نیم قرن با اقتصاد ایران در 14 مرداد

بورس ارز راه‌اندازی می‌شود/قانون کار تغییر می کند

کدخبر: 431177
اقتصاد نیوز:ماشین زمان در 5 برش به رویدادهای اقتصادی در 14 مرداد ماه پرداخته است خرید محصولات کشاورزی، تغییر قانون کار و راه اندازی بورس ارز از جمله رخدادها بوده است.

در ماشین زمان رویدادهای اقتصادی برجسته یادآوری می شود. این بخش تلاش دارد از دل تاریخ و انعکاس آنها نشان دهد در برهه های زمانی مشابه چه تصمیم هایی گرفته شده و چه وعده هایی داده شده است.

 

14 مرداد 1351

دولت باید محصولات کشاورزی را تضمینی بخرد

شاهنشاه آریامهر عصر پنجشنبه گذشته به اتفاق میهمان عالیقدرشان اعلیحضرت ملک حسین، پادشاه اردن هاشمی از فعالیت‌های عمرانی و زراعی سازمان کشاورزی و مکانیزه دشت ناز (ساری) بازدید فرمودند.

شاهنشاه هنگام این بازدید اوامری پیرامون وظایف وزارت کشاورزی و منابع طبیعی صادر فرمودند و تاکید کردند که دولت باید ترتیب تضمین خرید محصولات کشاورزی را بدهد تا کشاورزان با اطمینان از درآمد خویش نسبت به فعالیت‌های کشاورزی اقدام کنند.

شاهنشاه فرمودند: در حال حاضر اقداماتی در مورد سیاست گوشت شروع شده است که مشکل را حل می‌کند و اضافه فرمودند که اگر هر مزرعه‌ای بخواهد جداگانه بذور مورد احتیاج خود را تهیه کند برایش گران تمام خواهد شد و دستگاه‌های کشاورزی کشور باید با توجه به وضع آب و هوای منطقه این کار را بر عهده گیرند و در هر صورت مایل هستم که این کار تا حدی در سطح بالا باشد تا هر کس چشم بسته اطمینان حاصل کند که می‌تواند هم بذور موردنیاز را از وزارت کشاورزی و منابع طبیعی بخواهد و هم در مورد آزمایش‌های خاک‌شناسی از این وزارتخانه نظر بخواهد.

 

لوله‌کشی گاز تهران امسال آغاز می‌شود

لوله‌کشی گاز منازل در پایتخت امسال شروع می‌شود و شرکت ملی گاز طی سال آینده تعرفه مصرف خانگی گاز را تعیین و سپس قبول تقاضای انشعاب گاز برای مصارف خانگی را رسما اعلام می‌کند.

به موجب شرایطی که در مورد حق انشعاب گاز منازل در تهران تهیه شده و مورد موافقت قرار گرفته مشترکان گاز، هزینه‌ای برای دریافت حق انشعاب نخواهند پرداخت و بهای گاز مصرفی آنان طبق کنتور مخصوصی که در جلوی «در» منازل نصب می‌شود محاسبه و وصول خواهد شد.

یک مقام مطلع در سازمان برنامه اعلام کرد: طرح لوله‌کشی گاز تهران حدود 100 میلیون تومان هزینه خواهد داشت که از این محل اعتبارات عمرانی پرداخت می‌شود و گاز مصرفی تهران از طریق یک لوله 30 اینچی که از ساوه به تهران کشیده شده تامین و در صورت افزایش مصرف میزان انتقال گاز این خط لوله افزوده می‌شود.

 

قانون کار تغییر می‌کند

هیاتی مرکب از کارشناسان قوانین بین‌المللی و متخصص امور اجتماعی مامور تجدیدنظر در قانون کار ایران شد.

این هیات از فردا کار خود را در وزارت کار و امور اجتماعی آغاز خواهد کرد. دکتر مجیدی، وزیر کار گفت: گذشت زمان و تحولات اجتماعی کشور ما ایجاب می‌کند تا در قانون کار تجدیدنظر به عمل آید.

به همین منظور من از متخصصان امور اجتماعی و صاحبنظران این امر می‌خواهم تا چنانچه نظریاتی در این باره دارند آن را برای هیات مامور بررسی قانون کار ارسال کنند.

مواردی که در قانون کار مورد تجدیدنظر قرار خواهد گرفت عبارت خواهد بود از: مقررات مربوط به تعطیلات و مرخصی‌های کارگران شرایط کار زنان و کودکان، نحوه پرداخت مزد و حقوق، تنظیم قراردادهای کار (بین کارگر و کارفرما، انعقاد پیمان‌های جمعی) مقررات مربوط به حل اختلاف بین کارگر و کارفرما با کارآموز، پیمان‌های دسته‌جمعی کار به‌منظور تعیین شرایط کار بین یک یا چند سندیکا یا اتحادیه یا کنفدراسیون با کارفرمایان مقررات حفاظت فنی به منظور جلوگیری از وقوع حوادث در محیط کار، بهداشت کار، بازرس کار از نقطه‌نظر اجرای قانون کار.

گفته می‌شود با توصیه‌ای که سازمان بین‌المللی کار در اجلاسیه خود پیرامون سن کار اطفال کرد، نسبت به این موضوع نیز تجدیدنظر شود و سن کار در اطفال به 14 سال افزایش یابد.

بیکاری

14 مرداد 1361

هر مسافر می‌تواند تا 10 هزار تومان کالا از کشور خارج کند

مسافرانی که عازم سفر خارج هستند از این پس می‌توانند تا 100 هزار ریال کالای تولید داخلی همراه داشته باشند.

روابط عمومی گمرک اعلام کرد: هیات وزیران در جلسه مورخ 61.4.23 خود تصویب کرد مسافرانی که از کشور خارج می‌شوند می‌توانند علاوه‌بر همراه داشتن اشیا و لوازم شخصی و وسایل متعارف سفر، تا 100 هزار ریال کالای مصنوع و یا محصول داخلی بدون سپردن پیمان ارزی با خود داشته باشند. پیش از این مسافران عازم به خارج تنها مجاز به خروج تا 10 هزار ریال کالای داخلی از کشور بودند.

 

14 مرداد 1371

آلمان از صدور مجوز ساخت نیروگاه اتمی بوشهر خودداری می‌کند

دولت آلمان حاضر به صدور مجوز ادامه ساخت نیروگاه اتمی بوشهر توسط شرکت «کرافت ورک یونیون» متعلق به «زیمنس» نیست.

یک سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان به خبرنگاران گفت: موضع دولت آلمان به هیچ وجه تغییر نیافته است و قبلا نیز در هنگام دیدار دکتر ولایتی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از بن این امر مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: سازمان انرژی اتمی ایران سال گذشته موضوع اختلاف با زیمنس را به دادگاه حل اختلاف در پاریس ارجاع داد که هنوز نتیجه قطعی تحقیقات اعلام نشده است.

پس از بررسی‌های اولیه این دادگاه از «زیمنس» خواست تا به تعهداتش نسبت به ایران عمل کند و برای تکمیل طرح با مسوولان ایرانی وارد مذاکره شود.

سخنگوی شرکت زیمنس نیز در مونیخ اعلام کرد، بدون موافقت مقامات دولتی قادر به انجام تعهد طبق قرارداد خود در ساخت نیروگاه اتمی بوشهر نیست.

 

14 مرداد 1381

بانک اقتصاد نوین وام مسکن 20 میلیون تومانی می‌پردازد

مدیرعامل بانک اقتصاد نوین گفت: برای اولین بار در ایران یک بانک به متقاضیان خرید مسکن تا سقف 200 میلیون ریال وام می‌پردازد.

فرید ضیاء‌الملکی افزود: بازپرداخت وام دریافتی به‌صورت اجاره به شرط تملیک خواهد بود و ارزش ملک نیز باید حداقل دو برابر مبلغ وام باشد.

وی با اشاره به مدت بازپرداخت وام افزود: با توجه به استقبال متقاضیان دریافت وام مسکن، این دوره را به 6 یا 7 سال افزایش خواهیم داد.

ضیاء‌الملکی گفت: حداقل مبلغ سپرده مسکن 50 میلیون ریال و حداکثر 100 میلیون ریال برای یک دوره 6، 9 و یکساله با نرخ سود ترجیحی خواهد بود.

وی افزود: متقاضیان دریافت وام می‌توانند با سپرده‌گذاری پس از 6 ماه تا یک برابر، 9 ماه 1.5 برابر و یک سال تا دو برابر میزان سپرده، تسهیلات دریافت کنند.

 

14 مرداد 1391

تاسیس بورس ارز

در ادامه چاره‌جویی‌های دولت برای مهار بازار غیررسمی دلار و تامین نیازهای ارزی کشور، مردان اقتصادی کابینه چهارشنبه شب گذشته در بانک مرکزی گردهم آمدند و شرایط تاسیس بورس ارز را بررسی کردند؛ بورسی که با هدف کاهش شکاف موجود بین نرخ ارز مرجع و نرخ بازار آزاد و از بین بردن سفته‌بازی در این حوزه تاسیس خواهد شد.

شمس‌الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با ایجاد این بازار سعی می‌کنیم بازار غیررسمی را به این سمت هدایت کنیم تا آن بخش از نیازهای ارزی که امروز در قالب ارز مرجع تامین نمی‌شود در این بازار پاسخ داده شود؛ البته راهکارهای لازم برای پیشگیری از سفته‌بازی ارز پیش‌بینی شده است.

در همین حال معاون وزیر صمت هم یکی دیگر از تصمیمات مهم دولت برای کاستن شکاف میان نرخ رسمی و غیررسمی ارز را اعلام کرد: تعیین رقمی تازه برای نرخ ارز مرجع.

به گفته حمید صافدل، نرخ جدید دلار نه 1226 تومان فعلی و نه نرخ بازار آزاد، بلکه نرخی بین این دو خواهد بود و بانک مرکزی به‌زودی این نرخ را اعلام می‌کند.

 

تیتر یک
  • ادعای نیویورک‌تایمز: ایران در نزدیکی یک نقطه عطف هسته‌ای است

    روزنامه نیویورک تایمز مدعی است که پیشروی برنامه هسته‌ای ایران و کاهش فزاینده زمان «گریز هسته‌ای»، می‌تواند به عنوان…

از دست ندهید
بلیط هواپیما