نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ 13 خرداد

پرونده ارزهای زیرزمینی در مجلس

کدخبر: 416185
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات13 خرداد در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:نفت عراق ملی شد

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

13 خرداد 1351؛ نفت عراق ملی شد

عراق و سوریه سرمایه، اموال و تاسیسات شرکت نفتی باختری «ایپک» را از حوزه‌های نفتی شمال عراق تا تاسیسات ایپک در ساحل دریای مدیترانه را ملی کردند و کنترل آن را به دست گرفتند.

طبق فرمان‌هایی که در هر دو کشور از طرف روسای‌جمهوری دو رژیم بعثی رقیب هم صادر شده سرمایه و تاسیسات «ایپک» به تصرف دولت‌های بغداد و دمشق درآمده است.

عراق که در این اقدام پیشقدم بوده است، احمد حسن البکر، رئیس‌جمهور پنج‌شنبه شب بعد از آنکه شرکت ایپک از دادن جواب رضایت‌بخش به اتمام حجت دوهفته‌ای بغداد خودداری کرد، ملی شدن 55 چاه نفت شمال عراق را در منطقه کرکوک اعلام کرد.

حسن البکر گفت: مبارزه بر ضدفشار و استعمار امپریالیست‌ها پایان نمی‌یابد. مگر آنکه منافع اساسی و حیاتی آنها که موجودیت امپریالیسم به آنها بستگی دارد، نابود شود.

حسن البکر گفت: امپریالیسم انگلستان با امضای قراردادها و توطئه‌ها دنیای عرب را تقسیم کرده و فلسطین را به یهودیان داده و سخت‌ترین شرایط را به اعراب تحمیل کرده است.

رئیس‌جمهور عراق افزود: کمپانی نفت عراق میزان تولید را در عراق آن قدر تقلیل داده است که در عراق و همه کشورهای دیگر تولیدکننده نفت بی‌سابقه است.

دولت عراق تقاضا کرده بود که ایپک عواید نفتی تضمین‌شده بیشتری برای عراق تامین کند و به این کشور اجازه مشارکت در اداره امور عملیات ایپک را بدهد و میزان بهره‌ مالکانه‌ای را که به دولت عراق می‌پردازد بیش از 100 میلیون لیره استرلینگ افزایش دهد.

ایپک در سال گذشته 200 میلیون لیره استرلینگ به‌عنوان بهره مالکانه عراق پرداخت کرد و این رقم بیش از 80 درصد تمام ارز خارجی عراق را در سال گذشته تشکیل می‌داد.

دولت عراق مسیر صریحا اعلام کرده است که ممکن است درنتیجه ملی کردن ایپک سالی 120 میلیون لیره از عواید نفتی خود را از دست بدهد.

«کنکورد» در تهران پنچر کرد

هواپیمای 460 میلیون تومانی در تهران دو پرواز نمایشی خواهد داشت.هواپیمای کنکورد سوپرسونیک در آستانه طولانی‌ترین سفرش به دور دنیا وارد تهران شد و پس از نشستن در فرودگاه مهرآباد چهار چرخ از هشت چرخ آن پنچر شد. این هواپیما که قادر است در ماورای سرعت صوت و با حداکثر سرعت 2240 کیلومتر در ساعت پرواز کند، به وسیله انگلیس و فرانسه مشترکا ساخته شده و تا این لحظه نزدیک به یک میلیارد پوند «بیست میلیارد تومان» هزینه ساخت آن شده است.

سفری که کنکورد از دیروز آغاز کرد، یک ماه به طول می‌انجامد. این هواپیما ساخت کارخانجات شرکت هواپیماسازی بریتانیا است و در سفری که در پیش دارد جمعا 65 هزار کیلومتر و هفتاد ساعت پرواز خواهد داشت که حداقل 20 ساعت آن را در ماورای صوت پرواز می‌کند.بعد از توقفی کوتاه در آتن کنکورد مسافت 6 هزار کیلومتری لندن تا تهران را جمعا 5 ساعت طی کرد و حد متوسط سرعت آن در این مسیر 650 مایل در ساعت بود.

همراه این هواپیما تعدادی از کارشناسان فنی کنکورد و همچنین مقامات عالیرتبه دولتی انگلیس و روسای شرکت هواپیماسازی بریتانیا که جمعا 12 نفرند، پرواز می‌کنند.

13 خرداد 1361؛ وزارت نفت آماده بازسازی سریع صنایع نفت است

به یاری خداوند و همت کارکنان مسلمان و متعهد، وزارت نفت با سرعت هرچه بیشتر کلیه خسارات ناشی از جنگ را ترمیم می‌کند.

مصطفی طاهری نجف‌آبادی، معاون وزیر نفت اظهار کرد: گروه‌هایی از شرکت ملی نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی تشکیل شده است و با تلاش پیگیر، برنامه و طرح‌های لازم را آماده می‌کند تا با توجه به اهداف کلی در مورد بازسازی و ترمیم خسارات ناشی از جنگ در موقع مناسب به مورد اجرا بگذارد.

وی ادامه داد: از روزهای اول جنگ تاکنون دائما تاسیسات نفتی و پتروشیمی در معرض حملات هوایی، توپخانه و امواج انفجار بوده است. لذا نمی‌توان میزان خسارات را دقیق برآورد کرد و چگونگی راه‌اندازی، بستگی به میزان صدمات وارده دارد. در برنامه بازسازی نحوه راه‌اندازی و ترتیب آن دقیقا روشن خواهد شد. پس از برنامه‌ریزی بازسازی، طرح‌های مربوطه از طریق شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و بودجه لازم ازسوی دولت تامین می‌شود.

13 خرداد 1371؛ شرکت توسعه سرمایه‌گذاری آذربایجان راه‌اندازی می‌شود

با همکاری بانک مرکزی، شرکت توسعه سرمایه‌گذاری آذربایجان برای جذب و به‌کارگیری سرمایه‌های بخش خصوصی و بانک‌ها در امر تولید و فروش سهام به مردم، در آینده نزدیک تاسیس می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استانداری آذربایجان شرقی گفت: این شرکت پس از تاسیس در بورس تهران پذیرفته شده و ضمن دایر کردن دفاتر بورس در شهرهای تبریز و ارومیه، نسبت به انجام امور سهام سرمایه‌گذاران اقدام می‌کند.

وی افزود: برای فعالیت این شرکت در امر تولید و تجارت 100 میلیارد ریال از منابع سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است که 40 میلیارد ریال آن از طریق فروش سهام به بانک‌ها، 20 میلیارد ریال برای فروش سهام به صنعتگران و 40 میلیارد ریال از طریق فروش سهام به عموم مردم تامین می‌شود.

13 خرداد 1381؛ 600 میلیون دلار محصولات باغی صادر شد

معاون امرو باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به‌رغم توان بالای صدور محصولات باغی، طی یک سال گذشته فقط 600 میلیون دلار میوه از کشور صادر شده است.

محمدعلی طهماسبی افزود: در صورت همکاری برخی ارگان‌ها، میزان ارزآوری محصولات باغی تا سه برابر قابل‌افزایش است.

وی ادامه داد: در تمامی محصولات باغی کشور، مازاد بر مصرف وجود دارد، اما روند کاغذبازی اداری و بازاریابی نامناسب، دستیابی به میزان واقعی صدور و ارزآوری را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: متاسفانه 50 درصد از باغداری‌های کشور سنتی است؛ درحالی‌که افزایش تولید در واحد سطح، از طریق رعایت اصولی چون استفاده از بذر و نهال اصلاح شده، تراکم و تغذیه مناسب امکان‌پذیر است.

وی میزان تولید محصولات باغی از سطح سه میلیون و یکصد هزار هکتار باغ‌های کشور را 12 میلیون تن اعلام کرد.

13 خرداد 1391؛ نرخ واقعی گندم 560 تومان است

مرکز پژوهش‌های مجلس چگونگی اجرای قانون خرید تضمینی محصول گندم را مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد: با قیمت کنونی ارز، بهای هر کیلو گندم دامی حدود 560 تومان است و در این شرایط تعیین نرخ 395 تومانی گندم خوراکی محل ابهام و بیانگر آن است که دولت با اعلام غیرکارشناسی و غیرواقعی قیمت خرید تضمینی گندم، در صدد عدم اجرای قانون خرید تضمینی است که نتیجه آن واردات بیشتر گندم به کشور خواهد بود.

پرونده ارزهای زیرزمینی در مجلس

در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی تخصیص ارز 1226 تومان واردات، نسبت به دسترسی برخی خواص به منابع این ارز و ازسوی دیگر، کوتاه ماندن دست عمده واردکنندگان باسابقه از دریافت ارز دولتی برای واردات اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، مجلس وارد موضوع شده و قصد دارد درخصوص روند واگذاری ارز دولتی به واردکنندگان تحقیق و تفحص کند.

به گفته رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران، از همان ابتدا دسترسی برخی خواص به منابع ارز دولتی برای واردات، آن هم نه واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه بلکه عمدتا واردات کالاهای لوکس، نشان داد که این طرح دولت سرانجامی ندارد.

این انتقادها بدون دریافت پاسخ مشخص ازسوی وزارت صمت به‌عنوان متولی اصلی تخصیص ارز وارداتی ادامه یافت، تا اینکه مجلسی‌ها با توجه به بی‌پاسخ ماندن این انتقادها، از گشوده شدن پرونده‌ای در مجلس خبر می‌دهند که قرار است طی آن، به اینکه وزارتخانه متبوع تا چه حد به شرط و شروط تخصیص ارز وارداتی و غربالگری افراد در این زمینه پایبند بوده، رسیدگی کند.

شروط تازه برای دریافت مجوز بانک

ابراهیم درویشی، معاون نظارتی بانک مرکزی، نظارت بر امور داخلی بانک‌ها را وظیفه بانک مرکزی قلمداد نکرد و گفت: نظارت بانک مرکزی نظارت عالیه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 80 تا 90 بازرس بانک مرکزی مشغول بازرسی از بانک‌ها هستند، گفت: صورت‌های مالی بانک‌ها نیز در دوره‌های سه ماهه و بعضا یک ماهه توسط معاون نظارتی بانک مرکزی بررسی می‌شود.

معاون نظارتی بانک ملی ادامه داد: در حال حاضر بانک مرکزی هیچ مجوز جدیدی برای تاسیس بانک صادر نمی‌کند و تنها در صورتی مجوز تاسیس شعبه جدید را به بانک‌ها می‌دهد که بانک موردنظر برای هر 5 شعبه یک بازرس داشته باشد.

وی در مورد شرایط تاسیس شعب جدید ادامه داد: بانک‌ها برای تاسیس شعب جدید باید نسبت میزان سرمایه و تعداد شعب را رعایت کنند.وی با اشاره به ابطال مجوز بانک توسط بانک مرکزی گفت: برای اعطای مجوز جدید باید بررسی کرد تا قوانین جلوگیری از پولشویی به‌درستی رعایت شده باشند. به گفته وی باید بررسی شود که آورده‌های هیات موسس بانک‌ها از تسهیلات سایر بانک‌ها نباشد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما