کدخبر: ۳۷۲۶۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از۲۲ آبان آغاز هر دهه

برگزاری نخستین نمایشگاه هواپیماهای شوروی در تهران / استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی توجیه اقتصادی ندارد

اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۲۲ آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:برگزاری نخستین نمایشگاه هواپیماهای شوروی در تهران / استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی توجیه اقتصادی ندارد/ پراید ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در عراق

​به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

22 آبان 1350؛ اعزام هیات‌های حسابرس برای رسیدگی به شرکت‌های تهیه تخم‌مرغ

وزیر تعاون گفت: دولت اجازه نمی‌دهد عده‌ای تحت لوای شرکت تعاونی قیمت اجناس را بالا ببرند.

دکتر ولیان افزود: از فعالیت شرکت‌هایی که نقاب تعاونی دارند جلوگیری می‌شود. ازسویی از بامداد امروز پنج هیات حسابرسی و بازرسی از طرف وزیر تعاون و امور روستاها ماموریت یافتند که امور شرکت‌های تعاونی تهیه و توزیع تخم‌مرغ، تره‌بار و میوه‌فروشان میادین تهران، گوشت گاو و گوساله تهران و حومه، گوشت گوسفندی تهران و حومه و نانوایان را مورد رسیدگی دقیق قرار داده و گزارش آن را تسلیم وزیر تعاون و امور روستاها نمایند.

تا 300 هزار تومان وام مسکن داده می‌شود

از صبح امروز اولین شرکت پس‌انداز و وام مسکن تهران که اجازه فعالیت آن از اوایل ماه جاری به‌وسیله بانک رهنی ایران صادر شده بود، کار خود را شروع کرد. این شرکت که سرمایه‌اش بالغ‌بر 75 میلیون تومان است در وهله اول به سهامداران خود و سپس به متقاضیانی که برای احداث واحد مسکونی احتیاج به دریافت وام داشته باشند حداکثر تا 300 هزار تومان وام تهیه و تامین مسکن می‌پردازد. این میزان وام مشروط به این خواهد بود که متقاضی آن را به خرید و یا احداث سه واحد مسکونی مستقل اختصاص دهد.مدت معاملات رهنی و استرداد اصل و بهره وام‌های پرداختی با توجه به مبلغ وام و استحکام گروگان و امکانات مالی وام‌گیرنده، تعیین می‌شود و حداکثر 15 سال است.

گفته می‌شود نرخ بهره وام‌های پرداختی شرکت 11 درصد است و یک درصد کارمزد نیز به این گونه وام‌ها تعلق می‌گیرد.

22 آبان 1370؛ برگزاری نخستین نمایشگاه هواپیماهای شوروی در تهران

نخستین نمایشگاه هواپیماهای شوروی در کشورمان طی مراسمی در مرکز نمایش‌های هوایی تهران افتتاح شد.

در این نمایشگاه مجموعا 13 فروند از هواپیماهای پیشرفته ساخت شوروی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

مهندس اصغر ترکان، معاون صنایع هوایی سازمان صنایع دفاع مشخصات هواپیماهای شرکت‌کننده در این نمایشگاه را که از پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگی دنیا هستند به این شرح اعلام کرد: هواپیماهای رهگیر و شکاری بمب‌افکن میگ 29 (یک کابین و دوکابین) هواپیماهای رهگیر و شکاری پشتیبانی میگ 31، هواپیماهای رهگیر و شکاری بمب‌افکن سوخو 27 (یک کابین و دوکابین)، هواپیماهای شکاری بمب‌افکن سوخو 25 (یک کابین و دو کابین)، هواپیماهای بمب‌افکن نفوذ عمیق سوخو 24، هواپیماهای ترابری سنگین تاکتیکی آنتونوف 124- که از بزرگ‌ترین هواپیماهای ترابری دنیا است. هواپیمای مسافربری توپولوف 134، هواپیمای مسافربری ایلیوشین 76  و هلی‌کوپترهای جنگی و ضدتانک میل 34 و میل 28.

این هواپیماها قبل از این در نمایشگاه بین‌المللی هوایی در «دوبی» شرکت کرده بودند و در مسیر بازگشت به کشورشان در نمایشگاه تهران حضور یافته‌اند.

کاهش ذخیره طلای شوروی

یک مقام عالی‌رتبه کمیته مدیریت اقتصاد شوروی گفت: ذخیره طلای این کشور به‌دلیل اقدام به فروش مقادیری از آن برای پرداخت دیون و خرید تولیدات غذایی کاهش یافته است.

این مقام شوروی با اشاره به اینکه کل ذخیره طلا در صندوق‌های دولت شوروی در حال حاضر 193 تن است، افزود: دو جمهوری ازبکستان و تاجیکستان که از تولیدکنندگان طلا هستند با قرار دادن تولیداتشان در صندوق‌های اتحاد شوروی مخالفت کرده‌اند.

