نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ 16خرداد

«هما» به ژاپن و آمریکا پرواز می‌کند/کد پستی بدهید ،قیمت ملک را بگیرید

کدخبر: 417204
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات16 خرداد در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

16 خرداد 1351؛ راه چالوس کوتاه می‌شود

آسفالت ضخیم و گرم سرتاسر راه کرج به چالوس تا پایان سال‌جاری خاتمه خواهد یافت.

برای تسریع امر آسفالت راه کرج به چالوس کار آسفالت این راه از طرق مناقصه به سه شرکت واگذار شده است.

وزارت راه به عملیات اصلاحی راه ادامه داده و این فعالیت‌ها در سال‌جاری تکمیل خواهد شد.

عملیات اصلاحی راه شامل ساختمان دیوارهای حایل برای جلوگیری از ریزش کوه، وسیع کردن گردنه‌ها و اصلاح پیچ‌ها می‌ّباشد.

سازمان برنامه پروژه اصلاح اساسی این را به دو مهندس مشاور واگذار کرده که تونل‌های لازم را برای کوتاه‌تر کردن راه و تسهیل رفت‌و‌آمد در مسیر پیش‌بینی‌شده و رفع پیچ‌ها بررسی کرده و پروژه مربوطه را ارائه دهند این پروژه پیشنهادی پس از تصویب هیات عامل برنامه به مناقصه گذاشته خواهد شد.

«هما» به ژاپن و آمریکا پرواز می‌کند

بیانات شاهنشاه در مهرآباد به‌دنبال پرواز یک ساعت و نیمه معظم له با هواپیمای کنکورد سوپرسونیک، تصمیم تهران دائر به خرید سه فروند از هواپیماهای مذکور را وارد مرحله جدی کرد و تردیدی نیست که شرکت هواپیمایی ملی ایران در ردیف نخستین شرکت‌های هوایی حمل‌و‌نقل بین‌المللی خواهد بود که خطوط هوایی بین‌المللی خود را به این آخرین ساخت پدیده صنعت غرب مجهز کند.

کنکورد که از 10 سال قبل با سرمایه‌گذاری مشترک انگلیس و فرانسه اینک آخرین مراحل تکمیلی را می‌گذراند قرار است در تابستان 1353 رسما وارد سرویس حمل‌و‌نقل مسافر در خطوط بین‌المللی شود و شرکت هواپیمایی دولتی انگلیس «بی.او.ای.سی» نخستین شرکت هوایی است که دو هفته قبل خرید نهایی پنج فروند از هواپیمای مذکور را به مبلغ 115 میلیون لیره انگلیسی به کمپانی سازنده انگلیسی آن سفارش داد.

شرکت هواپیمایی ارفرانس نیز قرار است طی چند هفته آینده قرارداد خرید پنج فروند از این هواپیما را با شرکت سازنده فرانسوی آن امضا کند.

تاکنون جمعا نزدیک به یک میلیارد لیره (بیست میلیارد تومان) دولت‌های فرانسه و انگلیس صرف تحقق ساخت پروژه کنکورد کرده‌اند و این هواپیما قادر است تا بیشتر از دو برابر سرعت صوت و حداکثر 2240 کیلومتر در ساعت پرواز کند.

16 خرداد 1371؛ ظرفیت تولید نفت عربستان به 10.5 میلیون بشکه می‌رسد

با وجود موافقت عربستان با عدم افزایش میزان تولید نفت اوپک در فصل تابستان در آخرین اجلاس این سازمان، این کشور هنوز معتقد است که بهترین سیاست برای اوپک، تولید بالا و قیمت پایین است. 

هفته‌نامه اقتصادی «بیزینس ویک» نوشت، مقامات دولت سعودی می‌گویند که دولت ریاض مانند همیشه مخالف افزایش بهای نفت است، زیرا این امر استراتژی سعودی را برای حفظ بازار سالم و ذخایر عظیم خود در درازمدت برهم می‌زند.

مقامات شرکت نفت «آرامکو» می‌گویند: ریاض همچنان در حال اجرای برنامه 27 میلیارد دلاری خود برای افزایش ظرفیت تولید این کشور به میزان 10.5 میلیون بشکه در روز است. این برنامه در سال 95 پایان خواهد یافت. یک دیپلمات بلندپایه غربی در ریاض گفت: اتکا به تولید بالا کاملا به نفع سعودی‌ها است و این به این معنا است که قیمت‌ها باید پایین بیاید.

«بیزینس ویک» افزود، یکی از دلایل ساده موافقت مقامات این کشور با افزایش اندک و موقتی بهای نفت این است که حکومت پادشاهی سعودی در حال حاضر با کمبود درآمد ارزی و منابع پولی روبه‌رو است.

در حالی که درآمد نفت امسال عربستان احتمالا به 50 میلیارد دلار خواهد رسید. انتظار می‌رود، کسری بودجه‌ این کشور به علت خریدهای عظیم نظامی و پرداخت سوبسیدهای زیاد برای برق، آب و بنزین به 10 میلیارد دلار برسد.

همچنین ذخایر ارزی ریاض در حال حاضر به کمتر از 7 میلیارد دلار رسیده است.

16 خرداد 1381؛ تولید خودروی مشترک با چین در مشهد

رئیس سازمان صنایع و معادن خراسان گفت: یک نوع خودرو سواری در مشهد تولید و اوایل سال 82 وارد بازار می‌شود. 

مهندس سیدحسین احمدی افزود: این خودرو جدید را شرکت «سناباد خودرو توس» با مشارکت یک گروه سازنده خودروسازی چین در مشهد مونتاژ می‌کند.

وی گفت: ظرفیت سالانه تولید این خودرو در سال اول 10 هزار دستگاه و در سال 85 به 30 هزار دستگاه خواهد رسید. 30 درصد قطعات موردنیاز این خودرو از تولیدات داخلی تامین خواهد شد.

وی افزود: ایجاد سالن‌های خط تولید این خودرو با زیربنای 40 هزار مترمربع در دست احداث است که 10 هزار مترمربع آن آماده بهره‌برداری است.

احمدی گفت: پروژه ساخت این خودرو با سرمایه ارزی 25 میلیون دلار و 400 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در دست انجام  است.

شرکت سناباد خودرو توس در فاز اول یک هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

16 خرداد 1391؛ بیمه پوشش نوسانات ارزی اجرایی می‌شود

کارگروه توسعه صادرات که تحقق جهش صادرات 75 میلیارد دلاری را در دستورکار خود دارد، ‌در تازه‌‌ترین تصمیم‌گیری در این مورد، پوشش بیمه‌ای برای نوسانات نرخ ارز را تصویب کرد تا شاید به این ترتیب قدری از آسیب‌های ناشی از ریسک تغییرات مدام بازار ارز بر تجارت تاجران کاسته شود. طراحان این مصوبه می‌گویند که در روزهای آینده بیمه ارزی اجرایی خواهد شد.

درواقع به‌دنبال نوسانات شدید ارزی طی یک سال گذشته بحث بیمه معاملات ارزی واردکنندگان و صادرکنندگان به طور جدی مطرح شد تا اینکه هفته گذشته در کارگروه توسعه صادرات نهایی و لازم‌الاجرا شد.

البت هرچند مسوولان دولتی به شدت روی ضمانت اجرایی و اثرات مثبت این مصوبه جدید تاکید می‌کنند اما برخی فعالان بخش خصوصی از یک سو عملی شدن این قانون را زیر سوال می‌برند و از سوی دیگر نیز معتقدند که بیمه نوسانات نرخ ارز تنها تعداد کمی از واردکنندگان را دربرمی‌گیرد و از این رو چندان تاثیری بر اوضاع فعلی تجارت نخواهد داشت.

به هر حال کارگروه توسعه صادرات هفته پیش با تعیین جزئیات پوشش بیمه نوسانات نرخ ارز بیمه مرکزی را ملزم به اجرای این مصوبه کرد.

جزئیات جدیدی که کارگروه توسعه صادرات برای بیمه نوسانات نرخ ارز مشخص کرده است شامل حق بیمه، کارمزد و چگونگی پرداخت است.

به این شکل که حقوق و کارمزد بیمه به میزان 3 درصد مابه‌التفاوت نرخ ارز و زمان پرداخت نیز براساس سررسید مشخص‌شده ازسوی کارگزار تعیین شده است.

هشدار پژویان نسبت به بازگشت به نقطه صفر

در شرایطی که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حالت بلاتکلیف به‌سر می‌برد، جمشید پژویان رئیس شورای رقابت پیش‌بینی کرده است با توجه به اثر مثبت مقدار یارانه‌ها در فاز اول که توانست بر توزیع درآمد و افزایش رفاه فقرا تاثیر داشته باشد، افزایش 20 درصدی یارانه‌ها به‌طور متوسط در فاز دوم به اضافه مبلغ قبلی فاز اول در این مرحله کافی خواهد بود. پژویان همچنین تاکید کرده است اگر بخواهیم اجرای قانون را متوقف کنیم پس از مدتی مجددا به نقطه اول بازمی‌گردیم.

وی درباره تحقق اهداف قانون هدفمندی یارانه‌ها در فاز اول اعلام کرد: هدفمندی یارانه‌ها که تفسیر اقتصادی آن اصلاح قیمت‌های نسبی است در عمل دو هدف را دنبال می‌کرد.

در راستای اجرای این قانون یکی از اهداف این بود که به جای پرداخت یارانه به گروه‌های ثروتمند جامعه، یارانه‌ها متوجه افراد کم‌درآمد شود.

وی درباره پیش‌بینی میزان افزایش یارانه نقدی در فاز دوم تاکید کرد: مطالعات و مشاهدات نشان داده است در سالگرد هدفمندی یارانه‌ها همان مقدار یارانه نقدی توانسته اثر مثبتی در توزیع درآمد و افزایش رفاه فقرا داشته باشد و اگر همان میزان یارانه فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به‌طور متوسط 20 درصد افزایش یابد، کافی خواهد بود.

کد پستی بدهید، قیمت ملک بگیرید

سایت اعلام «قیمت مرجع» ظرف دو هفته آینده به‌صورت آزمایشی در تهران شروع به کار می‌کند و از ابتدای فصل نقل و انتقال، همه مالکان آپارتمان‌های مسکونی، همه متقاضیان خرید مسکن و همه مشاوران املاک در شهر تهران می‌توانند با مراجعه به این سایت ارزش روز واحد موردنظر خود را رویت کنند. 

پیش‌تر گفته شده بود دسترسی به این سایت فقط از طریق بنگاه‌های املاک ممکن خواهد بود اما با آخرین تصمیم گیری مسوولان طرح مقررشده این شیوه فقط در چند روز اول راه‌اندازی سایت اجرا شود؛ به‌طوری‌که بعد از آن، هر یک از دو میلیون و 200 هزار مالک واحد مسکونی در شهر تهران با ورود به سایت «قیمت مرجع» و ارائه کد پستی ملک به سایت، بتوانند هر لحظه و از هر کجا قیمت رسمی و در عین حال واقعی ملک خود را بی‌واسطه دریافت کنند.

سایه سنگین رنو بر سر پژو

در روزهایی که خودروسازان بزرگ دنیا به دلایلی چندان تمایلی به همکاری با صنعت خودرو ایران ندارند و آنها هم که هستند، ساز رفتن می‌زنند؛ دومین خودروساز بزرگ فرانسه نه‌تنها قصد رفتن ندارد بلکه می‌خواهد بماند و سهم‌اش را در بازار ایران بیشتر و بیشتر هم کند.

آن طور که رنو پارس (شرکت تامین‌کننده قطعات تندر-90 در ایران) خبر داده، رنو اواسط هفته ‌آینده از نسل جدید خودروهای ساخت ایران خود رونمایی خواهد کرد تا پس از تندر-90 چشم بازار به جمال دیگر رنویی‌های تولید داخل روشن شود.

رنو پارسی‌ها البته هیچ توضیحی در مورد خودروهای نسل جدید خود نداده‌اند و تنها عنوان کرده‌اند این خودروها تولید ایران به حساب می‌آیند. با این حال به‌نظر می‌رسد رنو می‌خواهد تمام خودروهایی که قابلیت تولید روی پلت‌فرم X90 را دارند در معرض دید مشتریان ایرانی قرار دهد تا به این وسیله از برنامه‌های آتی خود برای ماندن در بازار ایران پرده‌برداری کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما