کدخبر: ۳۷۰۸۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از ۱۳ آبان آغاز هر دهه

دولت کالاهای محتکرین را از انبارها بیرون می‌کشد و می‌فروشد/ احمد توکلی: اساس بر به محاکمه کشیدن زمینداران بزرگ قرار دارد

اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۳آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: دولت کالاهای محتکرین را از انبارها بیرون می‌کشد و می‌فروشد/ احمد توکلی: اساس بر به محاکمه کشیدن زمینداران بزرگ قرار دارد/ حضور کشتی‌های صیادی کره‌شمالی در خلیج فارس برای کمک به ایران/ یکهزارمین دووی ایران به سوریه صادر شد

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

13 آبان 1350؛ افزایش صادرات ایران ناسیونال به رومانی

مهندس پوپا، کارشناس رومانیایی گفت: محصولات ایران ناسیونال به‌دلیل امکانات وسیع و تجهیزات مدرن کارخانه و با بهره‌برداری از تازه‌ترین تحولات تکنیک اتومبیل‌سازی یکی از بهترین فرآورده‌های صنعتی جهان است.

وی افزود: حجم خرید محصولات ایران ناسیونال را در سال‌های آینده افزایش می‌دهد رضایت خاطر مسافران طی 3 سالی که اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های ایران ناسیونال در خدمت مردم رومانی قرار گرفته، حسن انتخاب ما را تایید کرده است.

پوپا ادامه داد: فرآورده‌های ایران ناسیونال یکی از مظاهر دقت و مهارت مهندسین و کارگران ایرانی است.

دولت کالاهای محتکرین را از انبارها بیرون می‌کشد و می‌فروشد

امروز به‌دعوت وزیر کشور اعضای کمیته 10 نفری اصناف در وزارت کشور حضور یافتند. وزیر کشور گفت: هیات شما از نظر دولت و وزارت کشور با توجه به اختیارات قانونی که دارد در امر نرخ‌گذاری و مبارزه با گرانفروشی مسوولیت دارد. در امر نرخ‌گذاری و مبارزه با گرانفروشی اقداماتی انجام داده است. وزیر کشور گفت: قانون نظام صنفی مترقی‌ترین قانون صنفی است. اجرای این قانون همان چکیده اوامر شاهانه در جهت ارجاع کار مردم به مردم است.

کنترل قیمت‌ها، مبارزه با گرانفروشی با شماست ]کمیته 10 نفری اصناف[ ولی هنوز شما از قدرت قانونی خود استفاده نکرده‌‌اید.

وی افزود: در مورد تعیین قیمت کالاها به‌طوری‌که می‌دانید قانون عرضه و تقاضا اثر کلی دارد و این امر اعلیحضرت است و در شورای عالی اقتصاد فرمودند که در هر زمان قیمت‌ها به‌طور غیرمعقول بالا می‌رود و آن کلا در مملکت کم است فورا اقدام به وارد کردن کالا نمایید.

وی ادامه داد: از شما می‌خواهم محتکرین که اجناس را احتکار کرده‌اند در انبار سردخانه‌ها، تجارتخانه‌ها، ارزاق عمومی را ذخیره کرده‌اند به من معرفی کنید دولت با قدرت کامل، به موجب قانون آن کالاها را بیرون آورده و خواهد فروخت و اجازه گران شدن هیچ کالایی را نخواهد داد.

توسعه فروشگاه‌های فردوسی برای مقابله با سوء‌استفاده محتکرین

دکتر ولیان، وزیر تعاون و امور روستاها و سرپرست وزارت تولیدات کشاورزی گفت: از این پس کلیه محصولات کشاورزی و دامی شرکت‌های سهامی زراعی و شرکت‌های تعاونی روستایی بدون دخالت دلال‌ها و واسطه‌ها با حداقل قیمتی که منافع مشروع زارعین تولیدکننده و مصرف‌کنندگان را تامین نماید در فروشگاه‌های فردوسی و شعبات آن در مناطق مختلف تهران توزیع خواهد شد.

وزیر تعاون اضافه کرد: هر موقع احساس شود که به علت کمبود مواد غذایی اساسی قیمت‌ها در سطح بازار افزایش غیرمنطقی پیدا کند، بلافاصله مواد غذایی مورداحتیاج مردم به هر میزان که لازم باشد به وسیله شرکت تعاونی فردوسی وارد و با تبعیت از قانون شرکت‌های تعاونی با حداکثر سود 6 درصد به مردم عرضه خواهد شد.

ایران کسری موازنه بازرگانی با بازار مشترک را تحمل نمی‌کند

هوشنگ انصاری، وزیر اقتصاد ایران در اجلاسیه وزیران کشورهای «گروه 77» (کشورهای در حال توسعه عضو سازمان ملل) هشدار داد که بحران جاری دلار وضع نابسامان بازرگانی کشورهای در حال توسعه را نامساعدتر کرده و فشارهای تورمی بیشتری در سراسر جهان ایجاد نموده است، وزیر اقتصاد در همین جلسه اظهار کرد که کسری موازنه بازرگانی ایران با بازار مشترک دیگر برای ایران قابل‌تحمل نیست.

13 آبان 1360؛ احمد توکلی: اساس بر به محاکمه کشیدن زمینداران بزرگ قرار دارد

به‌دنبال ارائه طرح قانونی رسیدگی به مالکیت‌های زراعی و احیا و واگذاری زمین در جمهوری اسلامی ایران آقای احمد توکلی که در کابینه جدید سمت وزارت کار و امور اجتماعی را دارند، طی مصاحبه‌ای نقطه ‌نظراتی را در رابطه با این طرح و لایحه‌ای که دولت درصدد تقدیم به مجلس است، بیان کرد: وی که یکی از امضاکنندگان این طرح می‌باشد، گفت: در بند «ج» و «د» صحبت از این است که زمین‌های مالکانی را که بیش از سه برابر عرف محل زمین دارند، اگر کشاورز باشند تا سه برابر عرف محل در اختیارشان قرار می‌گیرد و اگر کشاورز نباشند تا دو برابر و بقیه را از آنان می‌خرند و پولش را بعد از کسر بدهی‌های مالک به بیت‌المال به او می‌دهند.

وی که یکی از امضاکنندگان طرح ارائه‌شده به مجلس است، با اشاره به جملاتی از امام خمینی، گفت: ]امام می‌فرماید[: «اربابان دلیلی بر ملکیت جز سند مالکیت قلابی و تصرف عدوانی نداشته‌اند و یا آنقدر ظلم از طرف اربابان شده و اموالی از کشاورزان گرفته‌اند که کشاورزان می‌توانند زمین‌ها را بابت طلب خود از ارباب تملک نماید...»

وی افزود: با چنین طرز  فکری اساس را در این طرح بر به محاکمه کشیدن زمینداران بزرگ قرار داده‌ایم و به اتفاق زمینداران بزرگ خلع ید به عمل خواهد آمد و نیت واقعی عناصر حزب‌الله که کمک به محرومان و مستضعفان است، تحقق خواهد یافت.

توکلی گفت: به سوال کشیدن متصرفان بزرگ که در مواد 2، 3 طرح پیش‌بینی‌شده جو سیاسی و اجتماعی را به‌شدت به نفع طبقات محروم تغییر خواهد داد.

وی ادامه داد: اگر کسی یک سال خمس متعلقه به مالش را ندهد و با آن پول شروع به کار کند، بیت‌المال در اصل سرمایه او شریک می‌شود و سال بعد علاوه‌بر یک پنجم کل درآمد قبل از حذف خرج یکساله که متعلق به بیت‌المال می‌شود و اگر این سال هم پرداخت نکرده باشد، به اندازه خمس مجموع کل درآمد سال گذشته تا این سال به علاوه یک پنجم باقیمانده آخر سال در سرمایه شریک می‌شود و به همین ترتیب تصاعدی بالا می‌رود.

