کدخبر: ۲۷۵۰۱۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کانال های باستانی که تخت جمشید را از خطر سیلاب نجات دادند + عکس

اقتصاد نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: کانال‌هایی که هزاران سال قبل در تخت جمشید برای هدایت آب حفر شده بود امروز در تخلیه سیلاب از این بنای تاریخی جهانی عملکرد مطلوبی داشت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس؛ مصیب امیری در شیراز از خروج سیلاب کانال‌های زیرزمینی موجود در تخت جمشید خبر داد و اظهار داشت: در پی وقوع سیل کانال‌های تاریخی تخت جمشید که قدمت هزاران ساله دارد در هدایت آبهای سطحی نقش موثری ایفا کرده است.

وی ادامه داد: این هنر معماری ایرانیان باستان که در تهیه شبکه آب کانال کشی شده به کار رفته است باعث شد تا آب سیلاب اخیر ظرف یک ساعت از این میراث جهانی تخلیه شود.

_91505666_d6edb948-ae9d-4f37-aecc-bf1ad2f575ef copy copy

وی تصریح کرد: بدین ترتیب بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است وعملیات تخلیه آب، صاف کردن شن‌ها و بازسازی مسیر گذر بازدیدکنندگان پس از بارش شدید باران توسط تیم حفاظت و مرمت میراث جهانی تخت جمشید به انجام رسیده است.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به وضعیت کنونی نقش رستم اشاره کرد و اعلام کرد: سیلاب و بارش به آثار تاریخی این منطقه آسیبی نرسانده است و تنها به دلیل شرایط جوی موجود، خدمات دهی اطراف این مجموعه مانند کافی شاپ و ... به طور موقت تعطیل هستند.

امیری با تاکید بر نحوه خدمات دهی سایر اماکن تاریخی تحت پوشش این اداره کل در شیراز اظهار کرد: پس از وقوع آب گرفتگی در سطح شهر شیراز، تنها موزه هفت تنان به علت وضعیت خیابان هفت تن، قادر به خدمات دهی نیست.

وی تصریح کرد: اکثر اماکن همچون حافظیه، مجموعه زندیه، باز و پذیرای مسافرین و گردشگران هستند و آرامگاه سعدی نیز دچار مشکلی که در پی سیلاب شده باشد، نشده و همچنان باز است.