نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛10 شهریور

درخواست فرانسه درباره پروژه‌های نفت و گاز ایران

کدخبر: 437273
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات10 شهریور در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:بانکداری اسلامی با نظر فقها شکل گرفته است
به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.
 

10 شهریور 1361؛ برنامه توسعه 5 ساله جمهوری اسلامی تصویب شد

روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: برنامه کلان توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پنج ساله جمهوری اسلامی ایران تصویب شد.

شورای اقتصاد دیروز به ریاست میرحسین موسوی نخست‌وزیر تشکیل جلسه داد.

در این جلسه بحث و بررسی در مورد برنامه پنج ساله جمهوری اسلامی ایران ادامه یافت و با اصلاحاتی به تصویب رسید. این برنامه هدف‌ها و جهت‌گیری‌ها و سیاست‌ها و خط‌مشی‌های کلی توسعه و نیز چارچوب توسعه هماهنگ بخش‌ها را تعیین می‌کند.

در این برنامه همچنین میزان رشد بخش‌های مختلف و میزان منابع مالی تخصیص‌یافته هر بخش به‌طور هماهنگ تعیین می‌شود.

این برنامه چارچوب کار مجامع هماهنگ‌کننده بخش‌ها را معین کرده و مبنای فعالیت‌های برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مجامع مزبور واقع خواهد شد.

10 شهریور 1371؛ بانکداری اسلامی با نظر فقها شکل گرفته است

محسن نوربخش، وزیر امور اقتصادی و دارایی در سومین بانکداری اسلامی با اشاره بر اشکالاتی که به تازگی عده‌ای بر سیستم بانکداری بدون ربا وارد آورده‌اند، گفت: ما انتقاد سازنده و همراه با پیشنهاد را می‌پذیریم ولی به کسانی که انتقاد سازنده‌ای نمی‌کنند، هشدار می‌دهیم که برای نظام ایجاد مساله می‌کنند.

نوربخش به تشریح شکل‌گیری بانکداری اسلامی در کشور پرداخت و با تشریح این مساله که این نوع بانکداری با نظر فقها و بخشی از آن با فتاوای حضرت اما شکل گرفته است، آن را در جهت نکات فقهی و شرعی دانست.

نوربخش گفت: در وضع کنونی، مساله حفظ ارزش پول، تورم، نوع پول و وظایف سیستم بانکی در مقابل مردم و سپرده‌گذاری آنها مطرح است و ما باید توجه داشته باشیم که وظیفه بانک‌ها از نظر حفظ قدرت خرید مردم چیست؟

حسین عادلی، رئیس‌کل بانک مرکزی، قانون بانکداری بدون ربا را بزرگ‌ترین تغییر و تحول اقتصادی کشور پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی معرفی کرد و گفت: در این قدم ما بانک‌ها را با مفاهیم و روح اسلامی آشنا کردیم و امروز حاضریم اشکالات را در نحوه اجرا بشناسیم.

عادلی سپس با اشاره به رونق اقتصادی و روند رو به تزاید سرمایه‌گذاری در کشور و افزایش ظرفیت سیستم بانکی و تحولات موجود در مورد منسوج شدن طلا به عنوان پشتوانه پولی در دنیا گفت: ما باید بررسی کنیم آیا اتمام احکام مربوط به دینار و درهم می‌تواند ناظر بر پول کاغذی باشد یا نه؟

عادلی سپس با اشاره به اینکه در کشور ما امروز یکی از راه‌های تامین سرمایه، بانک است، گفت: باید به روش‌های نوین فکر کنیم و انتشار اوراق سرمایه‌گذاری و اوراق مشارکت بررسی شود.

عادلی سپس گفت: راه‌های جدید را با توجه به بحث تورم و کاهش ارزش پول باید به درستی شناسایی کنیم. ما در سیستم بانکی در این زمینه‌ها از آگاهان به مسائل فقهی و شرعی کمک می‌گیریم.

آیت‌الله رضوانی، عضو فقهای شورای نگهبان در سخنان خود درباره حرمت ربا به بحث عقود اسلامی پرداخت و گفت که متصدیان امر تسهیلات باید بدانند که تمامی عقود اسلامی از لحاظ شرعی بدون اشکال است.

درخواست فرانسه برای همکاری در پروژه‌های نفت و گاز ایران

آقای بوادره، معاون وزارت خارجه فرانسه در دیدار با وزیر نفت کشورمان با اشاره به تمایل زیاد مسوولان فرانسه در مورد پیگیری و نهایی کردن پروژه‌های مورد بحث بین دو کشور در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی خواهان توسعه و تحکیم همکاری‌های دو کشور در این زمینه‌ها شد.

وی اظهار کرد: قبل از سفر به جمهوری اسلامی ایران با مدیران شرکت‌های مهم نفت و گاز فرانسوی درباره جزئیات پروژه‌ها صحبت کرده و حامل پیام دولتمردان فرانسوی و مدیران شرکت‌های نفت و گاز فرانسه در مورد پیگیری هرچه سریع‌تر کمی و کیفی این پروژه‌ها هستم.

غلامرضا آقازاده، وزیر نفت نیز در این دیدار با ارائه تصویری از پتانسیل بازار گاز طبیعی اروپا و چشم‌انداز عرضه و تقاضا در دهه 90 و دهه بعد از آن به صدور گاز طبیعی ایران به اروپا اشاره و افزود: مطالعات کارشناسی نشان می‌دهد که بازار گاز اروپا در دهه آینده با کمبود گاز طبیعی مواجه خواهد شد لذا نیاز این بازار به عرضه‌کنندگان گاز طبیعی مانند جمهوری اسلامی که دارنده دمین ذخایر گاز جهان است، به روشنی احساس می‌شود.

10 شهریور 1381؛ طرح تامین آب قم به مناقصه رفت

معاون وزیر نیرو گفت: در یک سال گذشته اجرای طرح بزرگ سدهای مخزنی به مناقصه رفته است که تامین آب شهر قم و شهرهای حاشیه آن ازجمله این طرح بزرگ است.

آقای اردکانیان با اشاره به فعالیت‌های وزارت نیرو در یک سال گذشته گفت: در این مدت ظرفیت استحصال آب 424 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سدهای کوچک و بزرگی که به مرحله آب‌گیری و بهره‌برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: سد بارزو در شیروان، سد سیرجان در استان کرمان، سدهایی در خراسان و ایلام، سد تفرچی در اردبیل و سد چالی دره در مشهد ازجمله این سدهاست.

اردکانیان گفت: سال گذشته افزایش برداشت از آب‌های زیرزمینی حدود 730 میلیون مترمکعب بوده است.

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

    اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ رشد قیمت ۹ سهم بزرگ بورسی موجب شد که شاخص کل سبزپوش بماند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما