کدخبر: ۳۰۸۲۱۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

زائران اربعین حسینی از مرز خسروی به ایران بازگردند

اقتصادنیوز؛ ورود زوار به کشور این روزها شدت گرفته و به دلیل شلوغی و ترافیک شدید مرز مهران، فرمانده پلیس راه استان کرمانشاه به زوار توصیه می‌کند که مرز خسروی را برای برگشت خود به داخل کشورمان انتخاب کنند تا از میزان ترافیک مهران کاسته شود.

به گزارش اقتصادنیوز، ورود زوار اربعین از مرز خسروی نسبت به روزهای گذشته شدت گرفته و براساس آخرین آمار روز پنجشنبه (۲۵ مهرماه) ۹ هزار زائر از این مرز وارد کشور شدند که این حجم از ورودی موجب ترافیک شدید در مسیرهای منتهی به شهر کرمانشاه شد.

زوار اربعین حسینی (ع) علاوه بر برگشت از مرز خسروی، این مرز را برای ورود به خاک عراق نیز انتخاب می کنند و روز گذشته ۲ هزار زائر هم از طریق این مرز عازم کربلای معلی شدند.

این میزان ورود و خروج زوار از مرز خسروی منجر به ترافیک شدید در مسیرهای منتهی به مرز خسروی و همچنین برگشت به شهر کرمانشاه شد و در این راستا فرمانده پلیس راه استان کرمانشاه به زوار توصیه می کند که حتما در طول رانندگی در مسیر استراحت کنند.

امکانات حمل ونقل برای جابجایی زوار از مرز خسروی فراهم است

سرهنگ محمد حیدری که شخصا فرماندهی میدان برای کنترل ترافیک را در مرز خسروی در دست گرفته به خبرنگار ایرنا گفت: باتوجه به بازگشت زوار، وضعیت تردد در محورهای منتهی به استان ایلام و مرز خسروی در مسیر برگشت دارای ترافیک سنگین اما تحت کنترل است.

وی اظهار داشت: بیشترین حجم ترددی از جاده حمیل به سمت اسلام‌آبادغرب، اسلام‌آبادغرب به شهر کرمانشاه و کرمانشاه به سمت همدان است.

او با تاکید بر اینکه بار بازگشت زوار اربعین از مرز خسروی را داریم و اکثر زوار در حال برگشت از این مرز هستند، گفت: پیش بینی ما این است که در مدت ۴۸ ساعت آینده حداقل دو سوم زائران به کشور بر می‌گردند و همکاران ما هم برای ایمن‌سازی و پیشگیری از تصادفات در سطح محورهای استان آماده هستند.

وی توضیح داد که نیروهای پلیس راه در قالب ۱۴۰ تیم گشتی و با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در سطح استان و همچنین ظرفیت‌هایی که از استان‌های دیگر در اختیار ما قرار گرفته در سطح محورهای استان مستقر هستند و هماهنگی لازم با همه دستگاه‌های امدادی و خدمات‌رسان برای روان‌سازی ترافیک و تردد زوار اربعین انجام شده است.

بیشترین حوادث به دلیل خواب آلودگی به وقوع می‌پیوندد

فرمانده پلیس راه استان کرمانشاه در ادامه گفت: باتوجه به تجاربی که از اربعین سال گذشته داریم بیشترین حوادث ما در مسیر برگشت زائران و بیشترین حوادث به دلیل خستگی و خواب آلودگی رخ می دهد و نیاز است که رانندگان پیش‌بینی استراحت در طول مسیر را در برنامه کاری خود داشته باشند.

سرهنگ حیدری افزود: برای استراحت رانندگان استراحتگاه‌هایی بین مسیر درنظر گرفته شده و توصیه ما به همه رانندگان این است که استراحت لازم را در طول مسیر داشته باشند.

او با اشاره به اینکه الان بیشترین تردد زائران ما از مرز مهران بوده و همچنین بیشترین بار ترافیک هم در محورهای منتهی به مرز مهران است، به زوار توصیه کرد که مرز خسروی را برای برگشت انتخاب کنند چرا که خسروی این بستر را دارد و سیستم حمل و نقل در داخل کشور برای جابجایی مسافران از مرز خسروی به مقاصد زائران آماده است.

اتوبوس ها و مینی بوس‌های فروانی در مرز خسروی برای جابجایی زوار مستقر شده و به محض ورود زائران به داخل خاک کشورمان سیستم حمل و نقل مستقر در این مرز آماده جابجایی آنها هستند. 

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.  

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند