنگیان را از ۲۵ هزار نفر به زیر ۳ هزار نفر کاهش دادند.

این عضو کابینه دولت سیزدهم تصریح کرد: از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۲ بیش از ۳ میلیون دانش آموز اضافه شده، ولی چقدر مدرسه و معلم به آموزش و پرورش اضافه شدند؛ تمامی این موارد در نشست غیرعلنی بحث شد و رئیس مجلس تأکید کردند این موضوع مسئله‌ای حیاتی بوده و ملی نیست و پس از برنامه هفتم توسعه نیز به این موضوع ورود خواهیم کرد و به همین دلیل معتقدم این جلسه یک نشست تاریخی بود.

وی افزود: این مجلس همواره اهتمام برای حل موضوعات دشوار داشته و این دولت نیز امروز را فدای فردا نکرده به همین جهت می‎خواهیم این مشکل را حل کنیم تا به مسائل ما به حداقل ممکن برسد.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: البته باید توجه کرد که مشکل ما در خصوص سه درصد از کلاس‌هایی است که با مشکل کمبود معلم مواجه هستند و ۹۷ درصد کلاس دارای معلم نباید نادیده گرفته شود. این دولت تصمیمش این است که معلم قیمتی بگیرد، ولی نه به هر قیمتی؛ لذا می‌خواهیم حق مردم را ادا کنیم و مردم به گردن دولت حق دارند که معلم خوب در کلاس‌های درس به فرزندانشان تدریس کند.

وی اضافه کرد: حتی اگر معلم یک ماه دیرتر سر کلاس برود، ولی معلمی برود که صلاحیت حرفه‌‎ای، تخصصی، سلامت روحی و معنوی او تأیید شده است، این اتفاق سال آینده رخ نخواهد داد.

صحرایی تصریح کرد: امسال حدود ۵۰ هزار استخدام جدید داشته‌ایم و بیش از ۲۰ هزار نفر نیز خروجی دانشگاه فرهنگیان خواهیم داشت، سال‌های بعد نیز از تجربه امسال استفاده خواهیم کرد تا مسئله امسال تکرار نشود.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سئوال که با وجود گذشت یک ماه از سال تحصیلی چه تعداد کلاس خالی از معلم داریم، گفت: با اعلام نتایج آزمون دبیری که بیش از ۱۵ هزار معلم وارد آموزش و پرورش شدند و تکمیل ظرفیت آموزگاری که همین روز‌ها اعلام خواهد شد و بیش از ۹ هزار نفر اضافه می‌شوند دیگر کلاس خالی از معلم نخواهیم داشت.

وی افزود: مدیران کل استان‌ها نیز به زودی آخرین آمار خود را ارائه خواهند داد که دیگر کلاس خالی از معلم نداریم. متأسفانه برخی از ما توقع دارند، مشکل بیکاری کشور را با آموزش و پرورش حل کنیم، اما ما چنین حقی نداریم و نمی‎توانیم با آموزش و پرورش اینچنین رفتار کنیم.

صحرایی مسئله معلم باید از کارمند جدا شود، معلم رسالت سنگینی دارد و او با کارمند عادی فرق داردو ضوابط انتخاب معلم نیز متفاوت است.

وزیر آموزش و پرورش البته وظیفه ما است که کلاس خالی از معلم را تکمیل کنیم اینکه دولت و مجلس امروز اتفاق نظر دارند که این مشکل ۲۰ یا ۳۰ ساله را حل کنند، اتفاق مبارکی است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی