موفقیت نیمی از طرح‌های دوشنبه‌های استارت‌آپی در جذب سرمایه

کدخبر: 383472
​رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بر همکاری این صندوق با شرکت‌های دانش بنیان، سرمایه‌گذاران و دستگاه‌های دولتی با اعطای مجموعه‌ای از خدمات متنوع برای عقد قرارداد میان آنها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری وشکوفایی،  علی وحدت در مراسم آغاز بکار رویداد نقش موثر زنان در مدیریت بهینه مصرف در حوزه برق، آب و انرژی (شکوفا) در سخنانی اظهار داشت: زنان در سال‌های بعد از انقلاب پیشرفت‌ها و دستاوردهای چشمگیری داشته‌اند که در همه حوزه‌ها مانند ارتقای نیروی انسانی، تحصیلات تکمیلی و همچنین حوزه شرکت‌های دانش بنیان قابل مشاهده است به‌طوری‌که در حال حاضر نزدیک به 600 شرکت دانش بنیان با مدیر عاملی زنان در حال فعالیت هستند. البته زنان در بخش R&D و توسعه محصول در شرکت‌های دیگر نیز نقش کلیدی دارند. این شرکت‌ها جزو بهترین شرکت‌هایی هستند که توسط زنان راهبری می‌شود.

وحدت در مورد ابزارهای فعال در صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان خاطرنشان کرد: برگزاری نشست‌های تخصصی برای احصای نیازهای فناورانه در کشور و در کنار آن نمایش توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان یکی از برنامه‌های صندوق نوآوری بوده و در دو سال گذشته به‌طور متوسط هر دو روز یکبار، یک رویداد از سوی صندوق برگزار شده است.

به گفته وی، پس از شیوع ویروس کرونا، مجموعه صندوق نوآوری برگزاری رویدادها را به‌صورت مجازی ادامه داد که یکی از این رویدادها، «دوشنبه‌های استارت‌آپی» است که به منظور معرفی توانمندی‌های استارت‌آپ‌ها به سرمایه‌گذاران خطرپذیر برگزار می‌شود. در حال حاضر نزدیک به نیمی از طرح‌های دوشنبه‌های استارت‌آپی با ابزار هم‌سرمایه‌گذاری صندوق، موفق به جذب سرمایه مورد نیاز خود شدند. نگاه ما، اقتصادی است و چنانچه طرحی به مرحله عقد قرارداد برسد از نظر ما موفقیت حاصل شده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه در مورد راهکارهای افزایش بهره‌وری به عنوان یکی از شاخص‌های مورد بررسی در این رویدادها گفت: برای افزایش تولید ناخالص ملی سهم مهمی برای بهره‌وری دیده شده است. امروز این باور وجود دارد که برای افزایش درآمد باید سرمایه اولیه بزرگی فراهم شود که مابه‌ازای آن، درآمد بیشتر می‌شود اما راهکار دیگر افزایش درآمد، بالا بردن بهره‌وری است که تاکنون در این عرصه خیلی موفق عمل نکردیم. برای افزایش بهره‌وری ابزارهایی چون قیمت‌گذاری هوشمند، آموزش و نوآوری در روش و ابزار می‌تواند کمک جدی کنند. 

جزئیات اعطای خدمات به شرکت‌های دانش بنیان با عاملیت زنان

در ادامه رویداد شکوفا، دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، میزان برخورداری شرکت‌های دانش بنیان با مدیرعاملی زنان از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی را تبیین کرد و گفت: زنان دستاوردهای خوبی در عرصه صنعت داشته‌اند به‌طوری‌که میزان اشتغال زنان در صنعت 26.4 درصد و میزان اشتغال مردان در صنعت 32.8 درصد است. در زمینه برخورداری از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در سال 99 میزان استفاده از خدمات بیشتر شده است به‌طوری‌که در زمینه توانمندسازی 535 فقره خدمات ارائه شده است که از این تعداد 175 شرکت به مدیریت زنان آن را دریافت کرده که 29 درصد از کل شرکت‌های دانش بنیان با مدیریت زنان را شامل می‌شود. 

وی ادامه داد: همچنین در زمینه تسهیلات کرونایی صندوق نوآوری و شکوفایی، 972 فقره تسهیلات ارائه شده که 77 شرکت دانش بنیان با عاملیت زنان از این خدمت استفاده کردند. در زمینه ارائه تسهیلات نیز 2583 فقره تسهیلات ارائه شده است که 384 شرکت دانش بنیان با عاملیت زنان از این خدمات استفاده کردند.

ملکی‌فر همچنین در ادامه مورد برنامه‌های این رویداد نیز گفت: ما در این رویداد، بر حوزه مدیریت بهینه مصرف متمرکز شدیم که در کشور با چالش‌های مختلفی در این زمینه مواجه هستیم. در این رویداد 20 نیاز فناورانه در حوزه آب، برق و انرژی معرفی خواهد شد و برگزاری سه نشست تخصصی آموزش بین‌المللی به علاوه جذب سرمایه‌گذار خطرپذیر برای استارت‌آپ‌هایی با عاملیت بانوان از دیگر برنامه‌های این رویداد است. 

 .

 

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • تعدیل قیمت در دو منطقه محبوب پایتخت

    اقتصادنیوز : مناطق ۴ و ۵ دو منطقه محبوب خریداران مسکن هستند که فایل های نوساز در میان فایل های پیشنهادی فروش این…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید