نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 14آذر آغاز هر دهه

چین خریدار اتومبیل، کفش و یخچال ایران / سرمایه‌گذاری عربستان در ساخت‌ بندرگاه کیش/ عرضه 400 میلیارد ریال سهام سازمان صنایع ملی

کدخبر: 376815
​​اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات14 آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

14 آذر 1350؛ چین خریدار اتومبیل، کفش و یخچال ایران

به موجب گزارش‌ هیات بازرگانی اعزامی به چین کمونیست صادرات و واردات چین در هر رشته از تولیدات صنعتی و کشاورزی در قالب هفت موسسه مجزا انجام می‌شود. شرکت صادرات و واردات تولیدات صنعتی و فرآورده‌های حیوانی که یکی از هفت موسسه مذکور است، سالانه حدود 400 میلیون دلار تولیدات صنعتی و فرآورده‌های حیوانی و ازجمله چای، قهوه، کاکائو، مواد اولیه صنعتی، فیبر، روغن‌های مختلف و فرآورده‌های حیوانی مانند پوست، چرم، روده و مری خوک صادر می‌کند. چین در سال 1970 حدود ده هزار کامیون به ارزش 90 میلیون دلار وارد کرده است گزارش هیات بازرگانی یادآور شده است شرکت صادرات و واردات برای ماشین‌آلات نسبت به مطالعه برای خرید وسایط نقلیه از نوع جیپ و انواع کامیون از ایران اظهار علاقه کرده است.

ازسوی دیگر همه ساله تجار ایرانی مقادیری از پنبه ایران را به این کشور صادر می‌کنند و امکان افزایش صادرات پنبه به چین وجود دارد.

عرضه ماهی به قیمت سال قبل

شصت عامل فروش ماهی از فردا در سراسر تهران انواع ماهی‌های صیدشده شمال را به نرخ سال قبل به اختیار مردم قرار خواهند داد. عاملان روش هر یک به میزان سپرده‌ای که نزد شرکت سهامی شیلات و ایران دارند روزانه ماهی را مستقیما از توزیع شیلات دریافت می‌کنند و موظف هستند که به نرخ تعیین‌شده (ماهی سفید و سوف کیلیویی صد ریال، کپور کیلویی 40 ریال و کفال کیلویی 30 ریال) در اختیار مشتریان قرار دهند. ناوگان صیادی ایران که جمعه گذشته رسما از شوروی‌ها خریداری و تحویل گرفته شد، امسال به‌طور آزمایشی نسبت به صید ماهی اقدام خودهد کرد تا کارگران و کارکنانی که بر روی این کشتی‌ها خدمت می‌کنند، کاملا با طرز صید با این کشتی آشنا شوند.

14 آذر 1360؛ اخطار ستاد بسیج اقتصادی کشور به محتکران برنج

ستاد بسیج اقتصادی کشور درباره خرید و احتکار برنج توسط عده‌ای سودجو در گیلان و مازندران اطلاعیه‌ای صادر کرد در بخشی از این اطلاعیه آمده است چون عده‌ای از عوامل سودجو در استان گیلان و مازندران خارج از شرایط مندرج در دستورالعمل‌ها و ضوابطی که از طرف شورای اقتصاد و ستاد بسیج اقتصادی کشور اعلام شده است، اقدام به خرید برنج و احتکار آن کرده‌اند به این وسیله به صاحبان این قبیل برنج‌ها ا خطار می‌شود حداکثر تا تاریخ 17/9/60 فرصت دارند که مقدار کل و نوع برنج و سایر اطلاعات مربوط به کیفیت خرید را به این استانداری‌ها اعلام کنند. بدیهی است پس از تاریخ مذکور ارگان‌های اجرایی و مسوول در استان‌های گیلان و مازندران ضمن شناسایی انبارهای احتکار برنج با محتکرین که در جهت تضعیف دولت جمهوری اسلامی ایران و اختلال در توزیع ارزاق عمومی در زمان جنگ و مقابله با تصمیمات ارگان‌های دولتی اقدام کرده‌اند مطابق موازین شرعی و قانونی عمل خواهد کرد.

عرضه 400 میلیارد ریال سهام سازمان صنایع ملی

سازمان صنایع ملی ایران تا پایان امسال 400 میلیارد سهام واحدهای تولیدی تحت‌پوشش خود را که سودده هستند از طریق شبکه بانک ملی ایران به عموم مردم خواهد کرد.

مهندس مرعشی، معاون وزیر صنایع و مدیرعامل سازمان صنایع ملی ایران گفت: سازمان صنایع ملی ایران، بانک صنعت و معدن درگیر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های صنعتی کشور در ماه‌های آینده سهام جدیدی را به مردم عرضه خواهند کرد. همچنین کل سهام این سازمان طی 2 سال آینده نیز عرضه خواهد شد.

به گفته این مقام ترتیبی داده شده است که ایرانیان مقیم خارج از کشور، ازجمله ساکنان امارات عربی متحده بتوانند از این طریق سهام مذکور را خریداری کنند که این روند به زودی اجرا خواهد شد. مرعشی گفت: در حال حاضر نیاز به 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در سطح کشور در تمام زمینه‌ها وجود دارد که بخشی از آن باید از خارج تامین شود.

14 آذر 1380؛ سرمایه‌گذاری عربستان در ساخت‌ بندرگاه کیش

سازمان منطقه آزاد کیش و چند شرکت بزرگ بخش خصوصی عربستان سعودی درخصوص انعقاد چند قرارداد اقتصادی به تفاهم رسیدند. سرمایه‌گذاران عربستانی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ساخت فرودگاه و بندرگاه کیش هستند که در این ارتباط تفاهم‌نامه‌ای میان دو طرف به امضا رسید.

رئیس این هیات عربستانی پس از بازدید از چند طرح اقتصادی و مجموعه‌های سیاحتی جزیره کیش متذکر شد: ایران و عربستان به‌عنوان دو کشور مسلمان می‌توانند روابط گسترده‌ای در زمینه‌های اقتصادی با یکدیگر داشته باشند و با توجه به نزدیکی فرهنگ و آداب و سنن، کیش به‌عنوان جزیره‌ای زیبا متعلق به جمهوری‌ اسلامی ایران قابلیت جذب هزاران گردشگر عربستانی را دارد.

طی ماه‌های گذشته چندین هیات اقتصادی از کشورهای اسلامی ازجمله امارات، بحرین و کویت درخصوص سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی و سیاحتی از جزیره کیش بازدید به عمل آوردند.

  • اطلاعات 14 آذر 50
  • اطلاعات 14 آذر 60
  • اطلاعات 14 آذر 70
  • اطلاعات 14 آذر 80
تیتر یک
  • حال و روز بورس در آخر هفته +جدول

    در روزی که رئیس جدید بورس رسما کار خود را آغاز می کند شاخص کل بورس در فاصله ۱۴ هزار واحدی از کانال ۱.۱ میلیونی قرار…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید
همایش صنعت فولاد و معدن ایران