22 آبان 1380؛ ورشکستگی صنعت فولاد با واردات بی‌رویه

صنعت فولاد کشور به‌ دلیل واردات بی‌رویه فولاد در آستانه ورشکستگی قرار دارد. تقی بهرامی، رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: با واردات 2/4 میلیون تن فولاد در سال گذشته یک میلیارد دلار ارز از کشور خارج شد. وی با اشاره به اینکه در نیمه نخست امسال نیز 2/2 میلیون تن فولاد وارد کشور شده است، گفت: با این میزان علاوه‌بر خروج ارز لطمات شدیدی به تولیدکنندگان داخلی وارد می‌شود به‌گونه‌ای که بسیاری از تولیدکنندگان را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

بهرامی گفت: در شرایطی که اتحادیه اروپا به‌دلیل صادرات 30 هزار تن فولاد توسط شرکت فولاد مبارکه به اروپا به‌دلیل صادرات 30 هزار تن فولاد توسط شرکت فولاد مبارکه به اروپا از این شرکت شکایت کرده است، دروازه‌های کشور ما به‌ روی واردات کاملا باز است.

مهندس سبحانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد میزان سرمایه‌گذاری لازم برای تولید هر تن فولاد را 300 دلار ذکر کرد و افزود: با 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌توان یک واحد تولید فولاد به ظرفیت یک میلیون تن احداث کرد.

استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی توجیه اقتصادی ندارد

تسهیلات صندوق مازاد ارزی توجیه اقتصادی ندارد.مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی گفت: نرخ سود تسهیلات صندوق مازاد درآمدهای نفتی، بسیار بالا است و استفاده از آن با شرایط کنونی توجیه اقتصادی ندارد.

علی اشرف افخمی افزود: شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران متکی به منابع دولتی نیست و برای تامین منابع مالی خرید کشتی از وام و تسهیلات بانکی استفاده می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر نرخ تسهیلات در منابع پولی جهان، حدود سه درصد است که ما ترجیح می‌دهیم با همین نرخ، تسهیلات از صندوق ذخیره ارزی دریافت کنیم.

وی گفت: در تمام دنیا بانک‌ها برای اعطای وام و خدمات به سراغ سرمایه‌گذار می‌آیند و با سرعت کارها انجام می‌شود، اما در ایران این روند برعکس است و انجام امور به کندی صورت می‌گیرد.

22 آبان 1390؛ حذف یارانه پردرآمدها

دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها از حذف یارانه نقدی اقشار مرفه در «آینده‌ای نزدیک» خبر داد و گفت: برای این منظور از پایگاه‌های اطلاعاتی خودرو، مسکن و حقوق و مزایا استفاده خواهد شد.

محمدرضا فرزین مشکل اصلی حذف یارانه‌ پردرآمدها را وجود «یک نظام شناسایی دقیق» عنوان کرد و افزود: در حال حاضر باید یک نظام شناسایی دقیق داشته باشیم تا افرادی که از فهرست حذف می‌شوند، افرادی باشند که طبق قانون باید حذف شوند و در این روند دچار خطا نشویم.

وی در عین حال تاکید کرد که ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ماه‌های آینده «کاملا» بر روی حذف این افراد از فهرست یارانه‌بگیران متمرکز خواهد شد.

میزان سال‌های ارز تک‌نرخی؟

کمال سیدعلی، معاون ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: بعد از انقلاب تاکنون 9 سال یکسان‌سازی نرخ ارز موفق بوده، اما 20 سال ارز 2 تا 3 نرخی در کشور وجود داشته است، اما در این بخش مهم اداره کشور است.

وی افزود: از اول مهر سال گذشته تاکنون نرخ بازار فرعی و مرجع و آزاد وجود داشته و هیچ چیزی در این بخش‌ها تغییر نکرده است؛ اختلاف نرخ بازار فرعی البته پیش از این کم بود که به تازگی افزایش یافته است.

سکه به مرز 620 هزار تومان رسید

افزایش قیمت سکه در بازار داخلی همچنان ادامه  دارد و با وجود نوسان کم قیمت دلار در روزهای اخیر، قیمت آن مرتبا به سطوح بالاتری دست می‌یابد.

در این میان اگرچه  افزایش قیمت جهانی طلا تاثیر مثبتی بر روند فزاینده قیمت سکه داشته است، اما افزایش‌های معنی‌دار قیمت سکه دولتی در هفته‌های اخیر از نظر برخی بیشترین تاثیر را در گران شدن سکه بازار داشته است.

قیمت سکه دولتی دیروز 8320 تومان دیگر گران شد و از حدود 599 هزار تومان به 607 هزار و 360 تومان رسید. با افزایش قیمت سکه دولتی عرضه‌شده در بانک‌ها قیمت سکه بازار آزاد هم به فاصله 10 هزار تومان از قیمت سکه دولتی 617 هزار تومان به فروش رسید.

پراید در عراق 5 میلیون و 200 هزار تومان

پراید در حالی بیشترین حجم صادرات خودروهای داخلی را به خود اختصاص داده که قیمت هر دستگاه آن در خارج از کشور (عراق) حدود سه میلیون و 400 هزار تومان در مقایسه با بازار داخل ارزان‌تر است.

بنابر اعلام گمرک در هفت ماه امسال 7900 دستگاه پراید (90 درصد کل خودروهای صادراتی کشور) به عراق (تنها بازار صادراتی فعلی پراید) صادر شده که ارزش آن به 41 میلیارد تومان بالغ می‌شود. خرید هر دستگاه از این خودرو تنها پنج میلیون و 200 هزار تومان خرج روی دست مشتریان عراقی می‌گذارد.

هم‌اکنون ارزان‌ترین پراید در بازار ایران حدود هشت میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد، بنابراین مشتریان داخلی هم‌اکنون برای خرید این خودرو حداقل حدود سه میلیون و 400 هزار تومان بیشتر پول می‌پردازند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند