بازگشایی مجدد سامانه پرداخت شهریه معلولان از هفته آینده

کدخبر: 386410
اقتصادنیوز : رئیس مرکز فناوری اطلاعات، تحول اداری و توسعه خدمات بهزیستی در رابطه با پرداخت شهریه معلولان توضیحاتی ارائه داد و گفت: سامانه ثبت‎نام پرداخت شهریه معلولان (http://students.behzisti.net) هفته آینده مجددا باز می‎شود.

اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  مجید رضازادهرئیس مرکز فناوری اطلاعات در فایلی صوتی در مورد شهریه افراد دارای معلولیت مورد پوشش سازمان بهزیستی افزود: در این رابطه قانونی وجود دارد که تحصیل دانشجویان معلول را رایگان اعلام می‎کند و بر اساس آیین‎نامه اجرایی هیات دولت این موضوع مصوب شده و برابر با ماده ۹ قانون حمایت از معلولان است. در این آیین‎نامه اجرایی اعلام شده که معلولان متوسط، شدید و خیلی شدید هفت دهک پایین کشور مشمول تحصیل رایگان هستند. 

وی گفت: این موضوع وظایفی را برای سازمان‎های بهزیستی، سنجش و برنامه و بودجه ایجاد می‎کند تا به این ترتیب دانشجویانی که شرایط فوق را دارند به صورت رایگان در دانشگاه‎هایی که از سوی وزارت علوم و بهداشت مجوز دارند و تحصیل در آنها منجر به اخذ مدرک می‎شود، تحصیل کنند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات، تحول اداری و توسعه خدمات بهزیستی افزود: در برخی دانشگاه‎ها نظیر دانشگاه آزاد و پیام نور، تحصیل هزینه دارد اما معلولان به صورت رایگان می‌ توانند تحصیل کنند. سازمان بهزیستی برای رسیدگی به این امر کمیته سازماندهی دانشجویی را تشکیل داد که در این کمیته، دو حوزه تخصصی این موضوع یعنی معاونت توانبخشی و معاونت اجتماعی عضویت دارند. همچنین حوزه مرکز فناوری اطلاعات و حوزه معاونت پشتیبانی نیز عضویت دارند. با این شرایط تحصیل دانشجویان معلول و تحت پوشش سازمان بهزیستی سازماندهی می‎شود. 

رضازاده گفت: بر این اساس سامانه‎ای طراحی شد که بتوانیم به صورت منظم و دقیق و البته با سرعت بالا اطلاعات افرادی که مشغول به تحصیلات عالیه هستند را داشته باشیم. این سامانه سه ماه پیش راه‎اندازی شد. دانشجویان وارد این سامانه می‎شوند و مشخصات و مدارک لازم را بارگذاری می‎کنند و بر اساس نوع معلولیت و دلیلی که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند تقسیم‌ بندی خواهند شد. در ادامه اقدامات بعدی برای آنها انجام می‌شود. 

وی اظهار داشت: بر این اساس ما شیوه نامه‎ای را هم تصویب کرده‎ایم که بر اساس قانون و آیین‎نامه اجرایی حمایت از معلولان و البته با توجه به بند «ر» ماده ۶۴ برنامه پنج ساله ششم و همچنین شرح وظایف سازمان بهزیستی افراد تقسیم‎بندی شدند و تحصیلات دانشگاهی آنها مدنظر قرار گرفت. در این آیین‎نامه هم به افرادی که در دانشگاه‎های دولتی مشغول به تحصیل هستند و هم به افرادی که در دانشگاه‎هایی که تحصیل در آنها مستلزم پرداخت شهریه است درس می‎خوانند کمک هزینه پرداخت می‎شود. 

رضازاده گفت: علاوه بر دانشجویان دانشگاه‎های غیردولتی، دانشجویان مراکز دولتی هم این کمک هزینه را در دریافت خواهند کرد. بر اساس آیین‎نامه مصوبه هیات دولت پرداخت حق هزینه به صورت ۱۰۰ درصدی برای همه معلولان است. در مرحله اول ساماندهی این طرح اطلاعات جمع آوری شد و شهریه‎های افراد در حال پرداخت است. 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات، تحول اداری و توسعه خدمات بهزیستی تاکید کرد: البته شهریه یک گروه دیگر نیز به صورت ۱۰۰ درصدی پرداخت خواهد شد و آن هم فرزندان افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی است.

وی گفت: این افراد بر اساس مسئولیت‌ های سازمان بهزیستی و قوانین و مقررات حمایت از حقوق معلولان و حمایت از افراد نیازمند و افراد آسیب پذیر با مصوبات معاونین شورای سازمان بهزیستی مشمول دریافت بخشی از شهریه هستند. این میزان در حد سقف بودجه‎ای است که به سازمان داده می‎شود. تلاش می‎شود که حداکثر بودجه دریافت شود تا حداکثر شهریه را بدهیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با مصوبه شورای معاونین و دستور ریاست سازمان مقرر است که معلولان خفیف و معلولانی که در سه دهک بالا هستند به دلیل هزینه‎های اضافی که معلولان برای نیازمندی‎های زندگی‎شان دارند مشمول دریافت کمک هزینه برای شهریه دانشجویی می‎شوند.

وی گفت: دانشجویان معلولی که از قبل وارد دانشگاه شده‎اند شهریه برای آنها همچنان پرداخت می‎شود و نگران قطع آن نباشند. از هفته آینده سامانه مجددا باز می‎شود و دانشجویان مهلت دارند تا ثبت نام و شهریه خود را به طور کامل دریافت کنند.

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از آمار معاملات اوراق بدهی در بازار سهام؛

    در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با کاهش ۶۹ درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به ۴ هزار و ۱۹۴ میلیارد تومان رسید که…

از دست ندهید
بلیط هواپیما