حضور کشتی‌های صیادی کره‌شمالی در خلیج فارس برای کمک به ایران

 محمد سلامتی، وزیر کشاورزی و عمران روستایی درباره قرارداد با کره‌ شمالی گفت: قراردادی با شیلات کره‌شمالی به تصویب هیات دولت رسیده و با قید دوفوریت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که آنها وقتی تصویب کردند به مورد اجرا گذاشته می‌شود و این یکی از بهترین قراردادهایی است که ما تا به حال بسته‌ایم و مبین حسن‌تفاهم در روابط دو کشور است.

در رابطه با این قرارداد کشتی‌های کره شمالی به آب‌های خلیج فارس و دریای عمان می‌آیند و از قسمت‌هایی صید خواهند کرد که ما خودمان امکانات صیدش را نداریم.

اینها ماهی‌های صیدشده را کیلویی 4 تومان به ما خواهند فروخت و علاوه‌بر این تعدادی از افرادی را که ما پیشنهاد می‌کنیم آموزش خواهند داد که ما آمادگی پیدا بکنیم از کشتی‌های بزرگ برای بهره‌برداری از دریاها استفاده کنیم.

13 آبان 1370؛ صدور اولین محموله کالای برق ایران به سودان

اولین محموله کالای برقی صادراتی ایران به سودان شامل 125 دستگاه ترانسفورماتور توزیع 50 تا یک هزار کیلو ولت آمپر به ارزش تقریبی 350 هزار دلار از کارخانجات ترانفسورماتورسازی زنجان به آن کشور ارسال شد.

براساس پروتکلی که در جریان سفر آقای «عمر حسن البشیر» رئیس‌جمهوری سودان به امضا رسید. سودان تا سقف 10 میلیون دلار کالای برقی شامل ترانسفورماتور، دیزنگتور (کلید نیمه‌روغنی) کنتور برق، کابل هوایی و بعضی از ابزار وسایل فرعی از ایران خریداری خواهند کرد. طبق همین توافقنامه ایران 213 هزار دستگاه کنتور برق تک‌فاز و سه فاز تا آخر سال 71 به سودان صادر خواهد کرد.

نظر «دیک چنی» در مورد کمک‌های آمریکا به شوروی

دیک چنی، وزیر دفاع آمریکا گفت که نسبت به ماده‌ای از قانون هزینه‌های نظامی سال‌مالی 1992، آمریکا مبنی‌بر اختصاص یک میلیارد دلار از بودجه وزارت دفاع این کشور برای کمک‌های بشردوستانه به شوروی اعتراض ندارد.

دیک چنی افزود: اگر شوروی در ماه‌های آینده نیازمند کمک باشد، وزارت دفاع آمریکا می‌تواند شوروی را یاری دهد.این ماده قانونی وزارت دفاع آمریکا را مجاز می‌سازد وسایلی را از انبارهای خود و یا کشورهای دیگر و سازمان‌های امدادی غیردولتی به شوروی ارسال دارد.

13 آبان 1380؛ صادرات غیرنفتی از 3/2 میلیارد دلار فراتر رفت

صادرات غیرنفتی کشور در هفت ماهه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با 3/25 درصد رشد در ارزش به رقم 1/236 میلیون دلار رسید. به گزارش روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی 6 ماه اول سال‌جاری یک میلیارد و 630 میلیون دلار کالا از کشور صادر شد. این در حالی است که در هفت ماهه امسال میزان صادرات غیرنفتی از کشور با 731 میلیون دلار افزایش به رقم 2 میلیارد و 361 میلیون و 200 هزار دلار رسید.

یکهزارمین دووی ایران به سوریه صادر شد

یکهزارمین دووی ایران به خارج صادر شد. به گزارش روابط عمومی شرکت کرمان‌موتور همزمان با میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) یک هزارمین خودروی تولیدی این شرکت به کشور سوریه صادر شد. شرکت کرمان‌موتور به‌عنوان بخش خصوصی تولیدکننده خودروهای سواری سی‌یلو و ماتیز فعالیت صادراتی خود را از خردادماه سال‌جاری آغاز کرد و تاکنون موفق شده صدور یک هزار دستگاه از خودروهای سواری تولیدی خود را به خارج از کشور صادر کند. این میزان صادرات معادل 5/12 درصد تولیدات شرکت در 6 ماه اول سال‌جاری است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند