نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ 23 فروردین

فروش نفت برای واردات قطعات ایران ناسیونال

کدخبر: 404948
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 23 فروردین در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

23 فروردین 1351؛ وزیر بازرگانی چین به ایران دعوت شد

آخرین دور مذاکرات رسمی هیات بازرگانی جمهوری خلق چین که به ریاست معاون وزارت بازرگانی خارجی آن کشور به ایران آمده است، با اعضای هیات نمایندگی ایران به ریاست معاون اقتصادی وزارت اقتصاد در این وزارتخانه انجام شد. براساس توافق‌های اصولی که در این مذاکرات حاصل شد، یک سلسله توصیه‌هایی تهیه شده است تا به منظور عقد موافقت‌نامه نهایی میان وزیران ایران و چین توسط کارشناسان دو کشور به وزیران مربوطه ارائه شود.

معاون بازرگانی خارجی جمهوری خلق چین و رئیس هیات بازرگانی این کشور از طرف وزیر بازرگانی خارجی جمهوری خلق چین از آقای هوشنگ انصاری وزیر اقتصاد دعوت کرد از چین دیدن کند، وزیر اقتصاد این دعوت را با مسرت پذیرفت و متقابلا از وزیر بازرگانی خارجی جمهوری خلق چین دعوت کرد که از ایران دیدن کند.

23 فروردین 1361؛  اعلام نحوه خرید سکه 3500 تومانی

بانک ملی ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد فروش سکه طلای بهار آزادی از پس‌فردا آغاز می‌شود.در بخشی از این اطلاعیه آمده است، ... پیرو اطلاعیه 22 اسفند 1360 به منظور تسهیل در امر فروش و تحویل سکوک طلای بهار آزادی هر یک از متقاضیان خرید سکه در صورت داشتن حداقل 16 سال و با ارائه شناسنامه می‌توانند تا 15 اردیبهشت 1361 مبلغ 35 هزار ریال بهای یک عدد سکه بهار آزادی را به حساب شماره 87222 شعبه مرکزی در یکی از شعب بانک ملی ایران پرداخته و رسید مربوطه را دریافت کنند. در پایان مدت مذکور پس از رسیدگی در مقابل اخذ رسید مربوطه یک عدد سکه بهار آزادی تحویل خواهد شد.

چنانچه تعداد متقاضیان بیش از میزان عرضه سکه طلا باشد از طریق قرعه‌کشی، سکه به کسانی که قرعه به نام آنان اصابت نماید تحویل می‌شود.

فروش نفت برای واردات قطعات ایران ناسیونال

قرارداد ایران ناسیونال با شرکت انگلیسی «تالبوت» آماده امضا شد. براساس این قرارداد ایران در قبال فروش نفت، قطعات موردنیاز ایران ناسیونال را به مدت دو سال دریافت می‌کند.

علی صفری، مدیرعامل شرکت ایران ناسیونال در یک نشست خبری اعلام کرد: براساس تصمیم گروه سازندگان خودرو قیمت انواع تولیدات ایران ناسیونال حدودا تا 20 درصد افزایش یافته است که رقم دقیق آن متعاقبا به اطلاع هموطنان عزیز می‌رسد.

وی افزود: شرکت ایران‌ناسیونال یک واحد ملی شده تحت نظارت سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور است و طبیعتا از سیاست‌های صنعتی مسوولان مملکتی تبعیت می‌کند.

در این زمینه تولید در آذرماه سال پیش با بررسی گروه سازندگان خودرو و هماهنگی با مسوولان تصمیم گرفته شد یک برنامه‌ریزی 9 ساله و به عبارتی درازمدت در نظر گرفته شود و این تصمیم به کارخانجات اعلام شد تاسیسات خود را بر این اساس و مردمی‌تر کردن تولید پی‌ریزی کنند.

بر پایه این برنامه‌ریزی، تولید وسایل نقلیه عمومی افزایش می‌یابد و تولید اتومبیل‌ سواری محدود می‌شود.

مدیرعامل ایران ناسیونال در مورد سیاست توزیع اتومبیل گفت: اصولا تعیین نحوه توزیع اتومبیل را گروه خودروسازان به عهده گرفته است. به این ترتیب که کمیته‌های توزیع استان براساس سهمیه اعلام شده از سوی ما افراد واجد شرایط را تعیین و معرفی می‌کنند و دیگر خرید اتومبیل بستگی به قرعه و شانس و غیره نخواهد داشت. بلکه سعی می‌شود اتومبیل در اختیار واجدین شرایط و متقاضیان واقعی قرار گیرد. صفری گفت: باتوجه به بالا بودن قیمت تمام شده تولیدات و مذاکرات انجام شده و مذاکرات  و اطلاعات ارائه شده به شورای عالی اقتصاد تصمیم گرفته شد خودروسازی‌ها برنامه خود را به نحوی تنظیم کنند که ضرر ندهند و نیازی به گرفتن وام از بانک‌ها نداشته باشند.

از آغاز سال جاری هر اتومبیل که از کارخانه خارج شود مشمول قیمت‌گذاری جدید خواهد بود و آنها نیز که از امروز (دیروز) اتومبیل تحویل گرفته‌اند پولشان را به صورت علی‌الحساب پرداخته‌اند.

مدیرعامل ایران ناسیونال بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب شرکت ایران ناسیونال بیش از یک میلیارد تومان ضرر داشته است. به این ترتیب که ضرر شرکت در سال 58 معادل 500 میلیون تومان و در سال 59 حدود 320 میلیون تومان و پیش‌بینی می‌شود در سال 60 حدود 300 میلیون تومان باشد.

صفری اعلام کرد که مذاکره با شرکت انگلیسی «تالبوت» آخرین مراحل خود را طی می‌کند. براساس این قرارداد که آماده امضا است. انگلستان در قبال پرداخت قطعات موردنیاز ایران و انتقال تکنولوژی به کشور ما، نفت دریافت می‌کند. به این ترتیب ما طی دو سال آینده از «تالبوت» گیربکس، دیفرانسیل و جلوبندی دریافت می‌کنیم و همزمان پروژه موتورسازی را گسترش می‌دهیم.

23 فروردین 1371؛دیه حوادث رانندگی از سوی شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود

از صبح فردا شرکت‌های بیمه ایران، آسیا و البرز و شعب آنها در سراسر کشور مجاز خواهند بود، مسوولیت قانونی دارندگان وسایل نقلیه یعنی مسوولیت ناشی از جبران دیات را تا میزان آرای صادره از طرف محاکم و دادگاه‌ها حداکثر به میزانی که اخیرا از طرف مقامات قوه‌قضائیه یا مسوولان این قوه اعلام شده، در مقابل حق بیمه مناسب، بیمه کنند.

گرانمایه، رئیس شورای عالی بیمه و رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفت: تعهد بیمه‌گر از لحاظ تعداد مصدومین نامحدود است. ولی برای نفر زیان‌دیده در هر حادثه حداکثر تا سقف 70 میلیون ریال خواهد بود.

وی افزود: به عنوان مثال چنانچه دارنده یک سواری شخصی پیکان علاقه‌مند باشد که مسوولیت خود را تا حد مبلغ اعلام شده، یعنی 70 میلیون ریال برای هر نفر بیمه کند، حق بیمه سالانه این بیمه برای دارنده سواری پیکان مبلغی در حدود 40 هزار ریال تعیین شده است.

به عبارت دیگر چنانچه دارنده اتومبیل فوق به دلیل انحراف به چپ در جاده باعث ایجاد حادثه برای اتوبوس با 40 نفر سرنشین شود، تعهد بیمه‌گر در صورت فوت و یا جرح (نقص عضو) سرنشینان اتوبوس حداکثر مبلغ 2800 میلیون ریال می‌باشد.

23 فروردین 1391؛ دو گزینه پیش روی خریداران سکه

با نزدیک شدن به زمان سررسید اولین فاز پیش‌فروش سکه، بانک مرکزی از دو گزینه برای خریداران سکه خبر داد.

تحویل نقدی سکه یا دریافت اوراق مشارکت با سود 20 درصد گزینه‌های رئیس کل است. رئیس کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرد که با تحویل نخستین مرحله از سکه‌های پیش‌فروش شده در 29 فروردین ماه، قیمت سکه افت قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد.

با توجه به افت قیمت طلا در بازارهای جهانی و نزدیک شدن به موعد تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده در مرحله اول، قسمت سکه در بازار طی روزهای اخیر کاهش داشته است. به طوری که هم‌اکنون قیمت سکه پایین‌تر از ارزش جهانی آن است.

رئیس کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرد: قیمت در بازار به کمتر از نرخ پیش‌فروش شده در مراحل سوم و چهارم برسد و در این صورت خریداران در این دوره متضرر می‌شوند.

بهمنی اقدام بعدی را پیشنهاد روش‌های جایگزین به دارندگان حواله‌های پیش‌خرید عنوان کرد و گفت: بر این اساس خریدار در صورت تمایل می‌تواند به جای دریافت سکه معادل آن اوراق مشارکت با نرخ 20 درصد اخذ کند.

  • SmartSelect_20210412-025600_Samsung Notes
  • SmartSelect_20210412-025442_Samsung Notes
  • SmartSelect_20210412-025407_Drive
  • SmartSelect_20210412-025525_Samsung Notes
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما