کدخبر: ۳۱۳۹۲۸ لینک کوتاه

درس فرانسه به بازار گردشگری ایران

اقتصادنیوز: حدود سه سال پیش در جریان ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشورمان برای بررسی نحوه و شرایط سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران، یک گروه فرانسوی سراغ بازار عرضه اقامتگاه‌های مناسب گردشگری رفتند و مطالعه‌ای درباره تعداد هتل‌های موجود در ایران و دسته‌بندی آنها به لحاظ تعداد ستاره‌ها انجام دادند تا براساس آن نسبت به امکان‌سنجی برای سرمایه‌گذاری در بازار ساخت هتل اقدام کنند. نتایج آن زمان تحقیقات فرانسوی‌ها یک درس معنادار به بازار امروز گردشگری ایران می‌دهد. تحقیقات سرمایه‌گذاران فرانسوی نشان داده بود بازار گردشگری ایران برای گردش و تفریح بین شهری خانوارهای ایرانی و همینطور ورود توریست‌های خارجی به حدود یک صد هتل جدید نیاز دارد با این شرط که بخش قابل‌توجهی از هتل‌های جدیدی که ساخته می‌شود حتما و باید «هتل سه ستاره» باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، خارجی‌های متخصص در امور گردشگری با یک نگاه به وضعیت مراکز اقامتی ایران به‌راحتی «نقطه ضعف» این بازار که به یکی از مهم‌ترین موانع گردشگری داخلی تبدیل شده است را تشخیص دادند، اما این چالش به‌تازگی توسط مسوولان دولتی این حوزه مورد توجه قرار گرفته است.ماجرا از این قرار است که خانوارهای ایرانی به‌‌شدت علاقه دارند به شهرهای مختلف ایران سفر کنند و گردش و تفریح را اولویت‌ اقدام برای روزهای تعطیل می‌دانند. اما ایرانی‌ها برای گردش با دو مانع روبه‌رو هستند. مانع اول نبود تعطیلات مناسب از نوع سریالی در طول ماه است و مانع دوم نیز نبود مراکز اقامتی ارزان و در استطاعت گردشگران.

ظاهر تقویم تعطیلات به این صورت است که تعداد روزهای تعطیلی مناسبتی کشورمان از بقیه کشورها زیادتر است. اما در واقعیت، مجموع روزهای تعطیل در ایران خیلی کمتر از دیگر کشورها است. علت این اختلاف به نبود تعطیلات مناسب از نوع سریالی مربوط است. اگر تعطیلی آخر هفته در کشور مثل بقیه کشورها دو روزه شود، در این صورت گردشگران ایرانی نیز مثل بقیه گردشگران دنیا به تعطیلات مناسب (دو روزه) آن هم از نوع سریالی (هر هفته) دسترسی پیدا می‌کنند و در نتیجه می‌توانند برای سفرهای منظم و همیشگی - هر بار به یک نقطه جذاب ایران- سفر کنند. مانع دوم نیز فقدان هتل‌های ارزان و با قیمت مناسب است. آنطور که به‌تازگی مسوولان گردشگری کشورمان نیز نسبت به آن اذعان کرده‌اند، سرمایه‌گذاری در بازار ساخت هتل طی سال‌های گذشته با نوعی انحراف روبه‌رو بوده است. سرمایه‌گذاران تصورشان این بوده که فقط و فقط باید هتل‌های لوکس و پنج ستاره عرضه کنند در حالی که هم ذائقه گردشگران خارجی سفر کرده به ایران و هم توان اقتصادی گردشگران ایرانی در کشورمان کاملا همراستا با مراکز اقامتی غیرلوکس و البته استاندارد است. بخش زیادی از توریست‌های خارجی که به ایران می‌آیند تمایل دارند به شهرها و روستاهای نه‌چندان مشهور ایران سفر کنند و با سبک زندگی ایرانی‌ها از نزدیک آشنا شوند. این خواسته توریست‌ها به این معناست که گردشگران خارجی علاقه‌ای به اقامت در هتل پنج ستاره –شبیه آنچه در کشور محل زندگی‌شان هم پیدا می‌شود- ندارند. برای این منظور لازم است بازار گردشگری ایران به هتل‌های ارزان قیمت‌تر و حتی اقامتگاه‌های دارای مشخصات خانه‌های بومی نقاط گردشگری مجهز شود.اینکه فرانسوی‌ها تشخیص داده‌اند بازار گردشگری ایران با کمبود هتل سه ستاره مواجه است به این معناست که خدماتی که در حال حاضر در این بازار به توریست‌ها ارائه می‌شود قابلیت برقراری ارتباط با ذائقه سمت تقاضا را ندارد. اخیرا استانداری‌ها برای رفع این عارضه ماموریت پیدا کرده‌اند شرایط پذیرش گردشگران داخلی را به لحاظ مناسب‌سازی تعرفه هتل‌ها و مراکز اقامتی فراهم کنند.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند